Az ostffyasszonyfai hadifogolytábor történetét
tavaly bemutattuk egy cikkünkben
Tudta, hogy a monarchia egyik legnagyobb hadifogolytábora Ostffyasszonyfán volt?
2015.
February
06.
16:58
, feltérképeztük a működését archív képekkel és a hadifogoly temetőbe is ellátogattunk egy képgaléria erejéig. Most e tábor fennmaradt tárgyi emlékeiből nyílt kiállítás, a Katonatörténeti Kiállítás termében, Szombathelyen, az Aréna utca 8.-ban.
Czöndör Sándor, a Savaria Múzeum munkatársa erdőjáró ember, gyűjtő, az elmúlt évtizedekben találta és fedezte fel a környék leletekben gazdag részeit, mindent összeszedett, amit talált. Ezek a legapróbb használati tárgyaktól indulva (ruhagombok, övcsatok, fogkefék) a porcelántányérokig, üvegekig és kulacsokig terjedve jól szemléltetik az archív fotókkal kombinálva, hogy milyen eszközöket használtak a hadifogolytáborban.
A "Hősök éve" keretében megrendezett tárlatot Csapláros Andrea múzeumigazgató és Puskás Tivadar polgármester nyitotta meg. Csapláros Andrea hihetetlen mennyiségű munkáról beszélt, míg Puskás Tivadar egy a környéken tett 1982-es családi kirándulását elevenítette fel. A köszöntők után Horváth Sándor muzeológus ismertette a tábor rövid történetét adatokkal és fotókkal kiegészítve.
Akkoriban ez volt a megye legnagyobb települése
A tábor Nagysimonyihoz tartozik, azért említik ostffyasszonyfaiként, mert ez utóbbi település vasútállomása volt vele összeköttetésben. Mivel egyszerre akár 50 ezer (vagy több) ember is elfért a barakkvárosban, ezért a megye egyik legnagyobb településének számított. Építését a sitkei alaptáborban lakó orosz és szerb hadifoglyok végezték (illetve magyar mesteremberek). A tábort 14 kilométeres kerítés vette körbe.
A táborban színes volt az élet, volt színház, zenekar és különféle kulturális élet, több műhely is működött, cipészektől kezdve a pékségen át a kosárfonókig. A táborban 1915-1918 közt körülbelül százezer ember fordulhatott meg. 1918 márciusában kezdtek hazaindulni a foglyok, szeptemberben már csak nyolcezren voltak, november 18-ára pedig ki is ürült az egész. A környékbeliek megneszelve az üres "várost" megrohamozták azt, a sok otthagyott tárgyért - végül a karhatalomnak kellett a fosztogatást megfékezni, jelentésükben 86 letartóztatott és 1 halott szerepelt.
1918-as bezárása után még pár évig lőszerraktárként üzemelt, majd 6-7 év múltán teljesen megszüntették is visszaadták a területet az eredeti tulajdonosnak.
További részleteket a táborról korábbi cikkünkben olvashat
Tudta, hogy a monarchia egyik legnagyobb hadifogolytábora Ostffyasszonyfán volt?
2015.
February
06.
16:58
.
A temetőben nem tudni hány ember nyugszik
A temetőben található obeliszk szerint 5601 fő, a tábori anyakönyv alapján 5 ezer alatti a temetőben nyugvó holtak száma. Pontosan senki sem tudja hányan lehetnek a tömegsírokban, de a környékbeli települések temetőiben is elhantoltak néhány foglyot, akik háztartási és egyéb munkára voltak kivezényelve és ott vesztették életüket.