Október 6-án este a szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtárban Steigervald Krisztián generációs szakértő tartott egy közel két órás, roppant érdekfeszítő előadást a generációk közti különbségekről, a feszültségek okairól és nem utolsó sorban arról, hogyan értsük meg egymást.
"Az idősek mindig olyan merevek, nem tudnak szórakozni és azt hiszik, hogy mindent jobban tudnak" - mondják gyakran a tizenévesek, majd a szépkorúak azzal kontráznak rá, hogy "ezek a mai fiatalok mást se tudnak csinálni, mint azt az okos kütyüt nyomkodni és senkire nincsenek tekintettel."
Eközben ott állnak középen az X-esek, az 1960 és '80 közt születettek, akiknek rengeteget kellett dolgozni azért, hogy mindent megadhassanak gyermekeiknek, ráadásul - szüleik hibájából tanulva - igyekeztek érzelmileg is szoros kapcsolatot ápolni velük, és nem értik, a nagymama miért kifogásolja oly gyakran nevelési módszereiket, a gyerek pedig miért álmokat kerget ahelyett, hogy a kikövezett úton járna.
A bábeli zűrzavarban pedig csupán egyetlen dolgot felejt el mindenki:
A változó korok változó értékrendeket, változó gondolkodásmódokat és változó igényeket formálnak.
Steigervald Krisztián Generációk harca/Hogyan értsük meg egymást? című könyve a ma együtt élő hat generáció közti különbségek mélyére ás, alaposan megvizsgálja, melyik korban mik voltak az értékformáló tényezők, fő nevelési irányvonalak és elkövetett hibák, amik hatással voltak a következő nemzedékre.
A szerző előadása után világos a konklúzió: Ha megértjük a különbségek okát, sokkal könnyebben el is tudjuk fogadni azokat.
Steigervald Krisztián a generációk közti szakadékok áthidalása mellett ahhoz is ad tanácsokat, hogyan értsük meg saját gondolkodásunkat, mire figyeljünk nagyon gyermekünk első hét évében és hogyan alkalmazkodjunk a rohamosan változó világhoz.