Az Országos Mentőszolgálat irányítása alatt működtetnék 2022-től az addigra alaposan átszabott háziorvosi ügyeletet – derül ki a Népszava birtokába került dokumentumból.
Győrffy Pál, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kommunikációs igazgatója a lap kérdésére megerősítette, hogy országosan egységes ügyeleti és sürgősségi rendszer kialakításán dolgoznak.
Szombathely nemrég költött 40 millió forintot az orvosi ügyeletre
Az ügyelet és a háziorvosi rendszer államosítása régóta a kormány tervei között van, legutóbb
április elején írtunk
Államosíthatják a háziorvosokat és orvosi ügyeleteket azzal az indokkal, hogy így segítenek az önkormányzatoknak
2021.
April
06.
07:28
róla. Akkor azzal indokolták az elképzelést, hogy a nehéz helyzetbe került önkormányzatoknak akarnak segíteni azzal, hogy az egészségügyi alapellátást, köztük a háziorvosok és az orvosi ügyeleteket az állam átveszi és üzemelteti. Azóta az ügyben csend volt, valószínű, hogy a
háziorvosok tiltakozása
Óvatosan az államosítással, mert sok háziorvos azonnal nyugdíjba tud menni és nincsenek fiatalok a helyükre
2021.
April
13.
07:32
is közrejátszott ebben.
Szombathelyen azért érdekes a terv, mert itt éppen tavaly év végén,
december 31-én vette át
Megkezdte működését új helyén a szombathelyi orvosi ügyelet
2020.
December
31.
17:41
a mentőszolgálattól az önkormányzat az ügyelet működtetését. A szombathelyi kistérséghez tartozó települések pedig már 2015-ben felmondták az OMSZ-szel a szerződést, maga a kistérség működteti az ügyeletet, ami a Sugár útról át is költözött a Szelestey utcába.
A szombathelyi lakosságot ellátó ügyeletről közel egy évig ment a vita. Az ügyeletet húsz évig a mentőszolgálat (OMSZ) működtette, de tavaly év elején több pénzt kértek, amit a közgyűlés csak
a második körben adott meg.
Megkapja a plusz 32 milliót a szombathelyi orvosi ügyelet, az új többség 15 százalékos béremelést szavazott meg
2019.
June
20.
07:08
Ennek ellenére az OMSZ mégis
felmondta a szerződést,
Felbontja a szombathelyi orvosi ügyelet működtetésről szóló szerződést a Mentőszolgálat, hiába kaptak több pénzt
2020.
February
15.
15:26
az önkormányzat pedig úgy döntött, hogy a város üzemelteti majd az ügyeletet.
Új rendelőt alakítottak ki 40 millió forintért, ami tavaly szilveszterkor
meg is nyílt,
Megkezdte működését új helyén a szombathelyi orvosi ügyelet
2020.
December
31.
17:41
azóta pedig az önkormányzat működteti az orvosi ügyeletet.
Ha elfogadják a most nyilvánosságra került tervet, akkor az egész vita és az új ügyeleti rendelő kialakítása felesleges volt. Viszont nem csak egyszerű államosításról van szó, hanem a teljes rendszer átszervezéséről.
Központi diszpécser dönt arról, hogy kell-e mentő, vagy elég az ügyelet
A tervezet szerint a betegek segélyhívásai a mostani ügyeleti centrumok helyett a mentőszolgálat központi számára futnának be, hasonlóan a 112-es központhoz. A központi számon a diszpécser egy alapos kikérdezés után döntene a beteg további ellátási lehetőségeiről.
Az azonnali segítségre szorulókért mentőt küldhet, vagy ha a páciens járóképes, akkor egy ügyeleti pontokra adhat neki időpontot. Ezek lehetnek a nagyobb lélekszámú településeken a korábbi alapellátási ügyeletek, illetve a járásközpontokban kialakított sürgősségi fogadópontok is.A lényeg, hogy
a korábbinál kevesebb helyen működne orvosi ügyelet és ahol megmarad, ott a jelenlegi három fős stábok helyett egyetlen mentőtiszt, vagy kiterjesztett hatáskörű ápoló fogadná az ellátásra szorulót.
A dokumentum szerint járásonként egyetlen orvos biztosítaná az ügyeleti ellátást egy helyi központból. A járási ügyeleti központokban – köztük lenne olyan hely, ami egyben mentőállomás is – kétágyas fektetőkkel, apró sürgősségi központokat hoznának létre, ahol a betegeket hat órán keresztül megfigyelhetnék, laborparamétereket mérhetnének. Aki közben jobban lesz, az hazamehet, aki nem, azt továbbszállítják a megyei sürgősségi ellátóhelyre.
Amennyiben a járásközpontban van városi kórház, úgy annak a sürgősségi osztályához rendelve működne az ügyeleti ellátás. A mentőautók is ebből a járási központból indulnának és érkeznének vissza.
A Népszava megkérdezte Danó Anna egészségügyi szakértőt, aki azt mondta, ha ez a terv megvalósul, akkor egy nehezen, de mégis működő rendszert borítanak fel. Valószínűleg a betegek egy részének távolabbra kell utazniuk majd ellátásért, sérülhet a biztonságérzetük. Mindez akkor is érdeksérelmet okoz a lakosságnak, ha szakmailag esetleg elfogadható lenne az új rendszer - mondta a szakértő.