Újabb európai összehasonlítás bizonyítja a 15 éves Fidesz-kormányzás kudarcát

Az anyagi jólétet tekintve az EU-lista alján vagyunk, és már Törökország is megelőz bennünket.

Újabban megszoktuk, hogy Magyarország az uniós országokkal történő összehasonlításokban pocsékul szerepel, és most itt az újabb jobbegyenes.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Az Euronews gazdasági rovata az anyagi jólét alapján vizsgálta az európai országok sorrendjét. Ezen belül is a vásárlóerőparitást (PPP) vették alapul, amely a tényleges egyéni fogyasztáson (AIC) alapul, azaz tartalmazza a háztartások által használt minden árut és szolgáltatást, függetlenül attól, hogy azt a piacon vásárolták, az állam vagy nonprofit szervezet biztosította számukra.

Ezek alapján (a lezárt 2023-as adatok alapján) legnagyobb anyagi jólétben Luxemburg polgárai élnek 136 százalékos értékkel. (Az EU átlaga 100 százalék.)

Luxemburg más ligában játszik. Magyarország már kelet-európai összahasonlításban is elbukik.
Francois Lenoir/Reuters

Átlag feletti jólétben élnek még Luxemburg mellett Németországban (119%), Hollandiában (119%), Ausztriában (114%), Belgiumban (113%), Dániában (108%), Franciaországban (106%), Svédországban (106%) és Finnországban (105%).

Magyarország a maga 70 százalékéval az uniós országok listájának a legalján foglal helyet, holtversenyben Bulgáriával.

Ugyanakkor míg Bulgária 2020 és 2023 között 8%-ot javított ezen a mutatón, Magyarországon elhanyagolható, mindössze 1% volt a javulás.

Mindez – tesszük hozzá – ismét rávilágít a magyar kormány gazdasági teljesítményére, és egyben megmagyarázza a lakossági elégedetlenség erősödését.

Az Euronews megvizsgált néhány unión kívüli európai országot is.

A legérdekesebb talán, hogy Törökországban a háztartások anyagi jóléte az uniós átlag 84%-a, ami nemcsak Magyarországot körözi le magabiztosan, de más nyolc uniós országot is, köztük Lengyelországot (83%), Csehországot (81%) és Görögországot (80%).

A legszegényebbek a Balkán országai: Albánia (40%), Bosznia (41%), Macedónia (49%), ugyanakkor ezekben az országokban tapasztalható a leggyorsabb fejlődés.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Gazdaság