„Elöl templom, hátul üzlet” – gyökeres változtatások szükségesek az egészségügyben

Megoldási javaslatok az egészségügy azonnali, gyökeres változtatására, SZDSZ-módra.

Az egészségügy azonnali, gyökeres változtatásának szükségességéről tartott ma délután sajtótájékoztatót dr. Molnár Lajos, a MÁV Kórház főigazgatója, az SZDSZ szakpolitikusa, valamint dr. Hankó Faragó Miklós, Vas megye 1-es számú választókerületének SZDSZ-MSZP közös jelöltje, és dr. Göde György, a 3-as számú választókerület SZDSZ-es jelöltje.

Bevezetőjében dr. Hankó Faragó Miklós elmondta, az egészségügy olyan téma, aminél nem kell kiemelni, milyen fontos, különösen Magyarországon, ahol már nagyon régóta várat magára a gyökeres változtatás tényleges megvalósítása. Hasonlattal élt, miszerint a magyar egészségügy „elöl templom, hátul üzlet”, utalva ezzel a kettős arcú, hazug, nem európai színvonalú hazai állapotokra.

A magyar egészségügy minden résztvevője kiszolgáltatott

Az SZDSZ véleménye szerint a magyar rendszer minden egyes szereplője kiszolgáltatott, élen a betegekkel, akik nem tudnak szabadon biztosítót váltani, mert csak egy van, és az is egy „romhalmaz”, kiszolgáltatottak maguk az orvosok is, akik egyre nagyobb százalékban érzik megalázónak a hálapénzes rendszert, de a kórházak is, akik alárendeltjei egy rosszul működő állami szervnek.

Elmondták, a jelenlegi egészségügyi rendszert tovább működtetni, fenntartani és finanszírozni képtelenség. Európai megoldás szükséges, ami megfelel a mai kor valós követelményeinek.

A megoldás a több-biztosítós egészségügyi rendszer

Az SZDSZ a biztosítási rendszer átszervezésében látja a megoldást, hogy se a betegek, se a kórházak ne legyenek többé kiszolgáltatottak, hanem valós alkupozícióba kerülhessenek, a Fidesz teljes államosításra vonatkozó javaslatát pedig egyenesen felelőtlenségnek nevezték.

Több biztosítóból álló rendszer kiépítésére készítettek törvényjavaslatokat, mivel annak ellenére, hogy hazánkban a GDP 7%-át fordítjuk az egészségügyre (ami – kivételesen – megfelel az európai átlagnak), nálunk a legrosszabbak a halálozási statisztikák, és nagyon alacsony a születéskor várható átlagos élettartam.

A tájékoztatón elhangzott, Magyarországon az a kórház, ill. az az orvos tekinthető sikeresnek, akinek sok a betege, pedig valójában elégedett biztosítottakból kellene sok ebben az országban.
Az SZDSZ véleménye szerint egyetlen kormány sem tudja többé kikerülni az egészségügy átszervezésének lépését, és a sokat emlegetett bérreformhoz is előbb egészségügyi reform kell, addig pedig csak béralkunak nevezhető, nem pedig reformnak.

A több-biztosítós rendszer bevezetésén túl a megelőzésre, népegészségügyi változtatásokra, és újfajta életmódprogramok bevezetésére is készítettek javaslatokat az SZDSZ politikusai.

Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!

A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Választás 2006