Fülöp-szigeteki vendégmunkások Szombathelyen: „Ez a két év magyarországi munka a jövőért hozott áldozat”

Már egy éve közöttünk élnek, minden nap látjuk őket a szombathelyi utcákon, de nagyon keveset tudunk rólunk. Ideje volt leülni velük egy kávéra.

Egy évvel ezelőtt nagy hír volt Fülöp-szigeteki vendégmunkások érkeznek Szombathelyre, a bezárt Hotel Pelikánba 2022. September 13. 15:06 Szombathelyen, hogy a város több üzemébe is Fülöp-szigeteki vendégmunkások érkeztek. Később nyilatkoztak/article] az ázsiai munkavállalók magyarországi közvetítésével foglalkozó cég is. Miért dolgozik már több ezer Fülöp-szigeteki vendégmunkás Nyugat-Magyarországon? 2023. February 03. 07:19

Azóta a Fülöp-szigetekiek egyre jobban hozzátartoznak Szombathelyhez, látványukat megszokták az itt lakók. Talán nem túlzás azt állítani, hogy gond nélkül beilleszkedtek a város és az itteni üzemek mindennapi életébe. Ugyanakkor nem ismerjük őket, nem tudjuk mit gondolnak rólunk és az országunkról, melyek az örömeik és a bánataik.

Cindy, Iyannal és Johnnal a szálláshelyük előtt futottunk össze egy napsütéses szombat reggel. Elmondtuk nekik, hogy interjút szeretnénk készíteni velük, amire kis gondolkodás után igent mondtak, így néhány perc múlva már egy belvárosi kávézó teraszán ültünk. Az elején még kissé kimértek a kérdések és a válaszok, de aztán felenged a hangulat és egyre több és szélesebb a mosoly az arcokon.

Fülöp-szigeteki vendégmunkások interjú
Mészáros D. Zsolt

Hamar kiderül, hogy Cindy és Iyan házasok, két fiúgyermeket hagytak a Fülöp-szigeteken: egyikük 7, a másikuk 4 éves. Iyan már egy éve Szombathelyen él, az első csoporttal jött, Cindy idén szeptemberben érkezett utána. A gyerekekre most a nagyszülők vigyáznak otthon.

„Persze, nagyon hiányoznak a fiúk, minden este beszélünk velük. Úgy fogjuk fel, hogy ez a két év magyarországi munka a jövőért hozott áldozat, hogy majd jobb körülmények között éljenek és jó iskolákba tudjuk járatni őket” – magyarázza Cindy.

A Fülöp-szigeteken nagyon nehéz az élet a fiataloknak és az időseknek is, tudjuk meg. A magyar átlagfizetés többszöröse az ottaninak, ők például – középiskolai végzettséggel - egy gyárban dolgoztak, ahol havonta 100 euró körül kerestek.

Fülöp-szigeteki vendégmunkások interjú
Cindy
Mészáros D. Zsolt

John még független, ő idén tavasszal érkezett Szombathelyre. Őt is pénz motiválta elsősorban, de megemlíti a tapasztalatszerzést és a világlátást is. Nemcsak gyűjtik a pénzt, a fizetés egy részét minden hónapban hazautalják. „ Nagy segítség ez az otthon maradottaknak” – mondják egyetértve.

Mind a hárman most járnak először Magyarországon, sőt Európában is. Az első nagy furcsaság, amivel találkoztak, az időjárás volt. A Fülöp-szigeteken egész évben 30-40 fok között van a hőmérséklet, és csak annyi változik, hogy esik az eső vagy nem.

„Amikor idén áprilisban leszálltam a repülőről, Budapesten 4 fok volt” – emlékszik vissza John.

Ugyanakkor mára hozzászoktak valamennyire a magyar időjárás „furcsaságaihoz”, az októberi napsütést pedig roppant kellemesnek találják, de félnek kicsit a közelítő téltől.

Nagyon más a városi közlekedés is. Náluk rengeteg kerékpár, motor és dzsip jár az utakon, itt meg főleg autók és buszok vannak. Ők – talán ezért is - mindenhova gyalog járnak.

Fülöp-szigeteki vendégmunkások interjú
Iyan
Mészáros D. Zsolt

Mind a hármuknak kétéves szerződése van, ami azt jelenti, hogy ez idő alatt nem is utaznak haza. Hogyha letelik a két év, még nem tudják, maradnak-e vagy hazamennek végleg. Az biztos, hogy szeretik Magyarországot, örülnek, hogy itt lehetnek és szeretik a munkájukat is.

Három műszakban dolgoznak, de a munka nem különösen nehéz és kedvesek a magyar munkatársaik, akikkel alkalmanként találkoznak a munkán kívül is. Konfliktus nincs közöttük, de sajnos a nyelvi korlátok miatt a kommunikáció nehézkes, habár valamennyire segít a Google fordítója. Néhány szót már megtanultak magyarul: „sziasztok!”, így köszönnek például az ismerős kollégáknak, ha összefutnak az utcán.

Nagyon elégedettek a szállásukkal is, ahol rendkívül barátságos a személyzet. Ketten vagy hárman laknak egy szobában, úgy érzik magukat kicsit, mintha egy szállodában élnének.

Szombathelyen kívül még nem nagyon jártak az országban, kivéve Johnt, aki szabadidejében kosárlabdázik, és játszott már Sárváron, Zalaegerszegen is. Cindy és Iyan azt tervezik, hogy a karácsonyi szünetben meglátogatják Budapestet, amiről sokat halottak és amire nagyon kíváncsiak.

Fülöp-szigeteki vendégmunkások interjú
John - Kattintson a képre a galériához!
Mészáros D. Zsolt

Amikor nem dolgoznak, Netflixet néznek, pihennek, boltba járnak. A munkahelyi étkezést nem veszik igénybe, inkább maguk főznek minden nap, már csak azért is, mert hiányzik nekik a rizs, amit ők átlagosan kétszer-háromszor esznek egy nap. Ázsiában annyiban egyszerűbb az étkezés, hogy az utcán egymást érik az olcsó kifőzdék, amelyből itt nagyon kevés van. A magyar ételek közül a lángost nevezik meg, mint egyik kedvencüket.

Egyébként ők Manilából, az ország nyüzsgő fővárosából érkeztek, ami nagyon más, mint a kicsi, csendes Szombathely. Ott munka után mindenki pörög tovább, sétál az utcán, meglátogatja rokonait, ismerőseit. Itt viszont mindenki hazamegy, elfoglalja magát valamivel, aztán másnap elmegy dolgozni. Nagyon más az élet mifelénk, de összességében nekik tetszik.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Kapcsolódó cikkeink

Miért dolgozik már több ezer Fülöp-szigeteki vendégmunkás Nyugat-Magyarországon?

Hogyan és miért kerültek ide? Egy nemzetközi munkaerő-kölcsönző cég válaszolt kérdéseinkre.

Fülöp-szigeteki vendégmunkások érkeznek Szombathelyre, a bezárt Hotel Pelikánba

Egy multinacionális cég így orvosolja a munkaerőgondjait. Sikerült elérnünk az ügyvezetőt.

Én szeretnék itt maradni! - Beszélgetés Szombathelyen tanuló külföldi egyetemistákkal

Marokkóból, Tunéziából és Libanonból jöttek. Fiatalok, okosak, intelligensek és egészen más szemmel nézik városunkat, mint mi magunk.

“Nagyon hálásak vagyunk” - Esti beszélgetés a Szombathelyre menekült pakisztáni keresztény családdal

Richard James és családja egy évvel ezelőtt menekült el Pakisztánból.

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet