„Jó érzéssel olvastam a Nyugat.hu sorait a Képtár jubileumi kiállításáról. A megnyitón beszélő „jelentős" személyiségekről, a 18 óra eltölthetőségéről. Az utóbbi nem is lenne egy rossz program.”
Ilyen pozitív felütéssel kezdődött az az olvasói levél, amelynek a folytatása már sokkal sötétebb tónusú.
Írója arra hívja fel ugyanis a figyelmet, hogy
„a Képtár fenntartó-tulajdonosának négy évtized alatt sem sikerült a főbejáratot akadálymentesítenie".
Olvasónk a Vörös-Redő falikárpit kiállításra is csak a felesége hathatós támogatásával sikerült januárban bejutnia, és ezt szó szerint kell érteni, merthogy a meredek lépcsőknek még kapaszkodója. sincs.
Ez minden bizonnyal rajta kívül is bizonyára vannak még nehezen mozgó idősebb emberek és mozgássérültek, akiknek évtizedek óta problémát jelent mindez.
„A Szombathelyi Képtár főbejárata valóban nem akadálymentes. Az 1985-ben átadott épület szerkezeti adottságai sajnos nem teszik lehetővé, hogy az északi homlokzatot vagy a lépcsősort megbontsuk és átalakítsuk, ezért alternatív megoldást kerestünk”
– írja válaszában Csapláros Andrea, a Savaria Múzeum igazgatója.
A mozgássérültek a Zrínyi utca felőli oldalon juthatnak be az épületbe. Ha az itt található ajtón feltüntetett telefonszámot felhívják, a képtár dolgozói kinyitják a kaput és a lifthez segítik a látogatót, aki így az összes emeleti kiállítótérben látható kiállítást megtekintheti.
Lapunk ellátogatott a helyszínre, és meg is találtuk a megjelölt helyszínt az ajtón feltüntetett telefonszámokkal.
Azt is kérdeztük, hogy a Savaria Múzeum többi tagintézményél mennyire megoldott ez a probléma.
Megtudtuk, hogy a Smidt Múzeum új szárnyában lift üzemel, így az épület akadálymentes.
Az Iseum Savariense kiállítótere a Képtárhoz hasonló módon – az intézmény telefonszámának felhívása után – a Mátyás király utca felőli kapun bejutva szintén látogatható.
A Schrammel-gyűjtemény földszinti tere mozgássérültek számára is megközelíthető.
Az épületek közül egyedül a „központ”, az 1908-ban átadott Savaria Múzeum nem akadálymentes: a 2016-os külső felújításkor egy lift beépítése szerepelt ugyan az eredeti elképzelések között, de „a rendelkezésre álló forrás nem tette lehetővé a megvalósítást”.
„Összességében azt mondhatom, hogy a rendelkezésünkre álló szűkös anyagi források sajnálatosan nem teszik lehetővé, hogy ekkora beruházásba fogjunk. Részt veszünk viszont egy olyan nemzetközi inklúziós pályázatban, amely a teljes akadálymentesítés terveinek kidolgozását támogatja több intézményünket érintően, illetve műtárgyreprodukciók, információs táblák és audioguide rendszer megvalósítását teszi lehetővé a látás- és hallássérültek érdekében”
- közölte az igazgató.