Lutor Katával és a Háklár testvérekkel zárul a Bájoló kreatív

Utolsó adásához érkezett a szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtár online műsora, amelyben Vas megyei kötődésű fiatal szövegírók és dalszerző-énekesek munkálkodnak egymástól függetlenül, otthoni környezetben egy-egy új dal születésén.

A Berzsenyi Dániel Könyvtár 2014-ben indította útjára a Bájoló irodalmi, zenés sorozatot, amelyben bemutatkozási lehetőséget teremtett gondolataikat, érzelmeiket, kreativitásukat zenében, dalban, versben kifejező fiatal tehetségek számára. Hét év alatt közel harminc fiatal mutatkozott be a könyvtárban, akik Boros Ferenc könyvtáros koordinálásával meséltek önmagukról, érzésekről, példaképekről, zenéről, irodalomról, alkotási folyamatokról, miközben saját szerzeményeiket adták elő az érdeklődő közönségnek.

Alkalmazkodva a jelenlegi helyzethez, azt próbálják bemutatni, hogy az alkotásnak semmi sem szabhat határt, így izgalmas kreatív kihívásra invitáltak pár szövegírót és dalszerző-énekest, akik már korábban részt vettek a Bájoló műsorban. Az ötletet az hívta életre, hogy az elmúlt években többen – a résztvevő előadók és a közönség soraiból egyaránt – megfogalmazták, hogy érdekes és izgalmas lenne, ha a fiatalok egy-egy dal erejéig közösen, egymást segítve alkotnának. Egymásnak írnának dalszöveget, vagy épp megzenésítenék, elénekelnék azt.

„Az alapötletet megfűszereztük azzal, hogy a résztvevő alkotók személye egymás számára ismeretlen – ezt a gondolatot a Hajós András által vezetett népszerű Dalfutár műsorból kölcsönöztük. A további hasonlóságtól aztán el is tértünk. Mindkét résztvevő félnek választási lehetőséget ajánlottunk fel. A szövegíró a dalszerző-énekest jellemző egy mondat alapján döntheti el, hogy kihez kerüljön az elkészült dalszöveg. A dalszerző-énekes pedig az elkészült szövegek egy-egy sorából választhatja ki, hogy melyiket szeretné megzenésíteni. Amennyiben a felek nem élnek a választási lehetőséggel, a szerkesztő dönti el, hogy a műsorban résztvevő dalszerző- énekesekhez melyik dalszöveg kerüljön. Az alkotók csak az elkészült dal után fedik fel kilétüket” – mondta Boros Ferenc könyvtáros.

A Bájoló kreatív című műsorban a szerzők fizikailag egymástól távol, a másik fél ismerete nélkül munkálkodnak egy-egy új dal megszületésén. Mindezt otthoni környezetben teszik, a saját technikájukkal dolgozva, miközben az alkotási folyamatot videóra rögzítik.

A negyedik műsor egyik alkotója Lutor Katalin újságíró, slammer, a SEK Irodalmi Műhely és az f21 kulturális portál egyik alapítója, a Savaria Slam Poetry tagja, a Paragvári Utcai Általános Iskola magyartanára. 2016-ban mutatkozott be a Bájolóban, emellett számos könyvtári kötetbemutatót színesített szavalataival. Szövegeiben az emberi pillanatok és érzelmek megjelenítése, valamint társadalomkritika is megférnek egymás mellett. A Fűzfa Balázs irodalomtörténész és Pusztay János nyelvészprofesszor által összeállított 12 legszebb magyar verset az ország különböző pontjain volt lehetősége elmondani.

Társai a Háklár testvérek voltak. Dóri énekel, Péter gitározik és dalszöveget ír. 2014-ben kezdtek zenei téren tevékenykedni, 2017-ben mutatkoztak be a Bájolóban. A Háklár Banda a karácsonyfa alatti közös családi zenélgetésekből alakult, azóta már számos fesztiválon, kávézóban, szórakozóhelyen megfordultak. Dalaik zenés költemények, mély gondolatisággal és őszinte, intim, bohém érzelmekkel. A testvérek között az apró-cseprő összekülönbözések ellenére nagy az egyetértés, mondhatni egy húron pendülnek.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Kultúra