Ha Miskahuszárt valahogy elcipelnék a Velencei Biennáléra, és felállítanák a Giardiniben, egészen biztosan népszerű lenne, ámulna rajta a világ, tanulmányokat írnának róla a vezető képzőművészeti folyóiratok és a készítőjének soha többé nem lennének anyagi gondjai.
A műértő közönség ott imádja az ilyen alkotásokat.
Csak hát Miskahuszár nem a Giardiniben áll, hanem Pákozdon, a Bogárhalmon.
„Agyzsibbasztóan felszínes”
amely „első helyezést ért el a Világ Legnagyobb Értelmetlen Giccse kategóriában” – írta annak idején róla például az Index újságírója.
Kétségkívül van ilyen olvasata, de ugyanakkor annyira egyértelműen giccs, hogy már átlendül egy másik kategóriába, abba, ami a Velencei Biennáléra kívánkozik.
A szobor a falu szélén található, az évek során körbekerítették, és egy – hamisítatlan magyar hangulatot árasztó - tábla is került a bejáratához. Állítólag nem a tulajdonosok, hanem a környéken élők készítették.
Kaviccsal felszórt út vezet ide, és csak amikor a talpánál vagyunk, észleljük a 100 tonna betonból készített, 13 méter magas szobor valódi méretét.
„A Miskahuszár nagy”
– fogalmazódik meg bennünk az első megállapítás, és némileg bajban vagyunk, ha folytatni akarjuk a műelemzést. Mert hát mit is lehet olyat mondani róla, ami nem látszik. Olyan egyszerű és naiv a figura és az egész projekt, hogy már-már szerethető.
A némileg csupasz dombra felmászva nagy kilátásban amúgy nincs részünk. Látjuk a közeli házakat, a nem túl izgalmas tájat, a szomszédban futó M7-es autópályát és a domb alatti kerékpárszervizt.
Miskahuszár az autópálya felett simán látja a Velencei-tavat is, de azt a másik Velencét Kortárs művészeti sokkocska: két nap a Velencei Biennálén 2017. August 23. 20:09 sajnos soha nem fogja. Megmarad nekünk.
Részlet a honlapról:
„Új magyar turisztikai látványosság a maga nemében egyedülálló alkotás, amely 100 tonna betonból készült és 13,01 m magas. A huszárhagyományok ápolása, művészet és tradíció! Ezek a gondolatok teremtették a Miskahuszárt megálmodó és létrehozó magyar alkotói összefogást. A monumentális huszár szobor az M7 autópálya mellett áll, Pákozdon, az ún. Bogár halmon. Ott, ahol a mondák szerint, Jellasics horvát bán és császári-királyi táborszernagy állt 1848. szeptemberében.”
A szobor születéséről, céljáról és jövőjéről itt tudhat meg további részleteket.