A most tomboló koronavírus-járvány kapcsán viszonylag keveset beszélünk arról, hogy el lehet-e kapni kétszer a betegséget.
A járvány végét megbecsülő jóslások, illetve a nyájvédettség emlegetése mintha nem is számolna ezzel a variációval, mintha biztosra lehetne menni, hogyha valaki átesett a betegségen, kialakul az immunitás.
Ezzel a fontos kérdéssel foglalkozik most az Index.hu terjedelmes írása.
És sajnos nem ad megnyugtató választ.
Annál is inkább, mert Japánban, Koreában és Kínában több példa is van arra, hogy valakit gyógyulása után ismét megkapta a koronavírus-betegséget.
Mi több, egy kínai tartományban a gyógyultak 14 százaléka nem sokkal később ismét megfertőződött.
Mindez nemcsak a járvány elleni harc miatt roppant nyugtalanító, de nagyon az újrafertőzés lehetősége nagyon megnehezíti a vírus elleni harcot, csakúgy, mint a védőoltás kifejlesztését.
De vannak biztató jelek jelek
Ugyanakkor közel sem biztos, hogy a fent említett ázsiai esetekben újrafertőzésről és nem elhúzódó betegségről van szó.
Annál is inkább – és ezt már mi tesszük hozzá – időközben a járvány gócpontjává váló Európából eddig nem érkeztek hasonló hírek, és a radikálisan javuló kínai helyzet is arra utal, hogy nincs, vagy nem jellemző, hogy valaki többször is elkapja a betegséget.
Az Index cikke egyrészt emlékeztet, hogy egyelőre nagyon keveset tudunk a koronavírusról, másrészt viszont úgy tűnik, hogy a Covid-19 sok rokonságot mutat a korábbi SARS és MERS vírusokkal, amelyekre „egyáltalán nem jellemző” az azonnali újrafertőzés.
Így legyen.