A Google bemutatja nekünk a jövőnket: itt a Project Glass

Egy olyan szemüvegről van szó, amin attól függően, hogy merre járunk és mit csinálunk, információk bukkannak fel és tűnnek el. Még 2012-ben piacra dobhatják a futurisztikus eszközt.

A világ egyik legnagyobb tech-reaktora, a megannyi forradalmi informatikai újítást magáénak tudó Google április elsején most is bedobott viccből egy új (kamu) fejlesztést, amit ilyenkor szokott, ez most a Morze-kódot építette volna be az üzenetküldésbe, jót röhögtünk az ötleten, főleg annak komolykodó előadásán. Arra azonban, hogy rá három napra bemutassanak egy olyan találmányt, ami viszont tényleg létezik, tényleg komolyan gondolnak, és amit eddig legfeljebb csak sci-fikben láttunk, senki nem számított.

Pedig alig néhány órája közzétették a Project Glass ötletét, ami nem más, mint egy interaktív szemüveg: csak feltesszük, és az szinte önjáróvá válik, persze szigorúan a mi kívánalmaink szolgálatába állítva, szavakkal (egyelőre csak angolul) vezérelve. Így néz ki videón a működése:

A videó alatt azt írja a Google:

Abban hiszünk, hogy a technológiának érted kell dolgoznia - vagyis legyen ott, amikor szükséged van rá, és álljon félre, amikor meg nincs.

Nagy szavak, de vajon összejön-e nekik az áttörés? Ha belegondolunk, hogy minden adott a sikerhez, akkor végülis lehet benne ráció: hiszen kitalálta már az ember a headsetet, a GPS-t, a videochat-et és mindent, amit láttunk ebben a 2 és fél percben - egyszerűen csak össze kell gyúrni őket egy nem túl hivalkodó, kompakt, a végtelenségig leegyszerűsített formába.

Képes lesz-e elterjedni?

És ebben a Google mindig is jó volt: valamennyi szolgáltatásuk felülete, legyen szó a Gmail levelezőrendszer kézreálló minimalizmusáról, az online dokumentumkezelő Google Docs-ról vagy a Facebook ellen hadba állított közösségi platformról, a Google Plus-ról, ha valakik, hát ők igazán képben vannak azzal kapcsolatban, hogyan pakolják a szemünk elé kizárólag azokat a funkciókat, amiket használunk is, és minden sallangot, felesleget, cicomát lesöpörjenek az asztalról.

Ha pedig ez egy működő prototípus, amit a videó bemutat, akkor jó úton járnak - sokkal nagyobb kérdés, mennyire lesz képes az újszerű eszköz elterjedni, akarják-e majd az emberek hordani. Az árat ugyanis állítólag úgy lövik be, hogy ne kerüljön többe egy okostelefonnál.

Fotók: Google
Google

Veszélyes? Felszabadító?

Az örömujjongásba azonban elég hamar beúszhatnak sötét árnyak is - gondolva mindenekelőtt a személyes adatok kezelésére. Ahogy a Gawker fogalmaz:

a szuperszemüveg minden egyes privát pillanatunkról információt gyűjthet beépített kamerájával és mikrofonjával, bármerre is nézzünk.

A félelem nem megalapozatlan: a Google eddig sem titkolta, hogy célja a világ minél több információjának begyűjtése és feldolgozása, adatbázisaik pedig már így is csordultig vannak netezők millióinak érzékeny adataival. Egy ember, aki viszont kipróbálta az új csodát, arról számolt be a New York Times blogjában, hogy a Project Glass tényleg felszabadít (részben) a technológia nyomása alól, például egy fotó elkészítéséhez nem kell előbányászni a mobilt a zsebből, hanem csak felnyúlni a szemüveghez, megnyomni egy gombot, és ennyi.

Állítólag az év végén már megkezdődhet az árusítása. Kíváncsian várjuk, mekkora durranás lesz, vagy éppen nem lesz - már csak azért is, mert a Google nem eszközeivel, hanem online megoldásaival vált meghatározóvá.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Könnyű