„Közel fél évszázados idő után először fordul elő, hogy a kiállítás nem egy állami múzeumban kerül megrendezésre” – így kezdte beszédét Désirée Bonis, Hollandia nagykövete a budapesti Biodómban megrendezendő World Press Photo kiállítás megnyitóján csütörtök este, melyen részt vettek a kiállítás fő szervezői és Karácsony Gergely főpolgármester.
Révész Tamás, a magyarországi kiállítás szervezője szerint nem volt egyszerű a Múzeum körútról a Múzeumnegyedbe áthelyezni a kiállítást. Azt mondta:
Minden kezdet nehéz, de ha vannak pártfogók, akkor tudnak a dolgok működni.
Désirée Bonis, Hollandia nagykövete ezután humorral köszöntötte a vendégeket:
Nagyon gyönyörű a helyszín, szerencsére nem úszkálnak mögöttünk cápák.”
Beszédét ezután főként a sajtófotósoknak és az újságíróknak címezte.
Bonis fontosnak látja, hogy az érzékeny tartalmat ábrázoló képektől se tartózkodjanak, hiszen a fiatal nemzedéknek meg kell ismernie a körülöttük lévő valóság különböző részleteit. Hangsúlyozta,
a dezinformációs kampányok közepette mindennél fontosabb érték a szólás, a véleménynyilvánítás és a média szabadsága is,
ebben a párbeszédet a sajtó tudja serkenteni.
Joumana El Zein Khoury, a World Press Photo Foundation igazgatója elnézést kért, hogy az alapítvány vezetője a rendszerváltás korszaka óta nem vett részt a budapesti megnyitókon.
Szerinte olyan világban élünk, ahol minden fekete és fehér, jó vagy rossz, ahol megszűnt létezni a tisztelet, a kíváncsiság, a komplexitás elfogadása. A holland nagykövetre reflektálva hozzátette, a sajtó szabadságát nem lehet könnyedén ünnepelni.
„Az év elejétől kezdve idáig 160 újságíró lelte halálát a gázai övezetben. Ezek nem számok, hanem kollégák, emberek, történetek.
Ezért az év fotójának díját egy olyan személynek adták, aki ott tartózkodása során veszítette el testvérét Gázában, mindezt hivatása miatt.
Mivel a képek igazságot tartalmaznak – „akár elfogadjuk, akár nem” – a közönséget arra kérte, kezdeményezzenek párbeszédet saját magukkal és barátaikkal egyaránt.
Végül Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere nyitotta meg hivatalosan az eseményt. A nagykövet poénját továbbfűzve elmesélte, a félkész Biodóm akváriumában nemcsak cápa, hanem víz sincsen, ezt a jelenleg elköltött adófizetői forintok kétszereséből lehetne pótolni.
Karácsony a tavalyi kiállítás megnyitóbeszédére is hivatkozott, ahol a szónok állítása szerint a bemutató elgondolkodtat és cselekvésre sarkall. A tárlatot ezelőtt hat éven át, egészen tavalyig a Nemzeti Múzeumban lehetett meglátogatni. Utoljára a gyermekvédelminek nevezett törvényre hivatkozó Dúró Dóra javaslata miatt csak a 18 év felettiek számára Dúró Dóra sikere: 18 év alattiak nem látogathatják a Nemzeti Múzeum sajtófotó kiállítását 2023. October 28. 14:22 volt látogatható a kiállítás, valamint emiatt távolította el Csák János kultuszminiszter L. Simon Lászlót L.Simon reagált: a döntést tudomásul veszem, azonban elfogadni nem tudom azt 2023. November 06. 13:29 az igazgatói posztról.
A valóság bemutatásának félelme kapcsán Cseh Tamás Valóság nagybácsi című dalára utalt:
Valóság nagybácsi egy nagyon kellemetlen rokon, akit nagyon szeretnénk távol tartani magunktól, de ugyanakkor nagy baj, ha távol vagyunk tőle.
A klímaváltozásra kitérve a főpolgármester a múlt hétvége óta áradó Dunát hozta fel példának, annak közelsége miatt. Ugyanakkor Bonisszal egyetértett abban, hogy a tárlat többi részletét be és meg kell mutatni a 18. életét be nem töltött embereknek is.
Karácsony büszkeségét fejezte ki, hogy a főváros fogadta be a kiállítást. Robert Capa híres megjegyzésére – miszerint ha a kép nem sikerült jól, nem mentünk elég közel a tárgyhoz – hivatkozva tette fel a kérdést, tudunk-e a kiállítás során elég közel kerülni a képekhez, hogy megismerjük az emberi sorsokat, történeteket.
Beszédében üzent a kormánynak is:
Örülünk, hogy ez a kiállítás nem meghiúsult, hanem jó reklámot kapott.