Világszabadalom a szombathelyi tudós találmánya

Juhász Márton fejmozdulatokkal irányítható kerekes széke forradalmasíthatja a mozgássérült emberek közlekedését.

Nemrég a Google és a NASA közös versenyén megosztva kapott első helyet Juhász Márton, aki olyan kerekesszéket mutatott be a két technikai nagyhatalom zsűriének, amit a székben ülő egy fejre erősíthető konzollal tud mozgatni.

Juhász Márton a találmány tesztelése közben
figyelo.hu

A szombathelyi fiatalembernek nem ez az első, fogyatékkal élők életét segítő találmány, a korábban a gondolatirányítású művégtagok elvét szabadalmaztatta, most pedig a GyroSet nevű találmánya kapott szabadalmat.

Juhász Márton
figyelo.hu

A szilícium-völgyi Singularity University által meghirdetett verseny döntőjét április végén, Budapesten rendezték, ahol Juhász Márton többek között a NASA kutatóbázisára szóló 25 ezer dollár értékű ösztöndíját is megkapta. A projekt fő célja volt, hogy olyan találmányokkal nevezzenek a kutatók, amelyek képesek lehetnek arra, hgy egymillió ember életén javítsanak három év alatt.

A szabadalom lényege

Juhász Márton egy kórház mellett él és számos nyaktól lefelé megbénult emberrel találkozik nap mint nap. Ezek az emberek mozgásukat leginkább egy szájjal mozgatható joystick segítségével tudják kontrollálni, ami azonban látásukban korlátozza őket. Ezért fejlesztette ki a GyroSet nevű rendszert, amely a fejmozgás érzékelésével irányítja a végtagjaikat mozgatni nem tudók kommunikációját és közlekedését – osztotta meg akkor az MTI.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Tech