Kiosztották Vas megye legrangosabb építészeti díját

Szabóné Fülöp Ida mintegy kétszáz épületet tervezett Vas megyében. Ha a Savaria Mozi felé járunk, vessünk egy pillantást a Vasi Építészeti Biennálé tablóira.

Emlékeim szerint már többször leírtam, de nem elégszer, hogy milyen kevés figyelmet kapnak a kortárs építészek, akiknek munkái alapvetően meghatározzák egy város arculatát, és ezzel együtt az ott lakók életérzését, hangulatát.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Ezen a „figyelmenkívüliségen” enyhít valamelyest a kétévente megrendezett Vasi Építészeti Biennálé,

Az idei – immár nyolcadik – biennálé megnyitója kedd este zajlott, a helyszín ezúttal a szombathelyi Savaria Mozi előtere volt.

Takács András, a Vas Vármegyei Építész Kamara elnöke többek között arról beszélt, hogy a 2024-es év új lehetőségeket és kihívásokat hozott az építészek számára, a környezettudatos építészet továbbra is kiemelkedő fontossággal bír, de a technológia fejlődése is új eszközöket adott a tervezés és kivitelezés kezébe.

Vasi Építészeti Biennálé
A helyi építészkamara kétévente szervezi meg a biennálét - Idén a Savaria Mozi előterében gyűltek össze az építészek
Józing Antal

"Az intelligens épületek, a digitális tervezési folyamatok mindinkább előtérbe kerülnek, de egyre fontosabbá válik az újrahasznosított anyagok használata is"

- emlékeztetett napjaink építészeti trendjeire az elnök.

Az eseményen részt vett Horváth Attila alpolgármester is, aki a fantázia fontosságát hangsúlyozta, és aki szerint az építészet a legmagasabb szintű művészet.

Aki a moziba megy az elkövetkezendő hetekben, vagy az épület közelében jár, ne felejtse el megnézni a kiállítást, amely Vas megyei építészek építészeti, belsőépítészeti és tájépítészeti alkotásait mutatja be.

Vannak köztük távolabb megvalósult épületek is, de a többségükkel naponta találkozunk, csak nem tudatosítjuk, hogy mennyi szakmai tudás és kreativitás rejlik bennük, és hogy mindegyik mögött ott áll az alkotó is.

Vasi Építészeti Biennálé
Horváth Attila, Takács András és Szabóné Fülöp Ida
Józing Antal

A mozi előterében elhelyezett – január 7-ig megtekinthető - tablók segítenek, hogy összekössük a mindennap látott lakóingatlanokat, ipari épületeket, belső dizájnokat és szabadtéri parkokat egy-egy névvel.

Nemcsak a biennálé hagyomány, hanem az is, hogy ilyenkor osztják ki a Rauscher Miksa szakmai díjat.

Rauscher Miksa műépítész a szombathelyi polgárosodás időszakának egyik legjelentősebb építésze volt. A róla elnevezett, rangos kitüntetést 2013 óta minden évben annak az építésznek ítéli oda a Vas Vármegyei Építész Kamara, aki a legtöbbet tette a kamaráért, munkájával segítette, hírét vitte. A díjazott tevékenysége nemcsak szűk szakmai körökben ismert, hathatós közreműködésével széles társadalmi körben népszerűsíti a kamarához tartozó különböző szakterületeket.

2024-ben a Rauscher Miksa szakmai díjat Szabóné Fülöp Ida kapta.

Az építész nevéhez olyan épületek köthetők, mint Szombathelyen a Kőszegi utcai K&H Bank, a Losonc utcai óvoda, a Rumi úti Halászcsárda, az acsádi, a bogáti, a szelestei és a hegyfalui kastélyok rekonstrukciója, a szentgotthárdi Opel-gyár gyártócsarnoka, számos egyéb rendelőintézet és közösségi épület, illetve számtalan lakóépület, köztük a jellegzetes Uránia udvari lakótömb.


Szabóné Fülöp Ida 1967 óta a megye építőiparának aktív résztvevője. Tervezői munkássága 45 éve alatt mintegy 200 épületet tervezett Vas megyében.

"Munkái, munkahelyei ezer szállal kapcsolódnak Vas megye fejlődéséhez. Megbízásai teljesítése során mindig a megye, a megyében élő emberek érdekeit képviselte. Magas színvonalú munkát végzett az eltelt közel öt évtizedben. Ezzel hozzájárult a megye épített környezetének fejlesztéséhez, műemléki feladataival pedig magas színvonalon védte megyénk legjelentősebb épített kulturális örökségét" - hangzott el a laudációban.

  • Szabóné Fülöp Ida Bácsbokodon született.
  • 1967-ben Építőipari Technikusi oklevelet kapott a budapesti Ybl Miklós Építőipari Technikumban.
  • 1977-ben állították ki üzemmérnöki oklevelét, az Ybl Miklós Műszaki Főiskola Magasépítési szakán.
  • 1987-ben vezető tervezői jogosultságot kapott.
  • 1967- 1970 között a Vas Megyei Állami Építőipari Vállalat tervező csoportjában tervezőként dolgozott.
  • 1970-től 1974-ig a Vas Megyei Beruházási Vállalat tervező csoportjában tevékenykedett.
  • 1974 - 1988 között a Szövterv Vas megyei Irodájában volt építész tervező.
  • 1988-tól 1991-ig a Vas Megyei Beruházási Vállalatnál tervezési osztályvezetőként dolgozott.
  • 1991 - 1999 között a Tervező és Építő Kft. – TÉK - tervezési osztályán végzett építészeti tervezési munkákat.
  • 1999-ben megalapította saját cégét, a Savariaplan Kft.-t. Itt dolgozott nyugdíjas éveinek kezdetéig.
  • Megalakulása óta a Vas Vármegyei Építész Kamara tagja.
  • 2003-ig a Tagfelvételi Bizottság elnökeként tevékenykedett.
  • 2003-tól 2018-ig elnökségi tag volt.
  • Jelenleg a Szakmafelügyeleti Bizottság elnöke.

  • A biennálé megnyitóján megtudtuk azt is, hogy a helyi kamara „Vasi Építész – TÉR” elnevezésű lapja idén ünnepli 20 éves évfordulóját. Ábrahám Ferenc emlékezett meg a jubileumról. Ő volt az, aki korábban évtizedeken keresztül elnökként vezette a helyi építészkamarát, és az ő ötlete és szervezőmunkája révén jelenhetett meg az első lapszám.

    Vasi Építészeti Biennálé
    Kattintson a képre a galériához
    Józing Antal

    Az eseményen csellón közreműködött Polgár Tamás, a Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium és Technikum 11. évfolyamos tanulója.

    Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Tech