Előző levelünkben alapvetően mindent leírtunk - írta a Stájerországi Tartományi Rendőrség (Landespolizeidirektion Steiermark) újabb kérdéseinkre hétfő délelőtt. Hozzátették, kizárt, hogy valakit egy közigazgatási szabálysértés miatt bilincsben vezessenek el. Azt is hangsúlyozták, hogy a levett rendszámokat és forgalmi engedélyeket indokolatlan késedelem nélkül átadják a hatóságnak, ahol a további eljárás folyik.
A rendőrséget egy újabb olvasói levél nyomán kerestük meg. Olvasónk bő egy héttel ezelőtti cikkünkre reagált, amiben arról írtunk Rendőrségi akció Fürstenfelden - Magyar autókat vittek szervizbe, rendszámokat vettek le az osztrák rendőrök February 08. 11:22 , hogy az osztrák rendőrség a stájerországi Fürstenfeldben magyar autókat vitt szervizbe, sokuknak a rendszámát is levették.
Mindezt úgy, hogy a magyar rendszámú autókat félreállították, az utasoknak ki kellett szállniuk, majd egy rendőr beült a kocsiba és elhajtott az ellenőrzés helyszíne mellett lévő autószerelő műhelybe. Ha egy autónál műszaki hibát találtak, arról jegyzőkönyvet állítottak ki és levették a rendszámot. Közölték, hogy a rendszámot csak azzal a feltétellel adják vissza, ha a hibát egy osztrák szervizben kijavíttatják, és az erről szóló hivatalos számlát bemutatják.
Más helyszíneken is voltak hasonló akciók
Az esetről egy ismerősünk számolt be a Facebookon, aki azt is írta, hogy aznap délelőtt azon a helyszínen 17 autónál találtak hibát, több kocsinál is 2-3 ezer euró lett volna a javítás. Az ő közeli hozzátartozói futottak bele az ellenőrzésbe, az autójukat másnap, autómentővel hozatták haza, amiért 65 ezer forintot fizettek.
A poszt alatt sokan kommenteltek, volt, aki azt írta, pár évvel korábban a heiligenkreuzi határátkelőnél még az üléseket is kivették az osztrákok az autójából, majd közölték, hogy minden rendben, mehet tovább. Egy másik komment szerint a burgenlandi Rudersdorfnál éveken át voltak hasonló ellenőrzések, de ott a kisteherautókat, majd a kamionokat ellenőrizték, előfordult, hogy új kamionról vették le a rendszámot.
A Stájerországi Tartományi Rendőrség akkor kérdéseinkre azt írta, valóban végeznek ilyen ellenőrzéseket, mivel nekik az a dolguk, hogy ellenőrizzék a közlekedési szabályok betartását. Elismerték, hogy autószerelő műhelyekben is végeznek ellenőrzéseket, és olykor a tartományi kormány szakértőit is bevonják. Megerősítették, ha az ellenőrzés során hibát találnak, akkor feljelentést tesznek. Ha súlyos a hiba vagy közvetlen veszélyt okoz, akkor a rendszámot és a forgalmi engedélyt azonnal elveszik a rendőrök, ilyenkor nem engedélyezik a továbbutazást sem, és bírságokat is kiszabnak.
Megbilincselték a nem fizető autósokat?
Cikkünk megjelenése óta újabb levelet kaptunk, olvasónk azt írta, nem igaz, hogy a rendőrség mindenkit megállít, szerinte csak a nem osztrák rendszámú gépjárműveket emelik ki a forgalomból, fel is készültek rá, hiszen minden szomszédos ország nyelvén rendelkezésükre áll nyomtatvány.
Azt is írta, hogy aki nem tudja helyben kifizetni a bírságot, azt bilincsben viszik el. Olvasónk szerint az sem igaz, hogy gyorsan visszaadják a rendszámot. Amikor az ő autójáról levették a rendszámot az osztrák rendőrök, a kocsit autómentővel szállíttatta haza. Három hónapba telt, amíg az osztrák hatóságok elküldték a rendszámot és a papírokat, és erre a három hónapra tárolási költséget is felszámoltak. Mindez nagyjából félmillió forintjába került - írta olvasónk.
Ennek a levélnek az állításai miatt fordultunk újra a Stájerországi Tartományi Rendőrséghez, azt kérdezve, igaz-e, hogy a külföldi autókat ellenőrzik az ilyen akciók során, előfordul-e, hogy megbilincselik, aki nem tud fizetni, és hogy mennyi időbe telik, amíg a Magyarországra szállított autók rendszámát visszaküldik.
Az eljárást lefolytató hatóságtól függ, meddig tart az ügy
Szinte azonnal jött a válasz, miszerint előző levelükben mindent közöltek, ami fontos. Azt tagadták, hogy bárkit megbilincseltek volna, de leszögezték, hogy a levett rendszámokat és az elvett forgalmi engedélyeket indokolatlan késedelem nélkül átadják a hatóságnak, ahol a további eljárás folyik. Ebből azt a következtetést lehet levonni, hogy az ügyintézés hossza nem a rendőrségtől, hanem az eljárást folytató hatóságtól függ.
Olvasóinkat továbbra is arra kérjük, hogy ha tudnak hasonló esetről, esetleg bizonyítékokkal is rendelkeznek, jelentkezzenek ezen a címen: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu_PONT_
( Címlapképünk csak illusztráció.)