Az utóbbi hónapokban baljós árnyak gyülekeztek a szombathelyi duális gépészmérnök-képzés felett, főként a Szombathelytől független döntések miatt.
Júliusban jelentették be, Megalakult a Zalaegerszegi Egyetemi Központ, vezetője a szombathelyi ELTE SEK volt rektorhelyettese 2020. July 15. 14:48 hogy megalakul a Zalaegerszegi Egyetemi Központ, a Pannon Egyetem keretein belül. A vezetője pedig az a Németh István, akinek a Savaria Egyetemi Központ vezetőjeként feladata a gépészmérnök-képzés, és további ipari képzések elindítása volt.
A Zalaegerszegi Egyetemi Központ az informatikai, a mérnöki, a mechatronikai és a közgazdasági képzésekben látja a jövőt, éppúgy, mint pár éve a SEK. A Savaria Egyetemi Központ akkori távlati tervei között szerepelt villamosmérnök-képzés is, de ez nem indult el. A 2016-ban indult gépészmérnök-képzésen az első évfolyam tavaly végzett, viszont a jelentkezések száma elmarad az előzetes elképzelésektől, A szombathelyi egyetem magas hallgatói létszámmal várja a személyi változásokat 2020. July 27. 16:03 és nem tudott elindulni a mesterképzés sem.
Volt alapító és multicégek álltak ki a szombathelyi gépészképzés mellett
Néhány nappal később levelet írt „Már nem tudom szó nélkül hagyni!” - A szombathelyi mérnökképzés egyik elindítója felháborodott 2020. July 29. 11:34 lapunknak Dr. Horváth Béla, aki három évvel korábbi nyugdíjba vonulásáig a szombathelyi mérnökképzés vezetője volt, és egyike volt a képzés elindítóinak. Azt írta, hogy jogosultsága van a szombathelyi képzésnek, a hallgatók az elmúlt három évben elismerésre méltó eredményeket értek el a gépészmérnök-hallgatók országos versenyein.
Hozzátette, a felvételi létszámok valóban csökkentek, de ez nem szombathelyi jelenség, az ország valamennyi gépészmérnöki szakán csökkentek a felvételi létszámok. Ez a felsőoktatásban jelentkezők, és a műszaki képzések iránt érdeklődők csökkenő létszámából következik.
Augusztus elején hét Vas megyében működő multinacionális cég, a TDK, az Ivy, a BPW, az Aptiv, a Schaeffler és az Opel közös közleményben állt ki Vas megyei multicégek a szombathelyi gépészképzés mellett 2020. August 04. 16:32 a szombathelyi képzés mellett. Mint írták, amellett, hogy rengeteg erőforrást fordítottak a képzés elindítására és működtetésére, meggyőződésük, hogy a régió és Szombathely fejlődése szempontjából a gépészmérnök-képzés fenntartása és fejlődése elengedhetetlen.
Arra kérték a képzésben érintetteket, a diákokat, a szülőket, az oktatókat, az egyetem volt és jelenlegi munkatársait, a város vezetőségét, valamint a kormányzat helyi képviselőit, hogy velük együtt egyöntetűen álljanak ki, és tegyenek a gépészmérnök-képzés hosszú távú minőségi működése mellett.
Egy nappal később a szombathelyi önkormányzat is közleményben reagált, mint írták, a helyi döntéshozók továbbra is fontosnak tartják és a jövőben is támogatják a szombathelyi gépészképzést, amibe – és ezt már mi tesszük hozzá – elég sok pénzt és energiát fektetett a város.
Az önkormányzat szerződést készített elő
Valószínűleg ezen történések hatására dolgozott ki az önkormányzat egy háromoldalú szerződéstervezetet, a három résztvevő, a szombathelyi önkormányzat, az ELTE, és a képzésben résztvevő vállalatok (összesen 13 cég) között.
A szerződés értemében az önkormányzat vállalja, hogy
Az ELTE vállalja, hogy
A megállapodást a felek 2025. szeptember 30. napjáig kötik meg, amely további évekkel meghosszabbítható.
A szerződés tervezetét a jövő heti közgyűlésen minden bizonnyal elfogadja a közgyűlés, és felhatalmazza a polgármestert a megállapodás aláírására.
Ezek után már csak az ELTE és a 13 vállalat aláírása kell ahhoz, hogy legalább 2025-ig működjön a gépészmérnök-képzés Szombathelyen. Ez is meglesz valószínűleg, hiszen az anyagban szerepel, hogy a szerződés-tervezet hosszú egyeztetés után jött létre.