„Küldök egy fotót a szerkesztőségnek. Ma készítettem Szombathelyen a Petőfi utca és a Paragvári utca sarkán lévő épületről. Innen az utca túloldaláról úgy tűnik, hogy a toronyról potyog a cserép. Ez alapból veszélyes lehet az arra járókra, ráadásul az épületben általános iskola működik, sok gyerek van a környéken” – mondta a telefonba aggódó hangon egyik olvasónk.
És nemsokára meg is érkezett a mobillal készült fotó, ami kissé messziről készült ugyan, de így is jól látszott, hogy valami tényleg nem stimmel a toronnyal.
Fotósunk is ellátogatott a helyszínre, és a teleobjektívekkel készült képeken nemcsak az látszik, hogy néhány cserép hiányzik, de az is, hogy néhány helyen meg is lazult a héjazat.
„A fotón látható Paragvári Utcai Általános Iskola tetőzetéről a hiányzó cserepek nem most hullottak le, hanem az elmúlt év őszén. Az iskola jelzését követően a balesetveszély elhárítása még akkor megtörtént. Azóta folyamatosan ellenőriztetjük a tetőszerkezet állapotát” – közölte megkeresésünkre a Szombathelyi Tankerületi Központ igazgatóhelyettese.
Takácsné Pálhegyi Beáta hozzátette: az épület helyi védettség alatt áll, a torony burkolata speciális zománcozott kerámiacserepeket tartalmaz, amiket ráadásul már nem is gyártanak, így csak nehezen pótolhatók.
A tankerület most folyamatosan figyeli a rögzítéseket, szakemberek ellenőrzik, hogy minden rendben van-e, a lazult cserepeket eltávolítják.
„Tankerületünk számára elsődleges szempont a tanulók és az épület mellett közlekedők biztonsága, ennek biztosítása érdekében minden szükséges lépést megteszünk” – közölte lapunkkal az igazgatóhelyettes.
Csak a baj van ezekkel a régi épületekkel
Az olyan régi, patinás épületek, mint a Paragvári utca elején álló - Schlager Mátyás tervei alapján 1907-ben épült - egykori Domonkos-rendi zárda nem ritkán feladják a leckét a tulajdonosoknak.
Nemcsak azért, mert nehezebb és drágább pótolni a cserepeket és szinte mindent, hanem azért is, mert jó részük helyi védettség alá esik.
A helyi védettségről a település önkormányzata dönt. Ez a kategória nem annyira szigorú, mint a műemléki védettség, de így is számolni kell jó néhány korlátozással és előírással.

A helyi egyedi védelem a város jellegzetes, értékes és hagyományt őrző építészeti arculatát, településkarakterét meghatározó épületekre, épületrészekre, épületszerkezetekre, homlokzatokra, köztéri és képzőművészeti alkotásokra, emlékművekre, emléktáblákra, helytörténeti szempontból jelentős egyéb létesítményekre terjed ki – írja a jogszabály, amely egyesével felsorolja Szombathely védett épületeit (érdemes bogarászni a listát) és meghatározza, hogy milyen kötelezettségei vannak a tulajdonosoknak.
Például nem bonthatják el az épületeket, ellenben karban kell őket tartani, meg kell óvni az állagukat, ha felújítják vagy korszerűsítik őket, az eredetivel azonos megoldásokat kell alkalmazni.
Ez utóbbi például nem könnyíti meg a Paragvári-iskola tetőjavítását, de nyilván megoldható, főleg akkor, ha a gyermekek biztonságáról van szó.