A Magyarországon futó autók több mint egyharmadának (38,2 százalék) korábban már volt valami sérülése, amivel az 5. helyen van az európai listán, amelynek élmezőnyében – nem meglepő módon csak kelet-európai országok vannak – olvasható a CarVertical szerkesztőségünknek is eljuttatott tanulmányában, amely az utóbbi egy év adatait vizsgálja, mintegy egymillió európai autótörténés adatait elemezve.
Magyarországot csak Lengyelország, Litvánia, Szlovákia és Csehország előzi meg.
Az egyik ok gazdasági: Európa ezen részén alacsonyabbak a bérek, így olcsóbb és néha sérült autókat importálnak külföldről, de a tanulmány megemlíti az eltérő járművezetési szokásokat is, igaz, ezeket nem részletezi.
A dokumentum kitér arra is, hogy arányaiban mely autómárkák sérültek a leginkább, és melyek a legkevésbé.
A legtöbb sérült jármű az alábbi márkák között van:
1. Lexus (48,1%)
2. Subaru (47,5%)
3. Jaguár (44,1%)
4. BMW (42,2%)
5. Dacia (40,8%)
A magyarázat szerint a Lexusok megbízhatók, de nagy teljesítményűek, ezért a sofőrök gyakran túlértékelik vezetési képességeiket, ami katasztrófával végződhet. Ugyanez vonatkozik a Jaguarra és a BMW-re is. Például a sportos BMW 3-as sorozat és a Jaguar XF kategóriájukban viszonylag olcsó autók, de egyesek számára túl agilisak.
A Subaru a második helyet foglalja el, bizonyítva, hogy még az összkerékhajtású rendszerek sem tudnak mindig megúszni a necces helyzeteket. Akik Subarut vásárolnak, általában a városon kívül barangolnak. Kifinomult összkerékhajtású (AWD) rendszereik szinte minden kihívást képesek kezelni, de amikor az erdei vagy országutakon hirtelen megjelenik a jég vagy a sár, még biztonságos sebesség mellett sem lehet mindig elég gyorsan megállni.
Végül itt van a Dacia - az egyik legolcsóbb autómárka a világon. Minimalista autókat gyártanak azok számára, akiknél prioritást élvez a költségvetés. A megfizethetőség miatt a Daciákat gyakran használják igáslóként, és a törődés hiánya miatt balesetek is előfordulhatnak.
A legkevesebb sérült jármű az alábbi márkák között van:
1. Fiat (28,3%)
2. Citroën (30,2%)
3. Peugeot (31.1%)
4. Opel (31,8%)
5. Nissan (32,1%)
A Fiat csak kompakt járműveket gyárt, a Citroën és a Peugeot márkák főleg 100-150 lóerős körüli motorokat kínálnak megfizethető áron, ezek a jellemzők ritkán elégítik ki azok igényeit, akik szeretnének jobban gyorsulni és meghaladni a sebességkorlátozást – olvasható magyarázatként.
A tanulmány ugyanakkor felhívja a figyelmet arra is, hogy még ebben a csoportban is viszonylag magasak az arányok, már csak azért is, mert – a vétkes járművezető autója mellett - a közúti balesetben gyakran több jármű is érintett.