Feltehetőleg nem a jó szándék vezette azt az ismeretlent, aki előbányászta a dokumentumai közül a 2001-ben a Danone elleni bojkottra felszólító levelet, kitörölte a végéről a dátumot, és újra útjára bocsátotta az e-mailt. Az üzenet tartalma már négy évvel ezelőtt is valótlannak bizonyult, ez azóta sem változott.
"Semmit nem szabad továbbküldeni, amiben arra kérnek, hogy küldd tovább mindenkinek"!
A "küldd tovább mindenkinek!" típusú levelek sajnos még mindig megértő fülekre találnak, részben azért, mert sokan ismerőstől kapják és nem kételkednek a tartalmában, részben pedig azért, mert a továbbküldők segíteni akarnak, azonban ezzel csak ártanak. Az internetes levelezésben alapvető szabály: "semmit nem szabad továbbküldeni, amiben arra kérnek, hogy küldd tovább mindenkinek"! Ezt az íratlan szabályt súlyosan megszegte a Hír TV, amikor a levél tartalmát felhasználva arról tudósított, hogy októberben bezár a Győri Keksz és Ostyagyár.
Nem zár be, nem állít le
Az újra terjedő levél hamisan állítja be a Danone Csoport mindkét, Magyarországon működő vállalatát, és azt állítja, hogy a közkedvelt Győri Keksz termékek eltűnnek hazánkból. A Győri Keksz Kft. azonban jelenleg is működik és kedvelt termékei továbbra is piacvezetők tudtuk meg Nagypál Judittól, a Győri Keksz Kft. humánerőforrás igazgatójától.
A cég az elmúlt időszakban számtalan új termékkel jelent meg a magyar piacon, és a tradicionális, közkedvelt keksz márkákat is továbbfejlesztette. A Győri Keksz Kft. jelenleg is két üzemben, Győrött és Székesfehérváron folytatja népszerű termékeinek gyártását. A Győri Keksz Kft. gazdaságilag értelmetlen lépést követne el, ha feladná piacvezető termékeit, és azok gyártását, forgalmazását. Érthető tehát, hogy a cég nem tervez ilyen lépéseket, sőt tovább erősíti a termékfejlesztést. Az ilyen hamis üzenetek csak arra irányulnak, hogy kárt okozzanak a márkáknak, cégeknek.
A Hír Tv is kapcsolt
A Hír TV csütörtökön délután 15 órakor levette honlapjáról a gyár bezárását ecsetelő részletes tudósítását, a gyár bezárásán háborgó olvasók üzenetei azonban még olvashatók. A TV tudósításában szerepelt az is, hogy pénteken munkásgyűlésre kerül sor a gyárban, amelynek témája a gyár bezárása lehet.
Valószínűleg félreértésről volt szó. A humánerőforrás igazgatóság találkozott volna a szakszervezet képviselőivel, úgy, mint minden hónapban. Ilyenkor egymást tájékoztatják, kérdéseket tesznek fel, információt cserélnek. Ez most családi okok miatt elmarad mondta el a nyugat.hu-nak Szántó Balázs, a Győri Keksz Kft. kommunikációs tanácsadója, aki szintén megerősítette: minden megy tovább a régi kerékvágásban, nincs szó a gyár bezárásáról.
Hamis lánclevelek
Az elmúlt hónapokban egyébként több lánclevél is komoly gondokat okozott.
Egy meggondolatlanul továbbküldött, több éves üzenet egy évek óta halott kislánynak gyűjtött adományokat januárban, újra felzaklatva ezzel a szülőket.
Később hamis véradásra szólító e-mail terjedt, áprilisban azt a szőke kisfiút keresték, akit már decemberben, a cunami másnapján megtaláltak, majd egy kutyamenhelynek szerveztek gyűjtést lánclevélben, rossz számlaszámmal.
És ez csak néhány rövid példa. Ha valaki segíteni akar, akkor vegye a fáradságot és ellenőrizze le az üzenet valódiságát, mielőtt bármit továbbküld. Leggyakrabban már az első telefonhívásra kiderül, hogy átverés, vagy már nem aktuális dolog áll a háttérben. Ha az e-mail nem tartalmaz konkrét információt dátum, kontakt személy, elérhetőség , akkor a levelet gondolkodás és lelkiismeret furdalás nélkül törölni kell. Még ha rákos kisgyerek, vagy elaltatás előtt álló kiskutya megmentéséről szól is, az üzenetek puszta továbbküldése ugyanis biztosan nem segít nekik, az eszetlen "forwardolásoktól" pedig nem kerül bele az elérhetőség a levélbe.
Ne add meg, nem terítenek be
Az már említésre sem méltó, hogy a továbbított levelekben benne hagyott e-mail címek, valamint a felelőtlenül, a címzett sorba ömlesztett elérhetőségek keresett csemegéi a kéretlen reklámküldőknek, ugyanis az élő email címekre szuper ajánlatokat lehet küldeni.
Ízelítő a kínálatból: mellnagyobbító, farokhosszabbító, hamis Rolex, másolt szoftver, vágyfokozók, fogyókúrás csodaszerek, álomnyeremények és további fantasztikus ajánlatok özönlik el a gyanútlan netezők postafiókjait, akiknek a címét valamelyik ismerősük adta hozzá egy ilyen lánclevélhez.
Ha valaki esetleg mégsem tudna ellenállni egy lánclevél továbbküldésének, akkor javasoljuk, előtte rágcsáljon el egy Pilóta kekszet, és gondoljon arra, hogy ez a termék 2001 októbere óta nem létezik. Legalábbis a mindenható lánclevelek szerint a gonosz tőkés már akkor bezárta a gyárat, és ezzel megszüntette a Pilóta kekszet is.