Mint mindenhol, itt is egy ötlet, idea telepszik meg valaki gondolatai között. Aztán ez a kis szikra izzítja be azt a hosszú, hónapokon keresztül tartó folyamatot, aminek a végén megnézhetjük a Savaria TSE egyik gyönyörűen koreografált formációját, ahol a táncosok ruhája, külseje tökéletes összhangban van a zenével, és a szám témájával. Bepillantást nyertünk a kulisszák mögé, hogy mi mindent kell figyelembe venni ahhoz, hogy minden tökéletes legyen.
Egy formaruha elkészülte sok mindentől függ – hogy mi az elképzelés, hogy hány párnak készül, és hogy egy E osztályos táncosnak készül-e, vagy egy A osztályosnak, hiszen az előbbiben szigorúan tilos bármiféle csilli-villi díszítgetés. A szabályzatban például azt is megszabják, hogy mely részeknek kötelező takarva lennie (mellek, bugyi), a bugyi rész nem lehet testszínű. Nőknél a két mell közötti kivágás nem lehet több, mint 5 centi, amit a versenyen komolyan mérnek a döntnökök.
Rengeteg dologra kell odafigyelni
Alacsonyabb kategóriában, kisgyerekeknél nem lehet díszített a ruha, egyszínűnek kell lennie, és náluk meg van határozva a fazon. Térd alatt-felett is meg van adva a minimum-maximum hossza. Meg van szabva az is, milyen lehet a kivágása, mekkorák legyenek az ujjak - gyerek korosztályban nagyon komoly szabályok vannak. Tulajdonképpen Junior 2 korosztálytól lehetnek díszítve a ruhák, ami azt jelenti, lehet rá tenni flittert, csipkét, virágot.
A fiúknál ennyire nem szorosak a szabályok, ott a szín van meghatározva: fekete vagy éjkék. Standard táncokban pedig az van például szabályokhoz kötve, hogy melyik öltözethez milyen nyakkendőt kell felvenni. Ha frakkot visel egy táncos, ahhoz fehér csokornyakkendő illik, szmokinghoz pedig fekete nyakkendő dukál. Latin táncoknál az ing kivágása magas osztálytól akár köldökig is leérhet, de felléphet a táncos akár egy garbóban is.
Manapság nincsen meghatározott trend
Nincs most egy meghatározott trend, hogy mi a divat – mert szinte minden az: a cakkos aljú, a sima, a rojtos, a tollas. Voltak évek, mikor szinte egyenruhában jelentek meg a táncosok a versenyeken, olyannyira egyöntetű volt a trend, de manapság ez már nem jellemző. Tulajdonképpen magasabb kategóriában már minden táncos próbálja megtalálni az önmaga egyéniségéhez illő, minél kirívóbb öltözéket, hogy valami miatt kiemelkedjen a tömegből.
A felnőtt csapat témája a mostani versenyre a szivárvány – a szám címe Rainbow over the Paradise, a kicsiké pedig Afrika. Ezekhez először egy ruhaterv készül papíron, aztán rögtön ezekhez a témákhoz illő színekben gondolkodnak, és a tervekből meg lehet mondani, hogy mihez mennyi anyag kell. Ekkor átkalkulálja a dolgot a gazdaságis, hogy mennyire viszi csődbe a szükséges kiadás a Savaria TSE-t, hiszen nem szabad elfelejteni, hogy saját bevételből (tagdíj, fellépések) gazdálkodnak. Komoly fejtörés például az is, hogy hol lehet olcsó strasszt beszerezni.
Az uniformitás előírás
A fellépő ruháknál általában a fiúk vannak hátrányban, hiszen nekik csak az jut, ami marad. Mindig az a lényeg, hogy a lányoknak szánt ruha tökéletes legyen, a fiúknak kötelező ruhadarabok szerencsére újrafelhasználhatók. Nagyon fontos, hogy a formációs kategóriáknál az egyik fő pontozói szempont a precizitás, ami vonatkozik a testmunkától elkezdve a lábmozdulatokon keresztül a térformák kivitelezéséig. A lényeg az, hogy a lehető legegyformábban, legegyöntetűbben dolgozzon minden táncos, és azáltal, hogy a frizurájuk és sminkjük teljesen egyforma, ezt segítik elő.
És hogy miért pont éppen feketére festik a hajkoronákat ilyenkor? Mert ezt a legegyszerűbb kivitelezni, mert ez a szín, ami minden hajszínt befog. A fiúknak is, mint a lányoknál kötelező az egyenfrizura – ez szintén hajfestést jelent, és azt, hogy még a választék helyét is előre meghatározzák.
A sok önbarnító pedig a latinos mentalitás kihangsúlyozása mellett még egy másik praktikus okból is lényeges: mivel a formációs versenyeket általában nagy sportcsarnokokban rendezik, a hátul ülő nézők az arcokból-mozdulatokból nem látnának semmit, ha azok nincsenek kellően kihangsúlyozva a sminkkel és a barnasággal. Arról nem is beszélve, hogy ha egy táncos egy ilyen nagy versenyre nincsen kifestve, úgy néz ki, mint egy frissen vakolt fal. Egy test sokkal erőteljesebbnek tűnik barnán, mint fehéren.
Azt, hogy végül milyenre sikeredett a Savaria TSE táncosainak fellépő ruhája, bárki megcsodálhatja, aki ellátogat a március 22-én, a szombathelyi Savaria Arénában megrendezésre kerülő Formációs és Kűr Magyar Bajnokságra!