A Savaria Legio-t 1998 nyarán abból a célból alakította meg néhány helyi lokálpatrióta, hogy feltárják, ápolják, és közkinccsé tegyék az ókori Savaria római kori emlékeit. Az alapító atyák úgy gondolták, hogy tevékenységüket egy felettébb látványos elemmel is színesítik: Krisztus utáni első századi római katonai ruhába bújva elevenítik meg városunk alapításának távoli, ám annál dicsőségesebb korszakát.
Hamar fel is kerestek néhány vérbeli mesterembert, akik eredeti régészeti leletek, valamint egykori ábrázolások alapján, korhű módon el is készítették a valamikori XV APOLLINARIS legio katonáinak viseletét, fegyverzetét és használati tárgyait. Ma már huszonöt legionárius komplett fegyverzete és felszerelése áll az egyesület rendelkezésére, melyekkel már látványos alakzatok és formációk bemutatására is lehetőségük van a hagyományőrzőknek.
Bel -és külföldi kapcsolataik fejlesztésére is nagy hangsúlyt helyeztek, ennek talán egyik legjobb példája a karnevált is megjárt regensburgi legiosok esete, akik olyan jól érezték magukat a két évezreddel ezelőtti kort idéző római táborban, hogy jövőre is tiszteletüket teszik Szombathelyen. Idén egyébként kétszer annyi vendég-egyesületet nyertek meg a karneválon való fellépésnek, mint a korábbi éveken. A karneválon a legios tábort vezető politikusok is meglátogatták, sőt, dr. Hankó Faragó Miklós vizitálását még egy vaddisznó is megsínylette: a röfögőt az államtitkár úr mesterszakácsokat megszégyenítő mozdulatokkal sütötte meg, egy múltidéző étel-orgia alkalmából.
A legio természetesen továbbra is őrzi politikai semlegességét, a kormányváltás is csak annyiban érintette őket, hogy most már Juhász Ferenc az egyesület fővédnöke. (A mindenkor hivatalban lévő hadügyminisztert kérik fel a legio fővédnöki posztjára.)
A régi jó legio tehát teszi a dolgát: ismereteket terjeszt a római korról, fegyveres bemutatókat és felvonulásokat tart ország-világ-szerte, sőt újabban filmszerepléseket is vállal. Történt ugyanis, hogy tavaly egy magyarul beszélő cseh úriember beleszerelmesedett legiosainkba, és páncélostól-táborostól meghívta őket Brno-ba, ahol jövőre egy monstre római katonai tábort keltenek életre a szervezők. Ennek apropóján a cseh televízió - a Natonal Geographic-el közösen - dokumentumfilmet is forgat az eseményre, melynek egyik díszvendége a Savaria Legio lesz. Mindemellett a Magyar Nemzeti Múzeum is készít egy filmet a római táborról, valamint a legiosok felszereléséről.
A már említett csehországi turnén kívül bajorországi és itáliai rajtaütésekkel is öregbítik városunk jó hírét a legiosok. Érdekes módon az utóbbi országban kevés római emlékeket ápoló hagyományőrző csoport van, ez persze nem kis mértékben köszönhető a Római Birodalom iránti nosztalgiát feltámasztó, majd alaposan lejárató Mussolini tevékenységének.
Dr. Ipkovich György megemlítette, hogy a karnevál miatt Szombathelyre zarándokolt olaszok csillogó szemmel vizsgálták az őseik hagyományát ápoló, szöges sarukba, és tetőtől talpig vértekbe öltözött magyar polgárok felszerelését.
Végül, de nem utolsó sorban, a Savaria Legio tagjai ismét hitet tettek amellett, hogy kellő "városi akarat" és pedagógusi érdeklődés mellett szívesen tartanának az érdeklődőknek, vagy a diákoknak rendhagyó történelemórákat, melynek keretében a történelemkönyvek papír ízű világát látványos és izgalmas bemutatókkal oldhatnák fel, ezzel is közelebb hozva városunk és a római kor emlékeit a ma élő ember számára.