A maszk tervezője egy olyan cégnél dolgozik, ahol a megrendelők egyedi igényei alapján modelleznek és készítenek különböző használati tárgyakat. A 3D nyomtatás inkább csak hobbija, de sok hasznos dolgot készített már ezzel a technológiával.
A nyomtatható szájmaszk ötlete is onnan jött, hogy a gyógyszertárak kifogytak, a tervező családjának azonban még nem volt szájmaszkja.
Az interneten ugyan lehet találni 3D nyomtatóhoz készített szájmaszk-terveket, de ezek mind fizetősek, vagy teljesen használhatatlanok. Inkább leültem a számítógép elé és addig terveztem, finomítottam, míg néhány prototípus után nem sikerült egy emberi felhasználásra alkalmas szájmaszkot nyomtatnom – mesélt a projektről a tervező. Konzultáltam egy gyógyszerésszel is
– tette hozzá.A maszk alkotójától használati útmutatót is kapunk
A 3D nyomtatással készült tárgyak felületén – az eljárás folyamata miatt - elkerülhetetlenek a hajszálrepedések. Ezek kiküszöbölhetők lakkozással. A textilmaszkokhoz hasonlóan használat után ezeket is ugyanúgy érdemes lefertőtleníteni. A szűrőbe cserélhető betéteket lehet rakni, például formára vágott gézlapot. Javasolt ezek minél gyakoribb cseréje.
A szájmaszk tervei ingyenesen elérhetők. Bárki felhasználhatja, módosíthatja ezeket, gyártók akár forgalomba is hozhatják az ezek alapján legyártott szájmaszkokat.
"Nekem csak az a fontos, hogy elérhető legyen azok számára, akiknek szükségük van rá. Ha ezzel megmentek akár csak egyetlen embert a fertőzéstől, már megérte a befektetett munka/idő/pénz."
A nyomtatáshoz szükséges fájlokat itt tölthetik le.
Javasolt anyag: PLA, 20% kitöltés. Ha a megosztott képeknek megfelelően nyomtatják, akkor nem lesz szükség támasztó anyagra.