Jogsértően hagyta jóvá a versenyhatóság a kormánypárti sajtóbirodalom létrejöttét, melynek során 476 médiatermék került a Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) tulajdonába - írja közleményében a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ).
A GVH nem folytatott semmilyen érdemi vizsgálatot
A Fővárosi Törvényszék megsemmisítette azt a hatósági bizonyítványt, amellyel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) jóváhagyta a KESMA tulajdonszerzését azokban a cégekben, amelyeket kormánypárti üzletemberek egyszerre ajánlottak fel az alapítvány számára 2018. november 28-án. A bíróság döntése azt jelenti, hogy hiányzik a kormánypárti sajtó példátlan mértékű összevonásának egyik jogi feltétele.
A Fővárosi Törvényszék megállapította, hogy a GVH semmilyen érdemi vizsgálatot nem folytatott, és még az összefonódást nemzetstratégiai jelentőségűvé nyilvánító
Nemzetstratégiai lett a fideszes médiabirodalom, a hatóságok nem szólhatnak bele 2018. December 05. 17:58 kormányrendeletre sem hivatkozott, így jogsértően adott ki hatósági bizonyítványt.
Egy kézben az összes megyei lap, és még több mint 400 sajtótermék
2018. november 28-án gyakorlatilag az összes kormánypárti média egyetlen helyre, a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványhoz került. Ráadásul a kormányközeli üzletemberek (Mészáros Lőrinc, Habony Árpád, Ómolnár Milós, Schmidt Mária és a többiek) egyszerűen odaajándékozták a több százmilliós, milliárdos értékű cégeket az alapítványnak.
Az összevonásnak része volt a Vas Népét is kiadó Mediaworks Zrt. ami nem sokkal korábban került Mészáros Lőrinc érdekeltségébe. A megyei napilapok többségét, köztük a Vas Népét, egyébként még 2017-ben terelték egy cégbe, akkor vette meg a PLT-t
Most jöhet igazán a kormánypárti hang a Vas Népében: Mészáros Lőrinc-közeli cég vette meg a kiadót 2016. October 25. 20:09 a Mészáros Lőrinc-közeli Mediaworks.
Tavaly májusban aztán véglegesen bedarálták
Bedarálhatják a megyei napilapokat, felkészülnek a városi tévék 2019. May 25. 10:49 a megyei lapokat, azóta egységes arculattal és nagyrészt egységes tartalommal jelenik meg a 18 megyei napilap, köztük a Vas Népe.
A törvényszék mostani ítélete viszont annyit jelent, hogy a GVH-nak most újra le kell folytatnia az összefonódás bejelentésével kapcsolatos eljárást, ki kell alakítania jogi álláspontját, és az annak megfelelő formában és tartalommal, kellő indokolással ellátva kell lezárnia a vizsgálatot.
A bíróság jogerős döntése (mely ellen felülvizsgálat kérhető a Kúrián) ugyanakkor nem jelenti azt, hogy a GVH ne hozhatna a most törölttel tartalmilag egyező határozatot.