Szombathelyi szemetes közterületekről, hulladéktól roskadozó kukákról sokszor kapunk fotókat olvasóinktól. Ezúttal viszont Kőszeg egyik bevezetőútjáról, a Rákóczi utcáról küldött képeket egy kőszegi lakos, aki azt írta, többször is jelezte már a problémát az önkormányzatnál, de hiába.
Hozzátette, más utcákban is hasonló állapotok uralkodnak. "Kőszeg megújul?" - tette fel a kérdést.
Lapunk többször foglalkozott Szeméthegyek a szelektív kukáknál Szombathelyen 2024. January 10. 15:33 az utóbbi években azzal, hogy a szelektív hulladékszigeteket sokan szemétlerakónak használják. Szelektív hulladéknak nem minősülő szemetet (pl. autógumi, háztartási hulladék, lom, törmelék) is dobnak az edényekbe, illetve az edények mellé. Ezt elvileg nem kellene eltakarítaniuk a szemétszállító cégeknek, de sok településen azért, hogy ne legyen szemetes a város, mégis elviszik.
Az illegális hulladéklerakás nemcsak pénz, hanem mentalitás kérdése is. Ezért fordulhat elő az, hogy egyesek az utcákon sétálva akkor is eldobják a cigarettacsikket, papírzsebkendőt, lerakják a üdítős dobozt, ha tőlük két méterre van a legközelebbi kuka. A probléma úgy látszik a megye nyugati szélén is létezikn, annak ellenére, hogy mint Básthy Bélának, a város polgármesterének szavaiból kiderült, többféleképpen is próbálnak javítani a helyzeten.
A fotókat ugyanis elküldtük Kőszeg polgármesterének, válaszát - kérésének megfelelően - változtatás nélkül közöljük.
"Kőszeg Város Önkormányzata elkötelezett a hulladékgyűjtő és kezelő rendszerek fejlesztésében, a lakosság környezeti tudatosságának fejlesztésében. A 2000-es évek elején elsők között teremtettük meg a szelektív gyűjtés keretfeltételeit és hoztuk létre a Hulladékudvart, illetve a szelektív gyűjtőszigeteket.
A közterületi gyűjtőszigetek sajnos gyakran illegális hulladékmágnesként működnek, ezért az elmúlt években több gyűjtőszigetet felszámoltunk, ahol azóta megszűnt az illegális lerakás.
Saját innovációként elindítottuk a Lomilottó játékot, így a gyűjtők körül elhelyezett lakossági hulladék mennyisége jelentősen csökkent, amivel önkormányzatunk elnyerte a TÖOSZ innovációs díját. A Hulladékudvart igénybe vevő lakosság körében havonta vásárlási utalványt sorsolunk ki.
Megvalósítottuk a házhoz menő szelektív gyűjtés kiterjesztését az egész város területére azzal a szándékkal, hogy idővel a maradék közterületi szelektív gyűjtőhelyeket is felszámoljuk.
A megmaradt szelektív hulladékgyűjtők körüli tiltott hulladékelhelyezés oka egyértelműen a lakosság egy részének fegyelmezetlensége, hiszen a hulladék elhelyezésére a házhoz menő gyűjtés mellett a bővített nyitvatartású Hulladékudvar is lehetőséget biztosít.
Az élelmiszerüzletekben elinduló csomagolóanyag visszagyűjtő rendszerek beüzemelése, a házhoz menő szelektív gyűjtési rendszer működése és a helyben elérhető hulladékudvar léte együttesen várhatóan lehetővé teszi a közterületi gyűjtőszigetek teljes felszámolását. Addig is a gyűjtőszigetek telítettsége esetén a város minden esetben megteszi a jelzést a közszolgáltató STKH Kft. irányába.