Hát az a baj, hogy mivel egy "kiterített" térképformátumról beszélünk - hiszen a számítógépeink képernyője és a tankönyvek lapjai egyelőre nem képesek a térábrázolásra, holott a Föld ugye gömb alakú -, ezért ezen a kiterített változaton az országok egymáshoz viszonyított méretarányai elképesztő mértékben torzulnak. A jelenség a térképen észak-déli irányban mozogva domborodik ki igazán, azaz nem domborodik, mert a földrajztanáraink erről soha nem beszéltek.
Vagyis arról, hogy például
Grönland egyáltalán nem egy akkora területű jégföld, mint Afrika: a fekete kontinensbe 14-szer beleférne!
És még jó néhány összehasonlításon elhűlhetünk, ha megnézzük ezt a videót. És biztosan más szemmel fogunk innentől kezdve nézni a térképeinkre.
De hogy jött össze ez a torzulás? Így:
A flamand Gerardus Mercator által 1569-ben létrehozott térkép óriási jelentőséggel bírt a tengeri hajózásban, ám az említett okokból adódóan minél feljebb vagy lejjebb böngészünk a térképen, az adott területek annál nagyobbnak vannak rajzolva rajta, holott a valóságban sokkal kisebbek.
Ezért nemrég két detroiti programozó, James Talmage és Damon Maneice továbbgondolta, mit lehetne kihozni ebből a torzulásból, és megalkottak egy interaktív térképet , amin játszva nézhetjük meg az egyes országok valódi méreteit. Az előbbi linkre kattintva csak beírunk egy országnevet, mondjuk a sajátunkét ( Hungary -t írjunk!), aztán a megjelenő országformát az egerünkkkel oda húzzuk, ahova akarjuk. Ha el szeretnénk tüntetni, akkor csak jobb egérgombot nyomunk felette. Elég jó időrabló játék, de tanulságos!