A vissza nem váltható repohár elérte a Savaria Karnevált is - De biztos, hogy jó ez nekünk?

Elsőre jól hangzik az új módi, mégis számos kérdés fogalmazódik meg bennünk. Amelyeket fel is tettünk a szervezőknek.

Néhány héttel ezelőtt egy osztrák zenei fesztiválon jártam 2700 forint a sör, 2000 a Red Bull, 3000 a hot dog – Itt vannak az osztrák fesztiválárak July 10. 07:02 , ahol természetesen repoharakban mérték az italokat.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Ott valahogy sikerült megszervezni, hogy a standoknál visszaváltsák őket. A pultosok előtt ott voltak kis tartókban a fémpénzek, és amikor odaadtuk a poharakat és mondtuk, hogy ennyi, elénk tettek két eurót.

Magyarországon is jártunk már olyan fesztiválon, ahol visszaadták a pénzt, de sokkal gyakoribb, hogy a pénz helyett tokent (zsetont) kapunk, amit majd legközelebb beválthatunk, mondjuk megint pohárra.

Egy budapesti konyhaszekrény
Józing Antal

Ez mind szép és jó, csakhogy számos olyan rendezvény vagy vendéglátóhely van, ahova az ember ritkán jár, vagy éppen soha nem tér vissza, így aztán otthon felszaporodnak a műanyag repoharak, amelyekből talán egyszer ittunk, sajnáljuk kidobni, mert mégiscsak környezetvédelem, zöld gondolat.

Néhány a repohárgyűjteményemből
Mészáros D. Zsolt

Ugyanakkor nem nehéz belátni, hogy olyan tárgyakat vetetnek meg velünk, nem kevés haszonnal, amelyekre nincs szükségünk, és amelyek majd ugyanúgy terhelik a környezetet, csak nem rendezvények helyszínén, hanem otthon.

Ahogy arról lapunk is beszámolt,

a repohár-rendszer elérte a Savaria Karnevált is, annak is a vissza nem váltható változata.

„A karneválos repohár bevezetése mellett elsősorban a környezetvédelmi szempontokat tartottuk szem előtt. Én személy szerint a szombathelyi szeméttelephez közel eső városrészben lakom, minden alkalommal megdöbbent az a "hegy" ami az Erdei Iskola utca végén "nőtt ki" a földből, és látványosan évről-évre magasabb” – közölte megkeresésünkre a karnevált szervező Savaria Turizmus Nonprofit Kft. ügyvezetője.

Grünwald Stefánia hozzátette: a karnevál mindig híres volt a kimagasló tisztaságáról, azonban ennek komoly ára van: a rendezvény takarítását több műszakban, közel 70 fő végzi, a keletkezett hulladék mennyisége több tonnányi, a takarítás, a szemétszállítás, a szemét-ártalmatlanítás költségei a rendezvény összköltségvetésének közel húsz százalékát teszik ki.

Más fesztiválok tapasztalatai azt mutatják, hogy a repoharakkal látványosan csökken a keletkezett hulladék mennyisége, és Szombathelyen is abban bíznak, hogy eltűnnek az aszfaltról a PET-palackok és műanyag poharak.

A Savaria Történelmi Karnevál részben a gasztronómiáról is szól
Garai Antal Atom

A Savaria Karneválon, tudtuk meg, korábban már próbálkoztak megvásárolható, többször használható poharakkal, pontosabban autentikus agyagkorsókkal, de a közönség sem mozdult rájuk, ráadásul a hatóságok sem fogadták el.

„Ezt azért tartom szomorúnak, mert például Németországba rendszeresen járunk egy történelmi alapokon nyugvó rendezvényre, ahol a helyiek szinte mindegyike az övére akasztott saját söröskorsóval jár-kel és abból fogyasztja el az ott vásárol italát” – mondja Grünwald Stefánia, aki erre vonatkozó kérdésünkre közölte: a szombathelyi karneválon idén sem használhatjuk saját poharainkat, éppen a fent említett hatósági szigor miatt.

„A poharaknak gyártási, szállítási, mosási, válogatási költségei vannak, végül is ezeket a tételeket tartalmazza ez egyszeri vásárlási ár”

- válaszolta a visszaváltási lehetőség hiányát firtató kérdésünkre az ügyvezető, aki tudja, hogy a rendszer körül megoszlanak a vélemények, „vannak ellenérzések és kifogások”, de ezek szerinte kisebbségben vannak. A karneváli vendéglátósok többsége üdvözli az új rendszert, és a bejelentésre is főleg pozitív visszajelzések érkeztek a fogyasztóktól.

„Nekünk az idei év lesz a próba, most tudjuk felmérni, hogy mennyi pohár fogy majd el a rendezvényen és mennyi lesz, ami végül a szemétben végzi”

- közölte Grünwald Stefánia, aki abban bízik, hogy az 500 forintos betétdíj visszatartó erő lesz. Aki megveszi a poharat, majd vigyáz rá, többször használja, vagy akár haza is viszi emlékbe. Ezért készítettek a poharakhoz egyedi designt, a poháron található QR-kóddal pedig egyből az esemény honlapjára navigálhatunk, ahol az aktuálisan futó programok, információk is elérhetők lesznek.

Ilyen lesz a szombathelyi repohár
Savaria Karnevál / Facebook

A poharakból idén egyféle méret lesz, azaz ugyanolyan és ugyanakkora pohárból kell sört, bort és töményet és üdítőt inni.

Hogy mennyi fogy majd belőlük, azt nem tudják, az biztos, hogy a megrendelt kontingens lehívására további két év áll még a szervezők rendelkezésére.

Pénzt tehát – ismételjük - nem kapunk a poharakért. Ha visszavisszük őket, választhatunk, hogy újabb poharat kérünk, vagy tokent, amit aztán másnap vagy máskor ismét pohárra tudunk váltani ugyanitt, vagy olyan rendezvényen, amely ugyanezt (Cup Revolution) rendszert használja.

A pesszimista tanulmányok szerint egy repoharat több mint hússzor, az optimisták szerint öt-hatszor kell használni, hogy kevésbé szennyező legyen, mint egy egyszerhasználatos pohár.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Gazdaság