„További jó utat kívánok” – mondta a rendőr, miután Somogy megye egy mellékútján megállított, majd elkérte és megnézte a papírjaimat.
Történetesen azok mindegyike lejárt, de a rend őre tisztában volt a jogi helyzettel.
Valahogy úgy jött ki a lépés, hogy mind a jogosítványom, mind a személyi igazolványom érvényét vesztette az elmúlt fél évben, de kihasználtam, hogy a jogszabály szerint a veszélyhelyzet alatt lejárt okmányok a veszélyhelyzet után még 120 napig érvényesek.
Egyrészt azért, mert egyszerűbb nem intézni ezeket, mint intézni, másrészt minél később hosszabbítjuk meg őket, annál tovább tartanak; ami kimondottan jól jön mondjuk az
értetlenül ostobán összerakott
A jogosítvány meghosszabbításnak szép, új, böszme rendszere
2019.
May
29.
18:57
jogosítvány-hosszabbításnál.
Igen ám, de ami az állami szerveknél működik, lásd rendőri ellenőrzés, az nem feltétlen működik a magáncégeknél, merthogy roppant úgy tűnik, hogy elfeledkeztek a harmonizációról.
Például úgy alakult, hogy megmaradt egy Dominó-kártyás telefonom még a régi szép időkből. Amikor idén nyáron nem sikerült az éves online adategyeztetésem, beslattyogtam a cég irodájába, ahol kiderült, az a bibi, hogy lejárt a személyi igazolványom.
Magyaráztam, hogy a magyar törvények értelmében az még vígan érvényes, de az alkalmazott széttárta kezét a pult mögött, mondván, automatikusan van rácsatlakozva valami adatbázisra, ahol nem érvényes a megadott dokumentumom. És ugyanez a helyzet a jogosítványommal.
Ekkor jutott eszembe, hogy néhány hónapja elkészült az új útlevelem, mert egy darabig úgy volt, hogy utazom, de aztán közbejött sok minden, például az, hogy annak idején lelkesen bevállaltam a Szputnyikot, aminek aztán szobafogság lett a vége; Az orosz vakcina és a politika - Kicsit megszippantottam a Szputnyikkal 2021. July 12. 19:19 de ez most mellékszál.
Lényeg, hogy némi macera után az útlevéllel végül sikerült meghosszabbítanom a Dominó-kártyát.
Néhány hét múlva aztán nagyon hasonló eset történt az egyik szombathelyi bankban. Valamilyen szerződésmódosításhoz kellett volna a személyim, de a vége az lett, hogy másnap reggel befutottam oda is az érvényes útlevelemmel.
Már az is figyelemre méltó, hogy a magáncégekkel nem egyeztet (vagy utasít) a kormány, de úgy tűnik, hogy a közigazgatás önmagával sem teljesen kompatibilis.
Merthogy időközben – legnagyobb meglepetésemre – egyszer csak egy újabb védettségi igazolványt hozott a postás.
Csak jóval később jöttem rá, hogy nem tévedésről van szó. A lejárt, de a veszélyhelyzet miatt mégis érvényes személyi igazolvány helyett az új plasztiklapon immár az útlevélszámom van feltüntetve.
Ha nem lenne útlevelem, akkor nem lenne érvényes a védettségi igazolványom? Vagy hogyan van ez?
Az Országgyűlés egyébként a mai napon hosszabbítja meg a járvány elleni védekezésről szóló törvény hatályát – azaz a veszélyhelyzetet – 2022. január 1-ig.
Elvileg tehát – beleszámolva a 120 napot – jövő áprilisig* érvényesek az okmányaink, de a tapasztalatok alapján ez egyre több helyen okoz majd nehezen megoldható helyzeteket, arról nem is beszélve, hogy külföldön mit szólnak a lejárt iratainkhoz.
Bár a jogosítvány kérdését valamennyire rendezte egy uniós rendelet, valószínűleg akkor járunk jól, ha – rendelet ide vagy oda – nem tologatjuk a végtelenbe az okmányaink meghosszabbítását.
Hogy a tömegrendezvények, focimeccsek és vadászati világkiállítások időszakában mennyit segít a járványhelyzeten az, hogy nem megyünk el egy kormányablakhoz, azt pedig már megtanultuk nem megkérdezni.
* A cikkünk korábbi verziójában március szerepelt.