Új tulajdonosa van, de még üresen áll a szombathelyi Bagolyvár

Egykor a Gyermekek Háza volt, most nem tudni mi lesz a sorsa.

Mi a közös az egykori Huszárlaktanyában, a Savaria Nagyszállóban és a Bagolyvárban? Mindhárom ikonikus épülete Szombathelynek, viszont mindhárom üresen áll már évek óta. Míg a Savaria szálló és a Huszárlaktanya körül néha azért történik valami, addig a Bagolyvárról elég keveset hallani.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Lapunk utoljára két évvel ezelőtt Jó lenne például „luxus egészségügyi központnak” – Eladó a szombathelyi Bagolyvár-kastély 2022. September 16. 12:46 írt az épületről, akkor az volt a hír, hogy az egykori kastély 450 millió forintért eladó.

Bagolyvár
Bagolyvár (A galériához kattintson a képre!)
Mészáros D. Zsolt

Vajon összejött az üzlet? - tettük fel a kérdést a szerkesztőségben, és a földhivatali dokumentumok segítségével elég határozott választ kaptunk.

Igen. a Bagolyvárnak új tulajdonosa van.

A tulajdoni lap szerint a K8 Hungária Ingatlanfejlesztő Kft., egy budapesti székhelyű cég lett a birtokosa az ikonikus épületnek. Az Opten adatbázisa szerint nem egy kifejezetten aktív cégről van szó. Hogy pontosan mekkora összegért kelt el végül az épület, nem tudni.

Kollégáink meglátogatták a Bagolyvárat és láttunk emberi tevékenységre utaló jeleket is, bár ahogy elnéztük, egyelőre nem álltak még neki az épület renoválásának. A fent említett céget is megkerestük a témában, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.

Gárdahadosztálynak és úttörőháznak is otthont adott

A Bagolyvár építését 1851-ben fejezték be és eredetileg Károly-kastélynak nevezték a tulajdonosa, Czvitkovicz (vagy Zwitkovich) Károly után. Magát az épületet az egyik rokona, Sándor által utalt pénzből építette fel.

Bagolyvár
Bagolyvár (A galériához kattintson a képre!)
Mészáros D. Zsolt

A köztudatba viszont Bagolyvár néven került be, az ötmázsás öntöttvas bagoly után, ami az épület homlokzatán fészkelt. Hogy ez a bagoly pontosan mikor és hogyan került oda, arról is több történet szól. 1871-ben egy körmendi ügyvédhez, Sövegjártó Jánoshoz került az épület, de ekkor már egy ideje nem a Czvitkovicz-családé volt, ugyanis 1860-ban árverésen elkelt.

Az egyik lehetséges magyarázat szerint Sövegjártó helyezte el a baglyot, más források szerint viszont az már korábban is ott állt, és már egy ideje Bagolyvárnak nevezték az épületet a helyiek.

Az ingatlant 1941-ben államosították, a második világháború során óvóhelyként, majd utána szovjet hadbíróságként funkcionált. 1956-ban itt székelt a székesfehérvári parancsnokságú gépesített gárdahadosztály katonai elhárítása. 1953-ban Magyar László Úttörőház, majd Gyermekek Háza lett.

Bagolyvár
Bagolyvár (A galériához kattintson a képre!)
Mészáros D. Zsolt

Tanfolyamoknak, kluboknak és egyéb fiataloknak szóló programoknak adott otthont, aztán 1997-ben magánkézbe került. 2016-ban az épületet még 270, 2022-ben viszont már 450 millióért árulták helyi vállalkozók. Két évvel ezelőtt került a jelenlegi tulajdonosokhoz.

Mérték - Médiaelemző műhely
Ökotárs alapítvány
Ez a tartalom az Ökotárs Alapítvány és a Mérték Médiaelemző Műhely pályázati támogatásával valósult meg. Az itt megjelenő vélemények nem tükrözik a támogatók álláspontját.
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Gyakornoki program 2024