Pár héttel ezelőtt robbant a hulladékbomba, mikor kiderült, hogy a hulladékszállítás központosítása miatt
összeomlott egy hulladékszállító cég
116 településen leáll péntektől a hulladékszállítás, az állami központ nem fizeti ki az elvégzett munkát
2018.
October
26.
07:39
. A gond nem egyedi, a többségében önkormányzati kézben lévő szolgáltatók a lakossági befizetések
egy részét kapják csak vissza
15 milliárd is lehet a kukaholding hiánya, ezért vannak bajban az önkormányzati cégek
2018.
September
18.
14:55
, ami nem elég ahhoz, hogy a gépeket karbantarthassák, javítsák, esetleg fejlesszenek.
Önköltségnél alacsonyabb bevételük van
Szombathelyen például
900 milliós bevételkiesést
900 milliós hiányt hozott a SZOVÁ-nak a hulladékgazdálkodás központosítása
2018.
September
12.
19:52
hozott a SZOVA-nak a központosítás és az elvégzett munka ellenértékének késedelmes és nem elégséges megfizetése. A rezsicsökkentés jegyében létrehozott állami hulladékkezelő NHKV Zrt-t nemrég
26 milliárd forinttal segítette ki
26,4 milliárd forintot ad a kormány a hulladékkáosz megoldására
2018.
October
31.
10:56
a kormány. Ne legyenek kétségeink, ez is közpénzből ment.
De nem csak a hulladékszállítás van bajban. Az Átlátszó a kormányközeli Századvég tanulmányára hivatkozva azt írja , állami beavatkozás nélkül néhány éven belül összeomolhat a víziközmű szolgáltatás előbb több magyarországi kistérségben, majd mindenütt.
Az ok a rezsicsökkentés jelszavával bevezetett hatósági ár, ami mára már az önköltséget sem termeli meg a szolgáltatóknak. És ezt a kormány pontosan tudja, a Századvég a nyáron tette le az erről szóló tanulmányt az asztalra.
A rezsicsökkentés okozta veszélyek:
Az okok
A jelentés szerint ahhoz, hogy a vízműrendszer ne omoljon össze, a következő 15 esztendőben évente 103 milliárd forintot kellene fordítani a vízműcégek által használt csőrendszer megújítására.
Akkor lehetne megelőzni a vízközmű cégek összeomlását, ha a cégek összesen 250 milliós árbevétele felmenne 353 milliárdra. Csakhogy ez azt jelentené, hogy
a vízdíjakat 40 százalékkal emelni kellene.
Ez viszont szembemenne a kormány politikai szándékaival, a Századvég nem is tesz ilyen javaslatot. Csak azt, hogy a kormány engedje el a közműadót és csökkentse az áfát. Ez viszont csupán évi 23 milliárd megtakarítást hozna a vízközmű cégeknek, miközben 103 milliárd hiányzik.
Megoldás egyelőre nem látszik, a kormány ragaszkodik a hatósági árhoz és a rezsicsökkentés jelszavához. Könnyen lehet, hogy itt is az önkormányzatok lesznek kénytelenek beavatkozni, a vízközmű cégek önkormányzati illetve állami tulajdonban vannak.
Szombathelyen még bírják a közszolgáltató cégek
Szombathelyen és Vas megyében a Vasivíz Zrt. a szolgáltató, a cég többségi tulajdona a szombathelyi önkormányzaté, Vas megyei önkormányzatok osztoznak a többi tulajdonrészen. A cég a 2017-es évet pozitív szaldóval zárta a szombathelyi közgyűlésnek elküldött beszámolója szerint.
De a jelentés hangsúlyozza, hogy ehhez szükség volt az egyéb tevékenységből (építőipari tevékenység, eszközök bérbeadása, laborvizsgálatok) származó bevételekre. Viszont a felújított és kibővített uszoda bővítése évi 212 milliós veszteséget hoz a Vasivíznek, ebből 100 milliót az önkormányzat vállal, így 112 milliót ki kell termelnie pluszban a cégnek.
Szombathelyen még nincs nagy probléma, hiszen a Vasivíz egyelőre képes kipótolni a hiányt, éppúgy, ahogyan a SZOVA a hulladékszállítási veszteségeit, de a veszély a fejük felett lebeg.
Miközben a rezsicsökkentés pár ezer forint megtakarítást jelentett a háztartásoknak évente, a másik oldalon tönkreteszi az önkormányzati cégeket, és egyre több közpénzt szippant magába.