A legdrágább autók vezetői viselkednek a leglehetetlenebbül – állítják egybehangzóan a kutatások.
A CNN egy most megjelent tanulmányra hivatkozva azt írja, hogy minél menőbb autója van valakinek, annál kisebb az esélye, hogy átengedi a gyalogosokat.
Még egy matematikai képletet is felállítottak: ezek szerint az autó árának 1000 dolláros (kb. 300 ezer forint) emelkedése 3 százalékkal csökkenti a valószínűségét annak, hogy a sofőrje megáll a gyalogosoknak.
A Nevadai Egyetem kutatói – akik önkéntes járókelőket vontak be a kísérletbe – úgy gondolják, a drágább autók vezetőinek egyféle narcisztikus, felsőbbrendűségi érzése van, ami tükröződik a többi közlekedővel való viszonyukban.
BMW, Mercedes, Audi
A Nevadai Egyetem megállapításaiban nem sok újdonság van. Nemcsak a mindennapi tapasztalataink támasztják ezeket alá, hanem a Helsinki Egyetem egy hónappal ezelőtt megjelent tanulmánya.
A finnek annak jártak utána, miért van az, hogy a BMW és az Audi tulajdonosok hajlamosabbak a közlekedési szabályok figyelmen kívül hagyására, és általában az agresszívabb vezetésre.
Vajon az autó teszi-e sofőröket ilyenné, vagy éppen fordítva?
Korábban úgy gondolták, hogy a pénz megrontja az embereket, akik szeretik bizonyos helyzetekben félretenni az erkölcsöt.
Most viszont – közel kétezer esetet megvizsgálva - az derült ki, hogy bizonyos típusú emberek előnyben részesítik az említett prémium német márkákat, még akkor is, ha esetleg a jövedelmük ezt nem igazán teszi lehetővé.
És ezekre a sofőrökre jellemző, hogy önzők, veszekedősek, érzéketlenek mások iránt. Főleg férfiakról van szó.
Ez is hozzátartozik
Ugyanakkor fontos hozzátenni, hogy a BMW, az Audi és a Mercedes tulajdonosok között van másik, jól behatárolható csoport is. Azok, akik megbízhatók, lelkiismeretesek és jól szervezettek, és ennek megfelelően választottak autót. Közöttük - nem meglepő módon - már sokkal több a nő.