Nyugat Európából csak a munkamódszert kell átvenni
- Milyen kötődésük van Erdélyhez?
- Mi mindenhol játszunk, ahol magyarok élnek. Tudatosan választottunk magyar nevet is. Ezt mindenki érti.
- Ott is alapították a zenekart?
- Nem! Magyarországon alakultunk 4 évvel ezelőtt. Erdélyen kívül járunk még Szlovákia és Jugoszlávia magyar lakta vidékeire is. A Kárpát-medence szórakoztatását tekintjük feladatunknak. A természetes zenei vonalat képviseljük, a dallamvilágunk, a zenei lüktetés, a harmónia és az egyszerű, közérthető szövegek mind a magyarságtudatunkra hatnak.
- Ma Magyarországon egy megkeveredett világ van. Mintha nem tartoznánk sehova, mintha mások akarnánk lenni, mint amik és amilyenek vagyunk. A beáramló nyugati kultúra megzavarja a fiatalokat. De ez nem változhat meg addig, amíg pl. a Danubius Rádió 70 - 80 százalékban külföldi (angol, amerikai) "slágereket" ad, 20 - 30 százalékban pedig a külföldi együtteseket mímelő magyar zenekarok számait játssza. Ezzel manipulálják a tiniket.
Nyugatról nem a kultúrát kell átvenni, hanem a munkamódszert. A minőség legyen nyugati színvonalú.
Sajnos csak keveseknek van kellő tartása és büszkesége ahhoz, hogy önmaguk legyenek, a legtöbben csak sodródnak - amerikanizálódnak.
- És a szlovák, szláv, erdélyi magyarok?
- Ők jobban ragaszkodnak az értékeikhez, és megbecsülik a magyarságukat. A hazaifiatalok többségének innia kell ahhoz, hogy felszabaduljanak a gátlásai, és magyar zenére bulizzon. Pedig ezek vagyunk mi: magyarok.
- Külföldön is hasonló a lakodalmas zene, mint a hazai?
- Mi nem lakodalmas zenét játszunk!
- Hanem?
- Magyar Szórakoztató Zenét. Bocsánat, helyesbítek: Hazai Szórakoztató Zenét.
- Mi a különbség?
- A MAHASZ szerint nem tartozunk a pop kategóriába, bár szerintem kevés a nálunk populárisabb zenét játszó együttes Magyarországon? Így javasoltam egy új kategória létrehozását: a Magyar Szórakoztató Zene megjelölést, de még ez sem tetszett nekik, így lett "Hazai".
- Kik tartoznak még ebbe a kategóriába?
- Balázs Pali, Mario, a Füsti Fecskék ? A romantikustól a mulatósig.
- Vannak műfaji eltérések?
- Persze. Mindenkinek megvan a sajátos hangvétele, a célközönség. Van roma dans (Füsti Fecskék), mulatós (MC Haver), romantikus (Balázs Pali), bálozós (Mario), mi pedig valahol középen állunk. Szív és agy kell a jó zenéhez. A szívvel készíted a dalokat, ezzel zenélsz; az agy pedig a minőségi munkához szükséges. Ami fontos, az az egyensúly, mi erre törekszünk.
- Kiknek szólnak a dalaik?
- Elsősorban a középkorúaknak. De három generáció hallgatja. Egy hölgy rendszeresen megállít az utcán, és lmeséli: én hallgatom magukat, a lányom és az unokám.
- A szakma hogyan fogadja Önöket?
- Nem érdekel. Ma Magyarországon valaki vagy a szakmának, vagy a közönségnek játszik. Négy év alatt több mint 200 ezer eladott lemez bizonyítja, hogy szükség van ránk, és jól csináljuk, azt amit csináljuk. Kellünk a közönségnek. Ha mi is koppintanánk, mint a szakma nagy része, akkor elismernének minket is, kapnánk sok kitüntetést, vállveregetést, csak a közönséget nem érdekelnénk. Ebből adódnak a konfliktusok. Mi a szakma szerint a Ciki kategóriába tartozunk?
- Milyen előképzettségük van?
- Váradi Jenő, a társam 6 éves kora óta zenél, zongorázik. Én régen rock zenész voltam, középiskolától fogva játszom zenekarba, jártam zeneiskolába.
- Mit jelent az új albumuk címe: Valami új, valami régi?
- Az albumon felváltva követik egymást az új szerzemények és a régi - a hagyományőrzés miatt is fontos - dalok. Így összesen 12 szám kapott helyett a most megjelent 6. albumunkon. A CD - n pedig még két bonusz dal is található. Egy új szerzemény és egy karaoki változat.
Két dolog kell ahhoz, hogy magyar legyen valaki: kor és ital - mondta lapunknak a Dupla KáVé zenekar.
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu