Hanuka Szombathelyen, ötszáz fánkkal és hét gyertyával

A zsidók 5774. évében, forralt bor és forró levesek társaságában Szombathelyen Hanukáztunk.

Szerda reggel már javában készültek a Hanuka fánkok egy szombathelyi konyhában... ötszáz darab ajándék

- olvashattuk az egyik fő szervező, Grünwald Zsolt Facebookos idővonalán. Hogy aztán este öt órától, a Batthyány téren, a Szombathelyi Zsidó Hitközség szervezésében bárki megkóstolhassa az illatos porcukros finomságot.

Hanuka Szombathelyen
Bonyhádi Zoltán
A szabad sajtót egyre több támadás éri. Segítsd a hiteles újságírást helyben is!
Támogatom

A hagyományos zsidó ünnep idén is sokakat kicsábított a dermesztően hideg szabadtérre. Az ünnepet Grünwald Zsolt nyitotta, majd Márkus Sándor, a szombathelyi hitközség elnöke méltatta a szombathelyi hagyományt. Puskás Tivadar arról beszélt, hogy mindig is toleráns város hírében állt Szombathely. Gara István, a Szombathelyi Zsidó Hitközség kántora pedig felhívta a figyelmet a vallási hagyományok fontosságára.

Aztán a zsidó vallás parancsai szerint áldások és imák kíséretében végre kigyúltak a hanukai menóra gyertyái. Vidámság, zsidó muzsika, forró tea, forralt bor és forró sárgarépakrémleves társaságában, zenével, táncházzal csaptuk el a zord időt, miközben a gyerekek trenderlizhettek is.

Hanuka Szombathelyen
Bonyhádi Zoltán

Mit érdemes tudni a Hanukáról?

Úgy is hívják, mint a fények ünnepe, története pedig a bibliai idők utáni korba nyúlik vissza. Nem a Tórán, hanem egy hadieseményen alapszik, ráadásul ezt az ünnepet ismerik leginkább a nem zsidók körében.

Honnan ered az ünnep?

Az ünnep a Makkabeusok győztes szabadságharcának állít emléket, melyet az Izraelt elfoglaló pogány szíriai görögök felett arattak. A küzdelem i.e. 165-ben, a bálványimádással és pogány szokásokkal meggyalázott jeruzsálemi Szentély visszafoglalásával ért véget. A hagyomány szerint mindössze egy napra elegendő olyan olajat találtak a Szentélyben, amelyet a görögök nem szentségtelenítettek meg, az új, megszentelt olaj elkészítéséhez azonban nyolc napra lett volna szükség. Ám ekkor csoda történt: a cseppnyi olaj nyolc napon át égett. E csodára emlékezve gyújtjuk meg Hanuka ünnepén a nyolcágú gyertyatartót, melyet ablakok, illetve ajtók közelében szokás elhelyezni, így hirdetve Hanuka csodáját.

Mit esznek és mit játszanak Hanukakor?

A leggyakoribb hagyományos étek a látke, azaz burgonyaérmék, de a fánk is szívesen látott vendég. Hanukakor a szülők kisebb ajándékokkal örvendeztetik meg a gyerekeket és örömünnep lévén elmaradhatatlan a játék: az ünnep hagyományos játéka a trenderli, a fából vagy ólomból készült pörgettyű, melynek mind a négy oldalán egy-egy héber betű áll.

Mikor ünneplik?

Az ünnep mindig késő őszre vagy kora télre, november vége és december vége közötti időszakra esik. Évről évre változik a dátum, ugyanis a zsidó ősi kalendárium a nap és a hold ciklusait követi. Idén november 28. estéjén kezdődött és nyolc napig tart majd, tehát december 6-ikán fejeződik be.

A látke receptje

A látkék kis burgonyaérmék, olajban sütik őket a csodás templomi olajmécses emlékére, ami nyolc napig égett a jeruzsálemi szentély felavatásakor.

Hozzávalók: egy kiló burgonya
hagyma
kávéskanál só
evőkanál liszt
tojás

(2-3 kávéskanál zöldhagyma - nem fontos)
Hámozd meg, mosd jól meg és reszeld le egy nagyobb lyukú reszelővel a burgonyát. Jól csavard ki, hogy minél kevesebb nedvesség maradjon benne, és keverd össze a többi hozzávalókkal. Tegyél egy serpenyőbe olajat, hogy úgy félujjnyi magasan legyen benne. Ezt hevítsd fel jó forróra és a masszából rakjál bele kanalanként egyforma adagokat. Lapítsd őket szét, szép kerek érmék legyenek. Amikor egyik oldaluk megsült, fordítsd őket meg, hogy a másik oldaluk és szépen megpiruljon.
Almaszósszal, édes túróval, joghurttal, vagy tejföllel tálalják
.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Kapcsolódó cikkeink

Hanuka fánkja és a Kisvakond szaloncukra

Anya, a Hanuka a zsidók karácsonya? Nem, próbálom elmagyarázni, amiről magam sem tudok eleget. Siessünk, a szombathelyi Zsinagógánál meglátjuk…

Ahová illetlenség koszorút vinni

Mindjárt a bejáratnál megcsodáljuk Pick Dávid kereskedő fekete gránit sírkövét, amit annak idején egyenesen Bécsből hozattak. Séta a szombathelyi zsidó temetőben.

Zsidónak lenni Szombathelyen (I. rész)

Soha nem jártam még zsidó imaházban. Itt nem kell ájtatos csendben lenni - a tórát azonban mi sem láthatjuk.

Zsidónak lenni Szombathelyen (II. rész)

A helyiek egyetlen kóser zsidót ismernek, a rabbit. Ha Szombathelyre jön, hoznia kell magával ételt.

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Galéria