"Rekordnak számít ez a közelség. Az 1990-es évek óta végzett megfigyelések során még sohasem fedeztünk fel semmilyen égitestet ilyen közel a Földhöz" - hangsúlyozta Don Yeomans, a NASA földközeli objektumok után kutató programjának a vezetője, aki szerint azonban a 2012 DA 14 katalógusjelű aszteroida nem jelent veszélyt a Földre nézve.
Magyarországról is észlelhető lenne - jó idő esetén
A szabad szemmel nem, de kisebb távcsövekkel már látható, gyorsan mozgó fénypont Magyarországról is észlelhető lesz derült idő esetén - mondta el az MTI-nek Szalai Tamás, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) természettudományi karának közkapcsolati titkára.
Az SZTE munkatársai és a Magyar Csillagászati Egyesület szegedi csoportjának tagjai péntek este hat órától várják az érdeklődőket a szegedi csillagvizsgálóban a kisbolygókról szóló előadással, majd - jó idő esetén - 21-23 óra között a Föld mellett elsuhanó szikladarab távcsöves nyomon követésével.
Szarvason a Városi Könyvtárban tartanak előadást a témában délután fél ötkor, majd egy később kiválasztott helyszínről követik figyelemmel az égi jelenséget. Sülysápon a Csillagvizsgálóban este hét órakor kezdődik az előadás, amelyet bemutató követ.
Pécsett a várostól délre az 58-as harkányi út 6-os kilométerénél lévő AniVet Állattartó Szaküzletnél lesz a "csillaglesők" gyülekezése távcsövekkel este 8 órától, Gyöngyösön pedig a TESCO parkolójában este hét órától - írja a csilagaszat.hu internetes oldal.
Nyüzsögnek körülöttünk az aszteroidák
Bolygónk szomszédságában rengeteg különböző méretű, formájú és összetételű aszteroida "nyüzsög": a legkisebbek alig nagyobbak, mint egy strandlabda, de akadnak sok kilométer átmérőjű kőóriások is. A legtöbb az aszteroidaövezetből származik, de előfordulnak közöttük régóta halott, kiégett üstökösök maradványai - volt olvasható a Space.com űrkutatási hírportálon.
A 2012 DA 14 objektum tipikus Föld közeli aszteroida - átmérője körülbelül 50 méter, azaz se nem túl nagy, se nem túl kicsi és valószínűleg egy kőszikláról van szó. Don Yeomans számításai szerint negyvenévente repül el bolygónk mellett a 2012 DA 14-hez hasonló aszteroida és 1200 évente csapódik egy ilyen a Földbe.
Egy 50 méteres aszteroida becsapódása nem okoz világméretű katasztrófát. Mint Don Yeomans rámutatott, hasonló méretű objektum vájta ki a 1,5 kilométer átmérőjű Meteor-krátert Arizona államban ötvenezer éve. Ilyen égitest robbanhatott fel Szibéria fölött 1908-ban, több száz négyzetkilométeres területen letarolva az erdőséget. A kutatók mai napig vizsgálódnak, hogy kiderítsék milyen objektum okozta a tunguszkai eseményként ismert jelenséget.
"A 2012 DA14 semmiképp sem csapódik a Földnek. Az aszteroida pályája eléggé ismert, hogy kizárhassuk ennek a valószínűségét" - hangsúlyozta Don Yeomans.