A koronavírus-járvány okozta kényszerhelyzet után végre újra élettel teli a Weöres Sándor Színház. És ezt most nem csak azért írjuk, mert ezzel a felütéssel kezdődött az évadismertető sajtótájékoztató, hanem azért is, mert tele volt fiatalokkal a színház előtti tér és az aula is.
Jelenleg három napon át játsszák ugyanis A Pál utcai fiúkat, ami az egyik legsikeresebb darabjuk volt az elmúlt időszakból. Ez pedig most is meglátszik, ugyanis ez a hat előadás közel 1800, többségében fiatal nézőt hoz a színházba. De remélik, ez még csak a kezdet, rengeteget dolgoztak ugyanis azon, hogy visszacsábítsák a nézőket a már régóta tartó bizonytalan időszak ellenére is.
„Rengeteget dolgoztunk a következő évadon. Négyszer borult az évadtervünk – sok oka van ennek –, és a múlt héten majdnem ötödször is, de hála Istennek, végül sikerült megoldani a problémát” – kezdte Szabó Tibor igazgató, aki aztán, hogy ne maradjunk performansz nélkül, elszavalta A tintásüveg című Petőfi-verset.
Majd hozzáfűzte, hogy nem véletlenül erre a versre esett a választása, ugyanis most is nagyon aktuális a téma: a bizonytalan színészsors. Ez ugyanis nem egy túl jól fizetett szakma, sok színész megélhetése forgott kockán ebben a bizonytalan időszakban, a járvány előtt, után, közben, és most itt van a háború is.
Ezek pedig sok mindenben befolyásolták a színház mindennapjait és működését is, sok nehéz és fájdalmas döntést meg kellett hozniuk. Eredetileg például úgy tervezték, hogy május 13-án tartanak egy előbemutatót a Sirály című darabból, márciusban el is kezdődtek a próbák, de aggályok és konfliktusok is támadtak, így végül új rendezőt kerestek.
Aztán ahogy arról
lapunk is beszámolt,
Két alapítótag távozik a Weöres Sándor Színháztól
2022.
April
29.
15:25
nyáron két alapítótag, Vlahovics Edit és Endrődy Krisztián is távozik a társulattól, bár ennek okai egyelőre nem nyilvánosak. És most a sajtótájékoztatón kiderült, hogy a társulat egy másik oszlopos tagja, Jámbor Nándor is távozik, a budapesti Thália Színházba szerződik.
Mit tartogat az új évad?
Mindezek ellenére nagy reményekkel vágnak neki a 2022-23-as évadnak, ami ráadásul azért is különleges, mert ez a jubileumi 15. évad. Az első előadás a már említett Sirály lesz Csehovtól, szeptember 23-án, de tartogat az évad drámát, több vígjátékot és egy fekete komédiát is, illetve egy új tantermi előadást és egy zenés, részben fikción alapuló monodrámát is.
A 2022/2023-as évad:
Repertoáron marad:
Az új darabokban egyébként több egyetemi hallgatónak is lehetőséget ad a szárnypróbálgatásra a szombathelyi színház, ezzel is segítve a színésznevelést. A Koldusoperában ráadásul egy egész SZFE-s osztály szerepelni fog, még a családapákat is fiatal színészek fogják játszani.
Szerződteték például Mari Dorottyát, aki korábban már főszerepet is játszott a Candide-ban. Idén szerzi meg a diplomáját az SZFE-n és úgy döntött, hogy a szombathelyi társulatot szeretné erősíteni. A másik új tag Domokos Zsolt lesz, de visszatér például Kiss Mari is, aki a Koldusoperában fog szerepelni.
A tervek között szerepel egy ünnepség is, ugyanis 2023-ban lesz a színház névadójának, Weöres Sándor születésének 110. évfordulója, erről pedig méltóképpen szeretnének megemlékezni. Részleteket egyelőre nem árultak el, de számos ötletük van, mindenképpen szeretnénk súlyt adni ennek a napnak.
Aztán ott lesz még a Karneválszínház is, amit idén nem vállalt magára a Weöres Sándor Színház, helyette inkább teljesítették sokak kívánságát és nagy neveket kértek fel. Méghozzá Hernádi Juditot és Kern Andrást, akik a Valódi hamisítvány című vígjátékot adják elő augusztus 23. és 27. között. A jegyek 5900 forintba kerülnek, az új évadra megváltott bérlet felmutatásával viszont 4900 forintos áron lehet jegyet váltani az előadásra, augusztus 1-jétől.
Bizonytalanok a nézők
A járványhelyzet miatt az elmúlt években felére csökkent a bérletes nézők száma. 3-4 évvel ezelőtt még 3400 bérletet tudott eladni a színház, tavaly viszont 1600-ra csökkent ez a szám. Ennek oka nyilván a bizonytalanság, hiszen a korlátozások és a megbetegedések fényében senki sem tudta és merte biztosra venni, hogy minden előadáson ott tud lenni.
Tehát a közönség nem tudott tervezni, az utolsó pillanatban döntötték el, hogy megnéznek egy darabot, így csak jegyet vásároltak. Emiatt pedig nagy mértékben változtak a vásárlói szokások, de remélik, idén sikerül megközelíteni a boldog békebeli idők számait és mernek majd bérletet vásárolni a nézők, hiszen a bérletes nézők a színház életének alappillére.
A 2022/23-as évad jegy- és bérletinformációi, illetve a darabok ismertetője itt érhető el.