Az biztos, hogy a környéken ennyi gyerek ritkán jött spontán össze közös szórakozásra, mint mostanában, esténként Vépen. Jelmezeket készítettek, töklámpást faragtak, kifestették egymást - ilyen összefogásra még húsvétkor sem nagyon volt példa. Az, hogy ez mennyire köszönhető az újdonság varázsának, hamarosan kiderül. Sokan fanyalognak, hogy ez egy újabb amerikai hóbort, hasonlóan a Valentin-naphoz, de különbséget bőven találunk. Míg a Valentin-Bálint-naphoz (tréfásan Válint) kapcsolódó "hagyomány" a párok pénzköltésére ösztönöz, addig Vépen nem jött be az üzletközpontok halloweenhez fűzött terve. A gyerekek nem az egyszerűbb utat, a vásárlást választották, hanem - nagyon okosan - maguk készítették el a jelmezeiket, és mindezt közösen csinálták, azaz társasági életet éltek, amire napjainkban egyre kevesebb példa akad. Megérdemlik hát a cukorkát a kosarukba, és illik megijedni, ha valakire ráhuhognak a sötét utcán. A gyerekek által maguknak "megcsinált ünnep" nem ütközik a magyar hagyományokkal, mivel kérdésünkre a gyerekek magától értetődő módon azt válaszolták, hogy természetesen halottak napján elmennek hozzátartozóik sírjához gyertyát gyújtani, megemlékezni.
Szombathelyen sem volt hiány szellemekben és tökfejekben, mivel a Smile nyelviskola tagjai idén is kísértettek a megyeszékhelyen. Az ő felszerelésük már nagyrészt boltból származott, de a csapat így is lelkesen huhogott az utcákon. A járókelők egy része még nem tudott mit kezdeni velük, de sokaknak tetszett a menet. A Smile-nak egyébként a logója egy mosolygó tök, így érthető, hogy közel áll hozzájuk ez az ünnep.
All Hallows Evening - azaz torzult formában: halloween jelentése: mindenszentek estéje.
A név már a katolikus hagyományokat idézi, de az ünnepnek mélyebb gyökerei vannak.
Krisztus előtt az 5. században Írországban november elsejével kezdődött a tél, a halál évszaka, a Samhain. (Tavaszról és őszről akkoriban még nem beszéltek, mindössze két évszak volt.) Ez volt egyben a kelta újév is, amikor megemlékeztek az ősökről , a halottakról. A néphiedelem szerint ezen a napon a halottak lelke visszatért, hogy új testet keressenek maguknak, amiben tovább élhetnek.Az élők ezt elkerülendő, az előző nap végén minden tüzet kioltottak otthonaikban, hogy a hideg lakások is távol tartsák a lelkeket, démonokat. Az emberek ijesztő maszkokban vonultak az utcára, egyrészt hogy elvegyék a szellemek kedvét a ronda testbe költözéstől, másrészt megtévesztésül az ártó lényeknek. A lidércek elrettentésére szolgáltak a tökökre festett, vagy azokból kifaragott rémisztő arcok is.
A hazánkban is megünnepelt mindenszentek napja a katolikus vallásban a szentek dicsőségét hirdeti. Az elnevezés a XVI. század óta ismert.
Lámpás Jack töke és répája Lámpás Jack legendája az ír mondavilágból származik, mely szerint egy részeges, ám ugyanakkor csalafinta naplopónak sikerült rászednie az ördögöt. A bohókás szeszkazán, Jack templomnak még a közelébe sem ment, jólesett ehelyett a meleg kocsmában duhajkodni, és részeg cimborákkal mulatozni. Sajnálatos módon a tivornyák végén maga az ördög is megjelent, és folyton zaklatta a derék polgárt, akit szemmel láthatóan zavart az állandó kísértés, és a boroskancsón kívül nem kívánt magának társaságot. A nemkívánatos személy ellen csupán egyetlen védekezési lehetősége adódott, el kellett venni a kedvét a további kísérgetéstől. Jack egy hatalmas fához vezette a pokol királyát és rávette, fáramászásban mérkőzzön meg vele. A sátán természetesen elfogadta a kihívást, nem gondolta volna, hogy egy ilyen csekély versenyszámban képes alulmaradni: Jack megvárta míg az ördög jó magasan felkúszik a fa tetejére, majd egy keresztet vésett a törzsbe, hogy ellenfelét megakadályozza a lejutásban. A monda végkifejlete azt sugallja, hogy nagyon kevés humorérzék szorulhatott a patás famászó bajnokba, hiszen Jacket halála után nem eresztette be a jól megérdemelt pokolba, ráadásul a menny kapui sem nyíltak meg a haszontalan életű lélek előtt, hiszen álmodni sem merhet bebocsátásról az, aki az ördög cimborája. Az örök száműzetésre ítélt Jack egy fáklyát vihetett csak magával - amelyet, a fény hatékony megőrzése miatt egy kifaragott marharépában helyezett el -, és így járta, s járja azóta is az éjszaka sötétjét. Az általunk ismert töklámpás már Amerikában alakult ki, azon egyszerű oknál fogva, hogy tökből több volt, mint marharépából. |