Tényleg ez a jövő? Az okostelefonok, táblagépek után

Megjelent az első hivatalos videó a Google okosszemüvegéről, a Project Glassról.

Nagyjából tavaly ilyenkor mi is szántunk pár sort arra, hogy a Google legújabb projektjét, a Project Glasst megénekeljük: ez ugyebár egy olyan szemüvegszerű eszköz, amit a fejünkön viselve majd mindenféle olyan dolgot meg tudunk csinálni, amit eddig csak akkor tudtunk, ha előbányásztuk a zsebünkből az okostelefont, vagy beültünk egy internetkávézóba a lassan már tohonyának tűnő laptopunkkal. Gyakorlatilag egy apró lencsébe szerelt kompjúter, amit a titkos helyen működő Google X laborban fejlesztenek, ott, ahol számos más, jövőbeni technológiával is kísérleteznek, mint a sofőr nélküli autók vagy az űrlift.

Sergey Brin Google-társalapító, fején a csodával
Nyugat.hu

A különbség annyi, hogy a Glass idén már néhány szerencsés kezébe is került, vagy kerülhet - legalábbis a Google ezt ígérte nemrég egy kampányában, amikor is arra kérte az embereket, hogy írják meg a Twitteren, mit tennének, ha lenne egy ilyen spéci szemüvegük. Ez a móka már véget ért, a webes óriáscég menedzserei talán már ki is választották a jelentkezőket, akiknek majd 1500 dollárt kell kicsengetniük, hogy tesztelhessék az eszközt (néhány fejlesztőn kívül), de az ígéretek szerint a későbbiekben mások is hozzájuthatnak majd egy-egy prototípushoz. Sőt, Sergey Brin Google-társalapító szerint jövőre széles körben szeretnék forgalomba hozni.

Egyszerűnek tűnik, de fogjuk-e használni?

A Project Glass természetesen az internetet és a GPS-alapú helymeghatározást is nagy hangsúllyal fogja használni, legalábbis erre utal az a teaser videó, amit még tavaly töltött fel a Google: eszerint például látnánk a szemünk előtt az aktuális időjárást, fogadnánk bejövő üzeneteket, és még a leggyorsabb útvonalat is megtervezné helyettünk. Most viszont egy új, sokkal hivatalosabb videót is közzétettek, már egy új YouTube-csatornán, úgyhogy biztos, hogy így fog működni a dolog:

Úgy tűnik, a "szemüveg" szára érintőfelületként fog működni, amin előre vagy hátra simítva tudunk görgetni a különböző funkciók között, ezek vízszintesen, amolyan kártyalapokként váltják egymást a pupillánk előtt elhelyezkedő miniatűr, átlátszó monitoron. Balra haladva az éppen aktuális vagy jövőbeni dolgok sorakoznak, mint például a várható időjárás vagy egy közelgő esemény a naptárunkban, jobbra lapozva pedig a múlt elevenedik meg, vagyis már megkapott üzenetek, elkészített képek, videók.

A Glassről ötletgazdái azt mondták egy éve:

abban hiszünk, hogy a technológiának érted kell dolgoznia - vagyis legyen ott, amikor szükséged van rá, és álljon félre, amikor meg nincs.

Ez a szándék most testet is ölt, hiszen a szuperszemüveget bármikor alvó módba állíthatjuk. Nem kérdés, hogy elsőre pofonegyszerűnek tűnik a használata - az viszont még mindig kérdés, mennyire fog elterjedni, vagy csak egy olyan tudományos-fantasztikus fantazmagóra marad, mint a háztartásbeli cselédrobot. Mindenesetre aki még több infót szeretne, az ide klikkeljen.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Kapcsolódó cikkeink

A Google bemutatja nekünk a jövőnket: itt a Project Glass

Egy olyan szemüvegről van szó, amin attól függően, hogy merre járunk és mit csinálunk, információk bukkannak fel és tűnnek el. Még 2012-ben piacra dobhatják a futurisztikus eszközt.

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Tech