Ahová a mennykő becsapott!

Vasárnap éjjel villám csapott egy kőszegfalvi házba. A háziak semmit nem vettek észre, békésen aludtak. A Nyugat a helyszínen figyelte a mentést.

A mennykő a frissen elkészült tetőtér kéményének pléhlemezébe csapott, és szétolvasztotta azt. A szigetelőanyag mellett a tetőgerenda is lángra kapott.

Gőzölgő, kormos lyuk
A 87-es útról már messziről feltűnik a sok kék villogó Kőszegfalván. Négy tűzoltóautó - Kőszegről és Szombathelyről - sorakozik a szűk utcán. Az egyik családi ház tetején gőzölgő kormos lyuk tátong, mellette egy farmernadrágos férfi szorgoskodik valamilyen szerszámmal. Hamar kiderül, ő a tulajdonos. Szakmája szerint tetőfedő, egyébként önkéntes tűzoltó. Morbid, de ebben az esetben pont ez az ideális párosítás. A tűz oka még ismeretlen, bár a villámcsapás már szerepel a lehetséges okok között, hiszen korábban hatalmas égzengéssel vonult át a település felett egy zivatar.

A kőszegi tűzoltók létrásautója sokat szenved, mire rá tud fordulni a szomszéd kocsibejárójára, amit eredetileg személyautókra terveztek, de végül
sikerül bepasszírozni az udvarra, így indulhatnak a tűzoltók a csővel. Közben az utca megtelik emberekkel. Hajnali fél három van, de a nagy mozgolódásra sokan felébredtek. A szomszédok, ismerősök jönnek segíteni. Az egyik lánglovagtól megtudjuk, hogy villámcsapás a ludas, a kémény köré erősített lemez vonzotta magához az égi csapást. A házigazda már az utcán van, onnan szemléli, ahogy az emeleten szorgoskodnak a tűzoltók.

Lehet kezdeni mindent előröl
- Nemrégiben fejeztük be a tetőteret, már a szalagparkettát és a padlószőnyeget is leraktuk. Lehet kezdeni elölről - mondta Wurst Antal, miközben az erkélyről éppen az említett, ronggyá ázott új szőnyeget dobták le a tűzoltók.

- Vissza kell szedni a cserepeket és a szigetelést. A gipszkarton falak is szétáztak. Magam is azonnal a tetőre siettem és oltottam a tüzet, szerencsére a többiek nagyon hamar megérkeztek. A háznak van biztosítása. Sokkal rosszabbul is végződhetett volna ez a villámcsapás.

Az ismerősök a tűzoltók engedélye után az emeleti szintekről segítettek lesöpörni a vizet és eltakarítani a romokat. - Hatalmas robbanást hallottunk, de semmi rosszra nem gondoltunk. Utána hallottuk a kiabálást hogy tűz van - mesélte Wursték szomszédja.

- A lángok a néhányszáz méterre futó 87-es útról is látszottak.

Tűz után özönvíz
A lánglovagoktól kapott sisakkal és védőkabáttal aztán mi is megszemlélhettük, mire képes a szeszélyes természet. A szétolvadt lemez mellett kormos, törött cserepek hevernek, a nagy lyukon keresztül pedig az üszkös gerendák és megperzselt szigetelőanyag látszik. Átégett a gipszkarton is. A takaros tetőtéri lakásban most önkéntes segítők és tűzoltók szorgoskodnak. Seprik le a kormos vizet és teszik amit éppen kell. Közben a lánglovagok várják a szakértőt, mivel csak az ő vizsgálódása után lehet nekikezdeni a helyreállításnak. Mire a segítőknek sikerült a víz nagy részét kilapátolni az emeletről özönvízszerű felhőszakadás érte el a falut. A lyukas tetőn keresztül újra ömleni kezdett a víz, a tűzoltók ezért fóliával fedték be a lyukat. A reflektorokon kívül a két másodpercenként eget szaggató villámok is segítettek bevilágítani a terepet.


Hogy előzhetjük meg?

Ma már néhány ezer forintért beszerezhető ún. túlfeszültségvédő elosztó, ami védi a rákötött eszközöket az elektromos hálózatot ért villámcsapás okozta károktól. Egy ilyen beszerzés a későbbiekben akár sok százezres kártól mentheti meg a használóit. Fontos megjegyezni, hogy nem elég csupán az elektromos hálózat felől védeni a gépeket. Az antenna-, telefon- és hálózati kábel szintén potenciális veszélyforrás villámcsapás esetén.
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Könnyű