Csütörtökön a kőszegi ökölvívó, Hámori Luca legyőzte az ausztrál Marissa Williamsont és bejutott Hámori Luca negyeddöntős és egy győzelemre van az éremtől August 01. 16:52 a legjobb nyolc közé a párizsi olimpia női ökölvívótornáján, ezzel már csak egy mérkőzésre van az éremtől.
Szombati ellenfele az algériai Imane Khelif lesz, akit 2023-ban kizártak az Új-Delhiben rendezett világbajnokságról, mert túlzottan magas volt a tesztoszteronszintje. A VB-t szervező Nemzetközi Box Szövetség (IBA) elnöke, az orosz Umar Kremljev szerint Khelif XY kromoszómákkal rendelkezik.
XY kromoszómáik a férfiaknak vannak, a nők XX kromoszómákkal rendelkeznek.Az algériai boxoló mellett ugyanakkor kiállt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, Hámori Luca pedig azt nyilatkozta Hámori Luca a következő ellenfeléről: "ha engedték itt indulni, akkor biztosan tudják, hogy nő" August 01. 18:11 , “hogy ha engedték itt indulni, akkor biztosan tudják, hogy nő. Mindenesetre ez az egész csak még értékesebbé tenné azt, ha legyőzném. Erre készülök."
Khelifről azóta különféle információk terjednek az interneten, valakik szerint biológiailag férfi, transznemű, interszexuális vagy túlzott erőfölénnyel rendelkezik a többi női ökölvívóhoz képest.
A tisztánlátás érdekében megpróbáltuk összegyűjteni, mit tudunk Hámori szombati ellenfeléről.
Magyarországon is kikapott már
A 25 éves Imane Khelif az afrikai Algériában született, az ökölvívás világában 2018-ban debütált Bulgáriában, ahol megnyerte az első meccsét. A boxolói rekordokat gyűjtő boxrec.com szerint Khelifnek összesen 38 győzelme és 9 veresége van, utóbbiból ötöt az első meccse után szenvedett el zsinórban. 2021-ben a Debreceni Sportcentrumban is volt két meccse, de a másodikban kikapott a finn Mira Potkonentől.
A meccsről egyébként videó is található YouTube-on, Khelif meccse 3 óra 49 perckor kezdődik:
A 2020-as tokiói olimpián is indult, de itt hamar kiesett, ugyanis második meccsén kikapott az ír Kellie Harringtontól.
Miután 2022-ben kikapott a női ökölvívó VB-n a brit Amy Broadhursttől az ötödik meccsen, csak ezüstérmes lett. Broadhurst azóta egy X-bejegyzésben állt ki egykori ellenfele mellett. Khelif elindult aztán a 2023-as VB-n is, melyen négy győzelem után zárták ki a versenyből. Ekkor jelentették be, hogy elbukta a nemi tesztet.
A VB-t és az olimpiai ökölvívást lebonyolító IBA-t később a NOB eltiltotta a olimpiai játékok felügyeletétől, korrupcióra és átláthatatlanságra hivatkozva. Kremljev irányítása alatt az IBA központja átkerült Svájcból Oroszországba, megakadályozta a független bírák kinevezését és a szervezet egyetlen szponzora az Oroszország ukrajnai invázióját támogató Gazprom lett. Kremljevék később megpróbálták eltiltani az ukrán bokszolókat az önálló indulástól, de később ezt visszavonták.
Az IBA helyére a párizsi olimpiára a NOB létrehozott egy saját testületet. Mivel Khelif korábbi tesztjeit az IBA végezte, viszont az olimpiákon más előírások vannak, Khelifet és egy szintén eltiltott tajvani bokszolót engedték indulni a játékokon.
Khelif az olasz Angela Carini ellen szállt ringbe, de a meccsnek 46 másodperc után vége lett, az olasz versenyző ugyanis nem kívánta folytatni a harcot Khelif ütéseinek erejére hivatkozva. Miután Hámori Luca szintén nyert az ausztrál ellenfelével szemben, a következő ellenfele Khelif lesz.
Genderkérdés lett az olimpiai indulás
Hogy Khelif esetét megértsük, meg kell válaszolnunk néhány kérdést.
Transznemű-e az algériai sportoló? Soha nem vallotta magát annak és erre nincs bizonyíték, a transzneműség azt jelentené, hogy nemet váltott. Algéria egyébként nem az LMBTQ jogok melegágya, a nemváltás illegális az országban.
Interszex-e? Ez egy nehezebb kérdés. Az interszexualitás azt jelenti, hogy olyan biológiai tulajdonságokkal rendelkezik valaki, hogy nem lehet őt besorolni a férfi vagy női kategóriába, vagy esetleg mindkettőbe egyszerre sorolhatóak. Az algériai boxoló viszont interszexuálisnak sem vallotta magát.
Felmerült a DSD kifejezés is, ami “Disorders of sex development” (szexuális fejlődési zavarok) rövidítése, ami többek között a kromoszómaeltéréseket is magába foglalja. Ez is lehet egy magyarázata annak, hogy miért bukott meg az IBA mérésein Khelif.
Egy dán kutatás szerint a férfiakra jellemző XY kromoszómával rendelkező nők genetikailag férfiak, de különböző okok miatt nem jelennek meg rajtuk a férfias jellegzetességek, akad közöttük olyan is, aki még szülni is tud.
Az esetet az is komplikálja, hogy egy Youcef Zaghba nevű algériai újságíró X-oldalán olyan képeket osztott meg, amin szerinte a fiatal Khelif látható. A képeken határozottan egy kislány látható. De, hogy tényleg Khelif van-e a képeken, azt nem tudjuk.
Mivel az IBA hitelessége megkérdőjelezhető a botrányok után, van még egy pár kérdés, ami csak tovább bonyolítja a helyzetet. Khelifet miért csak a döntő előtt zárták ki a játékból, miért engedték egyáltalán indulni? Itt érdemes megjegyezni még azt is, hogy az IBA nem hozta nyilvánosságra a teszteket, így csak a szavuknak hihetünk.
Amit tudunk, az az, hogy Iman Khelif megbukott a 2023-as nemi teszten, de az VB-t bonyolító szövetségtől elvették az olimpiai meccsek felügyeletét és a NOB szerint Khelif megfelel a szabályoknak.
A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) közleményében az áll, hogy “a MOB elnöke haladéktalan egyeztetést kezdeményezett a NOB sportigazgatójával a helyzet tisztázása érdekében.” Hogy mi lesz a végkimentele a történetnek, nem tudjuk.
Dilemma előtt áll a NOB. Amennyiben Khelif valóban nem felel meg a szabályoknak vagy valóban előnye van a többi női bokszolóval szemben, akkor indokolt a kizárás. Viszont ha kiderül, hogy minden rendben van, akkor feleslegesen meghurcolhatnak egy nőt ország és világ előtt.
Egyelőre a helyzet ez: szombaton Khelif-Hámori meccs lesz, aki nyer, az a dobogóra állhat és Hámori Luca nem akarja feladni a küzdelmet. Hogy ez a meccs valóban fair legyen, az a NOB felelőssége.