2024 decemberében az ipari termelés volumene 5,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipari alágak közül hétben nőtt, hatban visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben a villamos berendezés gyártásában – olvasható a KSH csütörtökön kiadott jelentésében, amely meglehetősen sötét képet fest a magyar gazdaság állapotáról.
Bár vannak olyan ágak (energiaipar, bányászat stb.), ahol növekedést regisztráltak, az iparon belül döntő (94%-os) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 7,1%-kal csökkent.
Ezen belül, a legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 22%-át képviselő járműgyártás volumene 21%-kal visszaesett az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
A közúti gépjármű gyártása 30, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 17,5%-kal csökkent.
A 8,1%-os feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása – az alágak közül a legnagyobb mértékben – 25%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól.
A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene 51%-kal visszaesett,
igaz, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 10,0%-kal nőtt.
Nyugat-Dunántúl a vesztesek között
Az ipari termelés csak a Dél-Dunántúlon nőtt (3,0%-kal). A többi régióban 1,6 és 8,0% közötti volumencsökkenést regisztráltak, a legnagyobb mértékűt Pest régióban.
Bár a KSH adatsora régiós szinten nem részletezi az ágak és alágazatok teljesítményét, gyanítható, hogy a Nyugat-Dunántúlon kiemelten fontos járműgyártás visszaesése az oka a nehézségeknek.
Az biztos, hogy a régió mindhárom megyéjében csökkent az ipari termelés az egy évvel ezelőtti szinthez képest.
A legnagyobb, 6%-os csökkenést Győr-Moson-Sopronban regisztrálták, Vas megyében 4,1%, míg Zalában „csak” 1,1% a visszaesés.
Mivel ezek az adatok 2024 januárja és december közötti teljesítményt mérnek, így elvileg nincs kizárva, hogy a miniszterelnök által vizionált 2025-ös repülőrajt megvalósul, de óvatosságra int, hogy a megrendelésekkel is baj van.
Az új belföldi rendelések 2,6, az új exportrendelések 15,7%-kal csökkentek. Az összes rendelésállomány december végén 14,3%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól.