Mindenki kedvenc telefonos képlövöldözős alkalmazásának, az Instagramnak másfél év kellett ahhoz, hogy felvásárolja egy tech-mammut, mármint a Facebook. A legújabb sláger, a Vine tavaly októberben még ki sem jött publikusan az okostelefonokra, de máris sebbel-lobbal felvásárolta a Twitter. Hogy miért? Dick Costolo, a csipogós madaras platform vezére a Wall Street Journalnak adott interjújában erről azt mondta:
ez a következő nagy dolog.
Életed kisfilmje ujjbeggyel
De mégis mit tud ez az alkalmazás, ami egyébként tényleg egyre nagyobb slágertéma (áprilisban a legtöbbször letöltött app volt az Apple Store-ban) a trendkövető mobilosok körében? Hát azt, hogy hat másodperces minivideókat tudunk rögzíteni vele. Nem téglalap alakban, hanem négyzetesen, ahogy manapság illik, és az ujjbegyünk érintésével mi magunk intézzük a vágást, vagyis amikor a képernyőt érintjük, akkor rögzít az app - és ezt egy előrehaladó, kis zöld csíkkal is jelzi -, amikor pedig épp felemeljük az ujjunkat, akkor leáll a kamera. Megint bökjük? Megint forog. Bónuszbréking hír, hogy ez nem egy animáltgif-app, hiszen hangot is rögzít. Meg megy persze a komment, a követés, a lájk is, kötelező jelleggel.
A bumm pedig, egyelőre úgy tűnik, tényleg bejött: mi sem jelzi ezt jobban, hogy még a legnagyobb celebek úgy ugrottak rá az alkalmazásra, mint majom a rahedli banánra, Snoop Doggtól Arnold Schwarzeneggerig ( itt egy kisebb válogatás).
De nem csak ők, hanem a fontosabb sajtótermékek is, akik új médiumként kezdték alkalmazni tudósításoknál - még akkor is, ha a hat másodperc mégiscsak hat másodperc, és nem lehet benne komplett eseménysorokat a maguk komplexitásában megmutatni. De legalább valamit meg lehet mutatni, átadni abból, ami éppen zajlik - ez még februárban készült a törökországi amerikai nagykövetségnél elkövetett bombamerényletnél:
De bevetették már divatshow kulisszái mögött is, az ilyesmi előzetes figyelemfelkeltő húzásként prímán beválhat:
Mielőtt bárki felcsattanna, közöljük: igen, tudjuk, hogy az ötlet nem újkeletű, és gyors videomegosztást lehetővé tévő alkalmazások már eddig is szép számban virágoztak a mobilos app-boltokban. A Vine azonban hordoz magában egyetlen kulcsfontosságú kvalitást, ami minden korábbi kísérletet lefölöz: ez pedig a saját egyszerűsége. Úgy csinálhatunk vele villámvideókat, mintha az Instagramot, a YouTube-ot és a Twittert gyúrták volna össze nekünk, és nem kell utólag vágással és egyéb úri bolondságokkal törődnünk csak ujjazunk és másodperceken belül nézhető a végeredmény.
Hogy sikeres lesz-e? Visszakérdezünk: ha már a Daft Punk is ezzel tárta korábban a zenekedvelő világ elé, hogy milyen számcímek lesznek az új albumán, akkor az vajon mit jelent?