A világ legmagasabb lakóháza Kínában épül, és rettentően otromba lesz

"A jövő függőleges horizontja" - ezzel a szloggennel igyekszik eladni magát a leendő 220 emeletes épület, ami méreteivel a dubaji Burj Khalifát készül letaszítani a trónról. De nem csak ebben egyedi: hihetetlenül gyorsan akarják felhúzni.

2050-re tíz emberből hét már városokban fog élni, mondja a kutatás. Márpedig ez a "sok jó ember kis helyen is el kell, hogy férjen" elvének kimaxolását jelenti, magyarul azt, hogy egyre kevesebb négyzetméter jut majd egy főre, és hogy az esztétikai szempontok könnyen alulmaradhatnak a funkcionalitással szemben. Ezzel a szemlélettel talán könnyebb lesz felfognunk az alábbi videót, amiben Kína, és egyben a világ leendő legnagyobb felhőkarcolóját reklámozzák olyan adatokkal, hogy 838 méter, 220 emelet, állja a 9-es erősségű földrengést is, energiahatékony és kevés helyet foglal - miközben láthatjuk, hogy az egész épület annyira semmitmondóan ronda, hogy mellette még a Károly Róbert utca ronda paneljai is tüneményesek.

Nyomorogni, csak nagy léptékben

Van, aki nem fogalmaz ennyire puhán: Christopher Mims, a Quartz újságírója szerint ez a Sky City One nevű, csillagok felé törő lakóház nem lesz más, mint egy egy csomó ún. "trailer home", vagyis talpalatnyi mobil lakóegység egymásra halmozva. Az épületet ráadásul azzal is promózzák, hogy mindössze kilencven nap alatt képesek lesznek megépíteni, ami frenetikusan hangzik, de szintén elmond valamit arról, hogy mennyire lesz élhető - így ilyen, moduláris elemekből összerakott építmény aligha lesz bárkinek is a vágyálma, kilátás ide vagy oda. Azzal együtt persze, hogy egy kínai nyomortelepről érkező munkás számára bizonyára felér majd egy kisebb paradicsommal.

Beszédes az is, hogy a rekorder felhőkarcolót ugyanaz a Broad Sustainable Building nevű vállalat húzza fel, mint amelyik nemrég egy harmincemeletes hotelt épített meg mindössze két hét (!) alatt a kínai Hunan tartomány fővárosában, Csangsában. A titok ugyanis az, hogy előre legyártott elemekből, tényleg szinte legó módjára rakták ezt össze - és ugyanilyen elven készül el a szuperlakóház is.

A T30 hotel (Fotó: Noah Sheldon)
Noah Sheldon

Igen ám, de ezek a blokkok elképesztően szűkösek. Lauren Hilgers, a tudományos Wired című lap munkatársa így írt róluk, amikor járt a szóban forgó szállodában:

ahhoz, hogy a fogadó hall kellően nagy legyen, egy furcsa piramisszerű építményt kellett csatolni a hotel lábához. Odabent a folyosók kényelmetlenül keskenyek, a központi lépcsőn felfelé lépdelve pedig olyan, mintha egy stadionlelátót mászna meg az ember.

A Sky City tervrajzainak egyikéből szépen ki is derül, hogy itt sem lesz nagyon más helyzet, mert csupán 3,9 méter hosszú lesz egy lakóblokk.

Hagyományos építkezés? Tiszta káosz!

Zhang Yue, a cég feje is érdekes fazon, meglehetősen egyedi módon áll az építkezés kérdéséhez: azt mondta az újságíró kérdésére, hogy a hagyományos értelemben vett építkezés kaotikus, ezért döntött úgy, hogy annak lényegi részét beviszi egy gyárba. Szerinte az ő épületei lesznek a gyógyír az építőipar problémáira, mert amellett, hogy biztonságosak, gyorsabban és olcsóbban készülnek el. Sőt, azt is mondta: az ő vállalkozása nem építőipari cég, hanem a

strukturális evolúció

hírnöke.

Ilyenek az előregyártott elemek (Fotó: AP / Peng Hongwei)
AP / Peng Hongwei

Egy most már biztos: több késés, csúszás után a Sky Cityt várhatóan idén augusztusban kezdik építeni, azaz bocsánat, a már elkészült elemekből fellegózni. És valószínűleg érdeklődéssel szemlélik majd a műveletet a világ építészei, már csak azért is, mert egyesek úgy vélik, az építtető nem vette figyelembe, hogy a szél egy ilyen magas épület esetében kihagyhatatlan tényező, ehhez pedig komoly merevítés és szakítószilárdság szükségeltetik - ami sokak szerint itt kimaradt az egyenletből, és még a földrengést elszenvedő japán toronyházakénál is komolyabb kilengéseket fog az épület produkálni. Vagy még valami ennél is súlyosabbat, amibe inkább nem is érdemes belegondolni.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Tech