A forgatókönyv szerint egy sűrűn lakott településen, hajnalban történt a tragédia. Az épületek többsége romosodott, és a korai időpont miatt sokan rekedtek a romok között. A lakosság ellátását szolgáló közművek és intézmények, a távközlő hálózat, valamint az úthálózat tönkrement, és a segélycsapatoknak az elhelyezésről és az ellátásról is maguknak kellett gondoskodniuk. A segítségkérés alapján városi kutató- és műszaki mentő, személykereső kutyás, valamint különleges felkészültségű - légi, alpintechnikai és búvár -, és elsősegélynyújtó csapatok érkeztek a helyszínre. Egy különleges szagminta segítségével a holttestek keresésére kiképzett kutyák is bizonyíthatták tudásukat.
A 16 csapatból álló mentőegység kedden hajnalban indult Budapestről a képzeletbeli államba, és egy VÁM-vizsgálatot is szimulálva délutánra értek a katasztrófa sújtotta övezetbe, ahol egészen csütörtökön délutánig zajlott a mentés. A résztvevők saját sátraikban laktak, és maguk gondoskodtak az ellátásról is. A gyakorlat keretében az éjszakai mentést is bemutatták a megfigyelőknek.
A gyakorlat szerint Emirániában vagyunk, egy képzeletbeli államban, amit 6,7 erősségű földrengés sújtott. A helyi hatóságok nemzetközi segítséget kértek, a mentésben hazánk is részt vesz a kormány döntése értelmében. A lenti laktanya a jelenlegi állapotában, illetve a bontási munkálatok figyelembevételével ideális terep egy földrengés imitálásához tudtuk meg dr. Muhorai Árpád dandártábornoktól, az Országos Katasztrófavédelem főigazgató-helyettesétől.
A mentőcsapatok szakmaspecifikusan vesznek részt az objektumban rekedtek mentésében. Látható többek között a légi és vegyi felderítés, a tűzoltók bevonása, a kutyás mentés, az emberkeresés és kimentés. Ha kell, födémet törünk át, ha kell, daruval emeljük le a tárgyakat. Ezzel a munkával egyben egy minősítésnek is eleget tettünk, a gyakorlatot az ENSZ illetékes képviselői is megszemlélték. Egyik mentőcsapatunk nehéz, a másik kettő csapatunk közepes kategóriában eredményes értékelést ért el, így olyan csapatok állnak rendelkezésünkre, amelyek hazánkban és nemzetközi szinten is felkészültek, képesek együttműködésben dolgozni, és nem katasztrófa-turistaként vonulnak ki. Úgy gondolom, példaértékű a karitatív szervezetben dolgozó, kutatással, mentéssel foglalkozó kollégák tevékenysége.
Az INSARAG azaz Nemzetközi Kutató és Mentő Tanácsadó Csoport - minősítésének elnyerése komoly lehetőségeket jelent Magyarországnak a későbbiekben.
Mint minden nagyszabású gyakorlaton, így ezen is történt néhány előre nem tervezett esemény, kisebb sérülések, húzódások, sebek ugyanúgy, mintha élesben menne a mentés. A résztvevők azonban nem jöttek zavarba, a sérült azonnal ment a jól felszerelt műtőkonténerbe, ahol a szakemberek pillanatok alatt lekezelték a sérülést, és ha kellett, összevarrták a sebet.
A katasztrófaelhárítók igénybe vették néhány Lentiben tanuló középiskolás segítségét, akik megdöbbentően élethű sebesüléseket kaptak a testük különböző részére. Az őket felfedező szakembereknek valóban el kellett dönteniük, a sérülés súlyosságának figyelembevételével hogyan mentsék ki a sérülteket a romok közül? Volt, akit egyszerűen letámogattak a lépcsőn, de a súlyosan sebesült embereket légi úton, csörlővel, hevederekkel mentették. Ha valamit rosszul csinálnak, akkor annak tragikus következménye lehetett volna, hiszen gyakorlat ide vagy oda, valóban hús-vér emberek feküdtek a hordágyakban és egyéb mentő alkalmatosságokban.
A gyakorlat arra is jó lehetőséget biztosított, hogy a különböző csoportok ötleteket kapjanak egymás felszereléséből, technikájából. A hazai pályán játszó LEKO Kft. szovjet KRAZ típusú, nem éppen fiatal monstruma osztatlan elismerést váltott ki a szakemberekből. A faajtós, deffektbiztos és egyéb kuriózumokban bővelkedő jármű korábban harckocsikat vontatott, most viszont felborult kamionoknál és súlyos tárgyak mozgatásánál veszik hasznát.