Folytatjuk beszélgetéssorozatunkat Ne akarják egyformára gyalulni a gyermekeinket, mert akkor nem lesznek hősök, akik megmentenek bennünket 2024. June 05. 19:59 Vágvölgyi András mozgókép-pedagógussal, a kalandfilmekről és azok hőseiről.
Az általános mese, avagy történet alapja már évszázadok óta, hogy létezik egy békés életet élő civilizációs kisközösség – bárhol a földön, vagy a világmindenségben. Ahol beállt egy egyensúlyi állapot. Ami lehet jó, és lehet rossz is, de működik. A közösség tagjai nem élnek erőszakkal.
Ide érkezik be kívülről a valaki, aki más szabályok szerint él, közelebb van a természethez, veszélyeket vállal és komoly kihívásokkal teli életet él - rendszerint nő nélkül. Ráadásul nagyon lényeges eleme az életének, hogy sokszor erőszakot alkalmaz.
Ez a két világ ütközik a legelején és megtörténik a borzalom, a kihívás.
És jön a kérdés, hogyan tudja megvédeni magát a közösség? Ki segít neki ebben? Például egy kívülről jött hős.
Filmek, amelyekről e kapcsán beszélünk:
Kuroszava: A Hét mesterlövész
Sergio Leone: Volt egyszer egy Vadnyugat
Vannak olyan esetek is, hogy az önmagát megvédeni nem képes kisközösségből nő ki a hős, aki a történtek elején olyan, mint a többiek. Ám megvan benne a másra vágyás. Ezt erősíti fel a történések, vagy a kívülről jött hős.
Filmek, amelyekről e kapcsán beszélünk:
Sam Peckinpah: Pat Garrett és Billy, a kölyök
Peter Jackson: A Gyűrűk Ura
Amikor a hős végrehajtja a kis civilizáció megmentést, a beilleszkedés már általában nem megy neki.
Ezért lovagol el a Volt egyezer egy Vadnyugatban a film végén a naplementében hős. Vissza kell menni megint a Vadon világába, hogy ott egyedül éljen, míg nem jön el az ideje, hogy a következő kisközösséget megmentese, vagy amíg újra szűkség nem lesz rá. Vagy ott a másik megoldás, hogy ne kelljen szembenéznünk a hős furcsaságaival, az elbeszélő a történet végén megöli.
Nagyon ritkán, de előfordul, hogy a hős belefárad a küzdelembe és megpróbál beilleszkedni, letelepedni egy közösségbe - de ritkán sikerül. A nők tudnak valamiféle megváltást hozni ezeknek a szereplőknek, de ha a nő meghal, akkor megszűnik a megtartó erő.
Filmek, amelyekről e kapcsán beszélünk:
Chad Stahelski · David Leitch: John Wick
Clint Eastwood: Grand Torino
A kalandhősösök fő célja – főleg a westernfilmekben, de akár a háborús filmekben is – az otthonteremtés. Biztonságossá és élhetővé kell tenni a Vadnyugatot, a világ egy részét. Békés, normális, élhető világot teremteni.
De erről sokkal érdekesebben szól videónk.