Emlékeim szerint már többször leírtam, de nem elégszer, hogy milyen kevés figyelmet kapnak a kortárs építészek, akiknek munkái alapvetően meghatározzák egy város arculatát, és ezzel együtt az ott lakók életérzését, hangulatát.
Ezen a „figyelmenkívüliségen” enyhít valamelyest a kétévente megrendezett Vasi Építészeti Biennálé,
Az idei – immár nyolcadik – biennálé megnyitója kedd este zajlott, a helyszín ezúttal a szombathelyi Savaria Mozi előtere volt.
Takács András, a Vas Vármegyei Építész Kamara elnöke többek között arról beszélt, hogy a 2024-es év új lehetőségeket és kihívásokat hozott az építészek számára, a környezettudatos építészet továbbra is kiemelkedő fontossággal bír, de a technológia fejlődése is új eszközöket adott a tervezés és kivitelezés kezébe.
"Az intelligens épületek, a digitális tervezési folyamatok mindinkább előtérbe kerülnek, de egyre fontosabbá válik az újrahasznosított anyagok használata is"
- emlékeztetett napjaink építészeti trendjeire az elnök.
Az eseményen részt vett Horváth Attila alpolgármester is, aki a fantázia fontosságát hangsúlyozta, és aki szerint az építészet a legmagasabb szintű művészet.
Aki a moziba megy az elkövetkezendő hetekben, vagy az épület közelében jár, ne felejtse el megnézni a kiállítást, amely Vas megyei építészek építészeti, belsőépítészeti és tájépítészeti alkotásait mutatja be.
Vannak köztük távolabb megvalósult épületek is, de a többségükkel naponta találkozunk, csak nem tudatosítjuk, hogy mennyi szakmai tudás és kreativitás rejlik bennük, és hogy mindegyik mögött ott áll az alkotó is.
A mozi előterében elhelyezett – január 7-ig megtekinthető - tablók segítenek, hogy összekössük a mindennap látott lakóingatlanokat, ipari épületeket, belső dizájnokat és szabadtéri parkokat egy-egy névvel.
Nemcsak a biennálé hagyomány, hanem az is, hogy ilyenkor osztják ki a Rauscher Miksa szakmai díjat.
Rauscher Miksa műépítész a szombathelyi polgárosodás időszakának egyik legjelentősebb építésze volt. A róla elnevezett, rangos kitüntetést 2013 óta minden évben annak az építésznek ítéli oda a Vas Vármegyei Építész Kamara, aki a legtöbbet tette a kamaráért, munkájával segítette, hírét vitte. A díjazott tevékenysége nemcsak szűk szakmai körökben ismert, hathatós közreműködésével széles társadalmi körben népszerűsíti a kamarához tartozó különböző szakterületeket.
2024-ben a Rauscher Miksa szakmai díjat Szabóné Fülöp Ida kapta.
Az építész nevéhez olyan épületek köthetők, mint Szombathelyen a Kőszegi utcai K&H Bank, a Losonc utcai óvoda, a Rumi úti Halászcsárda, az acsádi, a bogáti, a szelestei és a hegyfalui kastélyok rekonstrukciója, a szentgotthárdi Opel-gyár gyártócsarnoka, számos egyéb rendelőintézet és közösségi épület, illetve számtalan lakóépület, köztük a jellegzetes Uránia udvari lakótömb.
Szabóné Fülöp Ida 1967 óta a megye építőiparának aktív résztvevője. Tervezői munkássága 45 éve alatt mintegy 200 épületet tervezett Vas megyében.
"Munkái, munkahelyei ezer szállal kapcsolódnak Vas megye fejlődéséhez. Megbízásai teljesítése során mindig a megye, a megyében élő emberek érdekeit képviselte. Magas színvonalú munkát végzett az eltelt közel öt évtizedben. Ezzel hozzájárult a megye épített környezetének fejlesztéséhez, műemléki feladataival pedig magas színvonalon védte megyénk legjelentősebb épített kulturális örökségét" - hangzott el a laudációban.
A biennálé megnyitóján megtudtuk azt is, hogy a helyi kamara „Vasi Építész – TÉR” elnevezésű lapja idén ünnepli 20 éves évfordulóját. Ábrahám Ferenc emlékezett meg a jubileumról. Ő volt az, aki korábban évtizedeken keresztül elnökként vezette a helyi építészkamarát, és az ő ötlete és szervezőmunkája révén jelenhetett meg az első lapszám.
Az eseményen csellón közreműködött Polgár Tamás, a Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium és Technikum 11. évfolyamos tanulója.