Lakhatási veszélyhelyzet van Szombathelyen, az önkormányzati bérlakás-gazdálkodás gyakorlatilag nem működik, nincs mivel gazdálkodni - mondta lapunk kérdésére Czeglédy Csaba városi képviselő, a Szociális és Lakás Bizottság elnöke.
Azért fordultunk Czeglédyhez, mert a jövő heti közgyűlésre készült anyagok között szerepel egy beszámoló a bérlakáshelyzetről, és az abban szereplő adatok elég negatív képet mutatnak.
Czeglédy hozzátette, jelenleg több mint 170, igazoltan rászoruló családnak nem tudnak segíteni, több évig is eltarthat, amíg lakáshoz juthatnak a jogos igénylők. Mint mondta, rendkívül tragikusnak tartja, hogy számos felesleges dolog mellett az államnak nem jut pénze egy bérlakás-építési programra.
A közgyűlési anyag szerint az önkormányzatnak most 2065 lakása van, ehhez jön a SZOVA tulajdonában lévő 100 bérlakás.
Szombathelyen létezik az a lehetőség is, hogy felújításra szoruló bérlakásra jelölnek ki olyan bérlőt, aki vállalja a 2-5 millió forint közti felújítási költséget, és így gyorsan juthat önkormányzati bérlakáshoz. Az elmúlt két évben 77 lakást adtak bérbe így, a Szociális és Lakás Irodán 90 darab ilyen kérelmet tartanak nyilván.
Sok a bérlő, kevés a lakás
Az anyag megállapítja, hogy az önkormányzati bérlakás-állomány nem képes kielégíteni a lakásbérletek iránti keresletet. A bérlakások számának növelését egyébként már jó ideje tervezi az önkormányzat.
Az idén januárban
írtuk,
200 új bérlakást akar a szombathelyi önkormányzat, de a leendő helyszíneken módosítottak
January
28.
19:10
hogy 200 új bérlakást szeretne a szombathelyi önkormányzat. A közgyűlés akkor azt is meghatározta, hogy a volt szabadidőközpont területén épüljenek bérlakások. Viszont erre saját erőből nincs pénze a városnak, így központi támogatást akarnak szerezni hozzá.
Szombathelyen működik az úgynevezett Közösségi Bérlakás Rendszer is, ami tavaly a belügyminisztérium elismerését is
kiérdemelte
Olyan jól működik a szombathelyi bérlakásrendszer, hogy még a belügyminisztérium is elismerte
2021.
November
16.
15:54
. Ennek lényege, hogy a magántulajdonban lévő, üresen álló lakások bérbeadására a tulajdonosok szerződést köthetnek az önkormányzattal.
Az önkormányzat jelöli ki a bérlőket, akik a városnak fizetnek bérleti díjat, a tulajdonosok pedig az önkormányzattól kapják meg a pénzüket. A rendszer 2020 márciusában indult, jelenleg 18 lakás van benne.