Újrafényezve a Masina – Az alternatív jazz zenekara

Kicsit félve léptünk be péntek este a Savaria mozi aulájába, hiszen jazz-koncertre indultunk, és tudjuk, a műfaj ma már nem vonz tömegeket. De a kávéháznak berendezett teremben hely alig maradt üresen.

Hiszen a 80-as évek elejének sikercsapata állt ismét a színpadra, a Masina Jazz Csoport 25 év kihagyás után alakult újjá. Persze, az ilyen visszatérések mindig magukkal hozzák a kérdést: miért is, ha már egyszer szétváltak az utak. De a jazzben – és nem csak kis hazánkban – teljesen elfogadott, ha egy zenész több zenekarban játszik egyszerre, ráadásul nem olyan nagy létszámú a hazai jazzélet, hogy időnként ne futnának össze.

Masina Jazz koncert
Masina Jazz koncert
sadness

Rutinos zenészek

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Szóval, Szombathelyen egyáltalán nem ismeretlen zenészek fedezték fel magukban 25 év után az együttjátszás késztetését. Grencsó István fúvós valamikor innen indította pályáját, éppen a Masinával. Azóta megjárta többek között a Dresch Quartett-et, játszott Szabados Györggyel, a mai napig működik a Grencsó Kollektíva nevű csapata. A zenei lexikon szerint az alternatív jazz kimagasló hazai képviselője.

Masina Jazz koncert
Scheer Pepi és a fretleess baszusgitár
sadness

Scheer Pepi József basszusgitáros még ismertebb lehet a szombathelyieknek, hiszen a bluesben is nevet szerzett magának, játszott példál Zsoldos Báróval a Nature Blues Band-ben, később az Exxxtra Blus Band-hez igazolt, közben a Pannonian Jazz Connectionnal visszatért a jazzhez.

Geröly Tamás dobos pedig szintén a Dresch Quartett-tel és Szabados György kísérőzenészeként írta be magát a hazai jazz-történelembe, mellette tanít az Erkel Ferenc Zeneművészeti Szaközépiskolában.

Tényleg szunnyad valami a mélyben

Tehát tapasztalt, rutinos zenészekről van szó. Scheer Pepire azzal indokolta az újjáalakulást, hogy: még mindig szunnyadhat valami a mélyben. És valóban. Igaz, hogy a főként negyvenesekből álló közönség a régi hangulatot várta, némileg meg is kapta, de ízig-vérig modern jazzt hallottunk.

Pedig hatalmas kockázat van a dologban, hiszen csupán dob, mindenféle ütőshangszerek, fúvós hangszerek és basszusgitár alkotja a hangszeres repertoárt. Tehát nincs igazi kísérőhangszer, aminek a szerepét máshol a zongora, orgona, gitár játssza. De így sem tűnt üresnek a produkció, köszönhetően a zenészek kreativitásának.

Masina Jazz koncert
Geröly Tamás koncentrál
sadness

Mindent jókor, jó helyen…

Grencsó a szaxofon, a fuvola, a klarinét, a furolya és mindenféle sípok lehetőségeinek határait feszegette, Scheer Pepi szólóhangszerré léptette elő a basszusgitárt. Számunkra külön öröm volt, hogy a hagyományos, bundozott hangszer mellett használt fretleess, azaz bundozás nélküli gitárt is, aminek olyannyira jellegzetes hangja van, hogy semmi mással nem téveszthető össze. És időnként be is effektezte a hangzást, ami már mindenképpen a modernitás felé viszi el a dolgot.

Geröly Tamás előtt két lehetőség állt, kiszolgálja zenésztársait, vagy virgázik. Szerencsére mindkettőt jókor, jó helyen használta, talán, hogy legyen eg kis negatívum is a cikkben, kicsit öncélúnak tűnt a közel ötperces szólója, főként a csengőkkel történt minimál-produkció.

Belefért a humor is

Egyébként, még úgy is, hogy nem ismerjük a Masina 80-as évek-beli repertoárját, könnyen el lehetett különíteni a régi és az új kompozíciókat. A régi számok a tradicionalitás biztos alapjain építkeztek, az új zenék pedig inkább az altervativitás, free-jazz irányába hajlottak el.

Masina Jazz koncert
Jazz a kávéházban
sadness

A hangulatról annyit, hogy igazi csendesülős este volt, hálás és értő közönséggel. Grencsó halk konferálását nem is igazán értettük, annyi jött le belőle, hogy híján van mindenféle allűrnek, ő zenélés közben érzi jól magát. A zenei anyag sem a – némely jazz-zenész szerint kötelező – borongós, művészieskedő kompozíciókból állt, bőven belefért a humor, a zenei poénkodás.

Gyenge másfél óra, aztán Grencsó elköszönt, de mindenki biztos volt a ráadásban, ahol aztán minden zenész villantott még egyet búcsúzóul. Ahogyan a jazz-rajongók körében illik.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Kultúra