Úgy bizony, már az Internet is belépett a sztár-gyárosok sorába, a világháló adta technikai lehetőségeket kihasználva bárki tagja lehet a három napos hősök táborának, akár akarja, akár nem... A neten keringő e-mailek tehát folyamatosan hozzák-viszik az információkat a baró oldalakról, a vicces, meghökkentő anyagokról, így egy-egy ütős kis téma milliós nagyságrendű letöltést is elérhet - világszerte ismertté téve annak főszereplőjét.
Most induló sorozatunkban megemlékezünk a világháló legnépszerűbb sztárjairól, olyan egyszerű emberekről, akik nagyrészt véletlenül, pillanatok alatt lettek közismertek, ráadásul sokuknak először fogalmuk sem volt arról, miért kapnak egyik napról a másikra többszázezer levelet, miért csöng egyfolytában a mobiljuk. A világhálóra különösen igaz, hogy bárkiből képes sztárt csinálni, a veszély viszont az, hogy a netes sztárság ellen nem lehet védekezni... Első sztárunk: Mahir Cagri.
Sokan voltak már népszerűek ilyen-olyan okok miatt a világhálón, az első igazi szupersztárnak mégis az 1999-ben felbukkant Mahir Cagri-t tekinthetjük. Bizonyára rengetegen emlékeznek még Mahirra, akinek egyébként semmi köze a politikai botrányt kevert magyar céghez, legfeljebb annyi, hogy ő is török, mint az a bizonyos Kaja Ibrahim nevű cégfelvásárló fantom.
Mahir nem keveredett gyanús ügyekbe, ő csak egy szimpi török muksó, aki egyik napról a másikra (99 november harmadikáról negyedikére virradóra) lett a világháló legkirályabb szupersztárja - úgy, hogy közben az egészről semmit sem tudott!
Történt ugyanis, hogy Mahir-t, a török nép egyszerű fiát, megtréfálta egy régi jó haver: készített egy neoprimitív honlapot Mahir fotóival, gagyi angol szövegekkel, és a jónép olyannyira rácuppant a dologra, hogy valóságos Mahir-őrület alakult ki. Már rögtön a hisztéria második napján ötszázezer letöltést ért meg az oldal, a harmadikon további hétszázezret - és így tovább (ezt a rekordot azóta sem tudta senki felülmúlni a műfajban!). Megsaccolni sem lehet, hányan röhögték halálra magukat az izmiri Casanován, de mindenképpen milliós nagyságrendben kell gondolkodnunk a Mahir "hon lap" látogatóinak számát illetően. Segítségképpen csak annyit, hogy a 2001-es Guinness Rekordok Könyvében az áll, Mahir oldala tizenkétmillió találatot kapott - a kézirat lezártáig...
Pontos számokat azért sem lehet tudni Mahir oldalával kapcsolatban, mert az eredeti honlap már nem található meg a neten. Több címen keresztül is elérhető az eredetiről lemásolt anyag, és ha még nem láttad a kis bajszos anyagát, feltétlenül keresd fel a szeptembertől ismét elérhető, az eredetivel majdnem azonos web-címen: www.istanbul.tc/mahir/mahir/.
Aki nem tud angolul, annak is érdemes ellátogatni minden idők leggagyibb oldalára! A készítő elképesztő stílusban alkotta meg a side-ot, az "EZ AZ OLDALAM....... ISTEN HOZOTT A HON LAPOMON!!!!!!!!! MEGCSÓKOLLAK!!!!!!!!" bevezető után olyan szösszeneteket lehet olvasni, hogy "Szeretem a szexet", "Aki lenni akar jönni TÖRÖKORSZÁG, meg tudom hívni... Nő alhat nálam..."
Mahirról az is kiderül, szeret ismerkedni, utazni (állítólag Magyarországon is járt már), no meg a fehérnépeket sem veti meg. A primó oldal nem nélkülözi a fotókat sem, a sokoldalú Mahir a fényképek tanúsága szerint hol a tengerparton sütteti a hasát, hol pingpongozik, hol a barátaival dorbézol.
Az izmiri Adonisz telefonszámát és e-mail címét meg is kellett szűntetni, annyi hívás, illetve levél érkezett rájuk a rajongóktól. Még a neves CNN hírtelevízió is készített egy saját Mahir-összeállítást, sőt, több nagytekintélyű lap kiemelten foglalkozott a flúgos honlappal. Futótűzként terjedt a Mahir-mánia: világszerte alakultak a Mahir Fan Club-ok, a netezők pedig elkezdtek az izmiri jampec honlapjának mintájára saját oldalakat készíteni.
Még Bill Clintonnak és Michael Jacksonnak is csináltak Mahir-stílusú honlapot a rajongók, de a Photoshop segítségével kimásolt Mahir-fejeket később történelmi festményeken, rock-koncertekről készült fotókon fedezhettük fel. Sokáig keringett egy olyan animáció is, amelyben Mahir végigszáguld az emberiség történelmén...
Számos amerikai tévécsatorna versengett azért, hogy meghívja műsorába a "Funny Turkish-t", de Mahir nem vállalta a fellépést. A törökországi földrengések idején felröppent egy értesülés, miszerint Mahirt maga alá temették a romok, de szerencsére nem bizonyult igaznak a hír: a világ egyik legismertebb törökje csendesen, visszahúzódva éli a szoknyavadászok izgalmas életét, de reméljük, már megtalálta az igazit - azt, aki miatt végül is Mahir tréfás kedvű barátja elkészítette a világ egyik leglátogatottabb honlapját...
Ha megnézted Mahir honlapját, ki ne hagyd a paródiáját!
www.stileproject.com/mahir/index.html
Ajánlom még a www.ikissyou.org/ honlapot is, amely az egyik legszínvonalasabb rajongói oldal, Mahir-játékokkal, interjúkkal, linkekkel - érdemes megnézni!