A rendőrség azt enged meg, amit akar?

Veszélyesen sok mozgásteret hagy az új törvény a rendőrségnek, hogy melyik gyülekezést engedélyezze és melyiket tiltsa.

Egy sor akadályt görget egy tüntetés megszervezése elé az új gyülekezési törvény, ráadásul a tiltóokok túlságosan tág megfogalmazása veszélyesen sok mozgásteret hagy abban a rendőrségnek, hogy melyik gyülekezést engedélyezze és melyiket tiltsa meg ugyanazon követelmények alapján - írja az abcúg.hu .

Az első ilyen tiltó döntést a TASZ segítségével támadta meg a bíróságon egy üllői útblokkoló tüntetés szervezője. A bíróság kimondta: a rendőrség jogtalanul alkalmazta a legerősebb szankciót, azaz tiltotta meg a tüntetés megrendezését a közlekedés rendjének zavarására hivatkozva. Az életbe lépése után készült videónkban Hegyi Szabolcsot, a TASZ gyülekezési jogi programjának vezetőjét kérdeztük az új gyülekezési törvényről és annak várható hatásairól.

Az október elsején lépett életbe új gyülekezési törvény ellentétes reakciókat váltott ki a közvéleményben. Tény, hogy a törvénynek, ami az 1989-es gyülekezési törvényt írja felül, vannak előremutató elemei: az eddig hatályos törvénnyel ellentétben lehetővé teszi spontán gyűlés vagy sürgős gyűlés megtartását, és szabályozza, hogy kell eljárnia a hatóságoknak versengő tüntetések esetén.

A Társaság a Szabadságjogokért gyülekezési jogi programjának vezetője, Hegyi Szabolcs azonban az Abcúgnak a vele készített videóinterjúban azt mondta: a törvény szabadságjogi szempontból inkább visszalépésként értelmezhető, ezután ugyanis több okra hivatkozva tilthat meg gyülekezést – például tüntetést – a rendőrség. Emellett a tiltási okok körét sokkal kevésbé pontosan határozza meg a törvény, így a rendőröknek lényegesen nagyobb mérlegelési lehetősége lett az engedélyezés kérdésében, mint korábban.

Önkényes döntéseket eredményezhet az új gyülekezési törvény from Budapest Beacon on Vimeo.

A törvény általánosságban két feltételt határoz meg:

  • a közbiztonságot vagy a közrendet nem veszélyeztetheti
  • és nem sértheti mások jogait és szabadságát
  • Hegyi Szabolcs úgy látja: az utóbbit, a mások jogainak és szabadságának sérelmét kifejezetten a politikusok háza elé szervezett tüntetések miatt írták a törvénybe a jogalkotók.

    Az új törvény megteremti a jogszabályi alapját annak, hogy a rendőrség azt mondhassa – anélkül, hogy a miniszterelnök jogaira kelljen hivatkoznia -, hogy az Orbán Viktor háza előtt tartandó tüntetés a környéken élők magánszférájához való jogait sértené.

    Hegyi szerint, ha a magánszféra védelmére hivatkozva meg lehet tiltani egy tüntetést, az gyakorlatilag teljesen ellehetetlenítheti bármilyen tüntetés megtartását.

    Hiszen egy tüntetésnek pont az a lényege, hogy frekventált környéken tartják meg, figyelemfelhívó célzattal, és a tipikus helyszínek mindig körül vannak véve magánlakásokkal

    – mondta az Abcúgnak.

    Ennek ellenére nem gondolja, hogy innentől a rendőrség bármely lakott területen lévő helyszín esetében megtiltja a tüntetést,

    viszont a szabályozás olyan, hogy bármikor mondhatja ezt.

    Azért borúlátó a forgatókönyv a fejemben, mert ez a törvény megengedi a rendőrségnek, hogy önkényes döntéseket hozzon. Ha a miniszterelnök elleni tüntetésről van szó, azt megtiltsa, ha meg egy politikailag, vagy a kormányzat szempontjából indifferens tüntetésről van szó, akkor meg minden további nélkül hagyja folytatódni.

    Megvan az első ítélet

    Az interjú felvétele után néhány héttel, október 30-án, kedden megszületett az első bírósági ítélet az új gyülekezési törvénnyel kapcsolatban. A TASZ ugyanis perben támadta meg a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság döntését, ami forgalmi okokra hivatkozva megtiltotta, hogy Üllő határában a helyi polgárok félpályás forgalomlassító demonstrációt tartsanak az életüket megkeserítő teherautó-forgalom megnövekedése miatt.

    A rendőrség arra hivatkozott, hogy a közútkezelő, a közeli logisztikai központot használó cégek és a közlekedésrendészet egyaránt ellenzik a demonstráció megtartását, mert az érintett útszakaszon a demonstráció megtartása nélkül is erős a péntek délutáni csúcsforgalom, a logisztikai központot használó teherautók pedig a KRESZ alapján nem vehetnek igénybe másik utat. A forgalomlassító demonstráció eredményeként összességében főutak kereszteződése bénulna meg, és megnövekedne a baleseti kockázat

    – írta a döntésről szóló közleményében a TASZ. A szervezet képviselte a tüntetés szervezőjét, aki beperelte a rendőrséget.

    A Fővárosi Törvényszék hatályon kívül helyezte a tiltást, kimondva, hogy a közlekedés rendjéhez fűződő megtiltási ok csak akkor alkalmazható, ha a rendezvény a közlekedést huzamosabb ideig ellehetetleníti. Ez pedig nem állt fenn, így a rendőrség nem korlátozhatta volna ilyen súlyosan a tüntetést.

    Első alkalommal értelmezte a bíróság az új gyülekezési törvényt, és rögtön azt kellett megítélnie, hogy a törvény egyik legvitatottabb passzusát megfelelően alkalmazza-e a rendőrség. Megnyugtató, hogy a Fővárosi Törvényszék komolyan vette alapjog-védelmi feladatát, és gátat szabott annak, hogy a rendőrség a tiltakozás jogának csorbítására használja ki a túl tág törvényi felhatalmazását

    – értékelte Hegyi Szabolcs a bírósági ítéletet.

    Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt , vagy facebook messengeren ide kattintva . Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Közélet