Miért van „sajátos illata” a Tesco lebomló zacskójának?

A leginkább a kőszegi üzletbe járó olvasónk szerint a zacskónak olyan szaga van, mint az égő gumiabroncsnak, amit ráadásul bevesznek az ételek. Megkérdeztük az áruházláncot.

Olvasónk elég gyakran vásárol a Tescóban, és körülbelül fél évvel ezelőtt vette észre, hogy a lebomló zacskónak, amit a gyümölcs, zöldség és pékárukhoz lehet használni, nagyon intenzív, az „égő gumiabroncsra emlékeztető” műanyag szaga van. Amit ráadásul a benne tárolt étel is bevesz.

A szabad sajtót egyre több támadás éri. Segítsd a hiteles újságírást!
Támogatom

„A zöldség, gyümölcsről az ember még le tudja mosni, viszont a pékáru fogyaszthatatlanná válik. És még fizetünk is érte”

- írja olvasónk, aki hozzáteszi, hogy legtöbbször a kőszegi Tescóban vásárol, de az áruházlánc más üzleteiben is ugyanezt a típusú zacskót használják, így feltételezi, hogy azokban is hasonló a helyzet.

A zöldülés jegyében váltott a cég

Az olvasónk által megfogalmazott észrevételeket elküldtük a Tesco-Global Áruházak Zrt.-nek, ahonnan az a válasz érkezett, hogy 2023-ban vezették be a többször is használható, biológiailag lebomló zacskókat és az úgynevezett újrazsákokat.

Olvasónk a kőszegi Tescóban észlelte a jelenséget, de minden bizonnyal az egész országban ez van
Józing Antal

Ezzel egyidejűleg zöldebb csomagolóanyagokra is váltottak, amivel - számításuk szerint - éves szinten 500 tonna műanyagot tudnak megspórolni. A vállalat célja, hogy ösztönözze a környezettudatos vásárlási szokásokat, és ennek része, hogy minimalizálják a működésük során és háztartásokban keletkező műanyaghulladék mértékét.

Az a különbség a lebomló zacskó és az újrazsák között, hogy az előbbi komposztálható, míg az utóbbi számtalan alkalommal használható a vásárlásra – tudtuk meg.

Sokszor azonban – például egy fürt banán vagy egy cukkini esetében – ezekre sincs szükség, ezért a cég arra biztatja a vásárlókat, hogyha lehetőségük van, ilyen esetekben vásároljanak csomagolásmentesen.

Ami a konkrét lakossági észrevételt és panaszt illeti, arról ezt írják:

„A biológiailag lebomló zacskók kukorica granulátumból készülnek, így alapvetően az összetétel jellegéből fakadóan van egy sajátos illata a zacskóknak. A gyártás után folyamatosan bomlanak le, valamint ha nedvesség éri őket, az a bomlási folyamatot felgyorsíthatja.”

A cég alternatív megoldásként a fent említett újrazsákot vagy papírtasakot javasolja, merthogy az utóbbi továbbra is elérhető Tesco-áruházakban.

Naponta és személyenként fél kilogramm csomagolási hulladékot termelünk

Noha az újrafeldolgozás aránya nőtt az EU-ban, a csomagolásból származó hulladék mennyisége gyorsabban növekszik, mint az újrafeldolgozott csomagolási hulladék mennyisége. 2022-ben személyenként közel 186,5 kilogramm csomagolási hulladék keletkezett az EU területén. Ebből 36 kg műanyag csomagolás volt. Ez azt jelenti, hogy az EU-ban minden egyes nap fél kilogrammot tesz ki az egy főre eső csomagolási hulladék mennyisége – olvasható az Európai Tanács honlapján.

A csomagolásról és a csomagolási hulladékról szóló jelenlegi uniós irányelvet már több mint harminc évvel ezelőtt, 1994-ben fogadták el, majd több alkalommal módosították.

De mivel nem volt különösebb hatása, az Európai Bizottság 2022 novemberében rendeletjavaslatot terjesztett elő a csomagolás és a csomagolási hulladék témájában, amelyet a szokásos jogalkotási procedúra után a Tanács is elfogadott a múlt év végén, de alkalmazását a hatálybalépés napjától számított 18 hónap elteltével kell megkezdeni, azaz másfél is eltelhet, amíg valódi eredményeket láthatunk.

Igaz, a cégek már előre készülhetnek a nagyobb váltásra, és könnyen elképzelhető, hogy a Tesco „sajátos illatú” zacskója már ennek a jele.

Az új szabályozásban ugyanis hangsúlyosan szerepel az egyszer használatos műanyag csomagolás visszaszorítása, különös tekintettel az alábbi termékkategóriákra:

  • az 1,5 kg-ot el nem érő mennyiségű előrecsomagolt gyümölcsök és zöldségek
  • a szállodákban, bárokban és éttermekben felszolgált és elfogyasztott ételek és italok
  • a szállodákban, bárokban és éttermekben egyadagos kiszerelésben kínált fűszerek, szószok, kávékrémesítők és cukor
  • a szálláshely-szolgáltatási ágazatban használt kisméretű, egyszer használatos kozmetikai és piperecikkek (pl. samponos flakonok, testápoló krémet tartalmazó palackok)
  • a nagyon könnyű műanyag zacskók (pl. a piacokon ömlesztve értékesített élelmiszerek eladásakor kínált zacskók)
  • Újdonság lesz az is, hogy az új szabályok értelmében az ételeket és italokat elvitelre értékesítő cégeknek fel kell kínálniuk vevőiknek a lehetőséget, hogy többletköltségek nélkül saját tárolóedényeiket tölthessék meg az általuk megvásárolt hideg vagy meleg italokkal, illetve készételekkel.

    adó 1% nyugat.hu 2025

    Segítsd a szabad újságírást helyben is! Támogasd a Nyugat.hu-t!

    A szabad sajtót egyre több támadás éri, és a világot ellepik a hamis hírek. Támogassatok minket adótok 1 százalékával, hogy egy olyan országban élhessetek, ahol gyakorolhatjátok a jogaitokat.
    Tovább a felajánláshoz!
    Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Jelentem