A helyi politikusok közül egyedül Vígh Gábor beszélget az egyik asztalnál, a másiknál inkább tizenévesnek látszó fiatalok. Szimpatizánsok vagytok, vagy csak vendégek? kérdezi egy kolléga, megtudjuk, ők aktivisták. Ennek később tanújelét is adják, az egyik lány folyamatosan telefonál, sokkal gyorsabb információkkal szolgál, mint a televízió.
Beletörődő hangulat
Háromnegyed 8-kor érkeznek az első adatok, az MDF jelöltjeinek alacsony támogatottsága kisebb nevetést csal ki a jelenlévőkből. Tapssal fogadják a hírt, hogy 20 százalékos feldolgozottságnál a Fidesz jelöltje vezet Kóka János SZDSZ-es gazdasági miniszter előtt, de a helyiség inkább hasonlít egy csendes baráti társaság törzshelyére, mint egy nagy párt híveinek találkozási pontjára.
Néhány perccel később Pető Iván vezető helyének hírére felmordul a közönség, aztán visszatér a csendes beszélgetéshez.
Fotósunkkal már kezdünk kétségbe esni, hogy rossz helyre jöttünk, nincsnek jelen a vezető politikusok, már azon törjük a fejünket, át kellene nézni a pártirodára, amikor Hende Csaba érkezik.
Belépője mintha megtervezett lenne, abban a pillanatban mutatják a tévében, hogy 2 százalékkal vezet Gaál Angelika előtt. Persze, taps köszönti, amit hálásan fogad, de láthatóan feszült.
Közben a tévében Kiss Péter kancelláriaminiszter nyilatkozik, néhányan füttyel adnak hangot nemtetszésüknek.
Néhány perc múlva elkezd benépesülni a terem, kisebb társasággal érkezik Marton Zsolt, Ágh Péter, később jön a városi közgyűlés két Pro savariás képviselője, dr. Prugberger Emil és Molnár Miklós. Közben megtudjuk, hogy Hankó Faragó Miklós elhúzott Puskás Tivadartól, Hende előnye is nőtt.
Néhány mondatot váltunk Molnár Miklóssal, aki úgy véli, a papírforma érvényesült: Az történt, amit vártunk mondja. Aztán, miközben az ország pártszínekre osztott térképét nézzük, megjegyzi, világosan látható, hogy a hátrányosabb helyzetű térségekben támogatják erősebben a baloldalt.
Közben Szekeres Imre bejelenti a tévében: Az ország következő miniszterelnökét Gyurcsány Ferencnek hívják! A teremben lévő politikusok, aktivisták nem reagálnak a mondatra.
Kilenc óra körül már felbomlanak az asztaltársaságok, a pincérlányok is egyre nehezebben közlekednek, mindenki a képviselők köré csoportosul, akik egymás után adják nyilatkozataikat a médiának. Nekünk azonban Hende Csaba azt mondja, várjunk még, és hozzáteszi: De meggondolom a dolgot. Puskás Tivadar is időt kér.
Belép Breznovits István városi elnök, ő készségesebb:
Az első fordulóból következően nem történt igazán nagy változás, erre lehetett számítani. A negatív kampány hatása jól működött, úgy gondoljuk, hogy minden bevethető eszközt alkalmaztak, és erre fogékonyak voltak a választópolgárok mondja, majd közbevetésünkre, hogy a 2. választókerületben Hende Csaba vezet, hozzáteszi: Az egyik körzet nagy része vidéken van, vidéki megerősítéssel bír, ahol hagyományosan többségben vannak a jobboldaliak.
Aztán, amikor a tévében bejelentik, hogy Orbán Viktor beszéde következik, arra kér, ezt nézzük meg.
Elcsendesül a helyiség, fotósunkat arrébb küldik, mert az egyik asztaltól nem látják a tévét tőle. Amikor Orbán megköszöni az aktivisták munkáját, a gesztust tapssal honorálják, amikor viszont elhangzik, hogy a Fidesz megvéd minden jobboldali gondokodású embert, kis nevetés is elhangzik. A Hajrá Magyarország, hajrá magyarok-at hosszabb taps követi.
Ismét megpróbálkozunk a politikusok becserkészésével, de érkezik Szabó Gábor, és várnunk kell, amíg elbeszélget a két képviselővel.
Puskás Tivadar visszafogottan válaszol kérdéseinkre.
Gratulálok a győzteseknek, akik mandátumot szereztek. Köszönet azoknak, akik segítettek, akik kitartottak mellette. A már sokszor idézett mondatával fejezi be: Nem ígérhetek mást, mint munkát és böcsületet.
Felvetjük, hogy mivel listán bejutott az országgyűlésbe rövidesen megváltozik az élete. Kicsit rezignáltan megjegyzi, nem dőlt el még semmi, nem szeretném itt hagyni a munkámat. Meglepődünk, de a gratulálók elsodorják Puskást, így Hende felé közelítünk.
Hende azonban egyszerre beszélget és telefonál, így a tévét nézzük, ahol Dávid Ibolya beszél, úgy tűnik, az MDF elnökére csak mi figyelünk. A beszédet a rendező meg is szakítja, mivel közben Orbán Viktor most már a szabadban összegyűlt tömeg előtt szónokol. Közben elmegy a hang, mire egy szimpatizáns többször megjegyzi: Ez nem véletlen!
A képernyőn Bárdos András megpróbálja menteni a helyzetet, a hang azonban nem jön vissza, Hende viszont végre felfigyel tehetetlen ácsorgásunkra. Segíthetek valamit? kérdezi, majd mielőtt feltenném kérdésemet, közli: Önöknek nem kívánok nyilatkozni. Meglepett arcomat látva megismétli, majd folytatja korábbi beszélgetését.
Körbenézünk a teremben, többen is távoztak már. Igaz, végleges eredmény még nincs, az 1-es körzetben Hankó Faragó Miklós győzelme biztosnak látszik, a 2-esben Hende vezet több mint 300 szavazattal, de végleges eredmény csak egy hét múlva várható.
A kollégák is sorra köszönnek el, a terem hangulata a kora estihez hasonló. Nincs mit tenni, mi is indulunk.
Az okos politikus a negatív hangulatából is hasznot tud húzni
Később a szerkesztőségben Székely Klára politológussal, a Berzsenyi Dániel Főiskola adjunktusával beszélgetünk a politikai etikáról, a politikusok felelősségéről.
Székely Klára szerint a hazai politikai etikán még sok javítani való van. Kijelenti, hogy a politikai kultúra akkor javul az állampolgárok részéről, ha azt az elit is birtokolja. Látok erre törekvéseket, az utóbbi években felkészültebb, iskolázottabb emberek kerültek a politika közelébe mondja.
Megkérdezzük, mennyire mutathatja ki egy politikus az érzelmeit. Székely Klára úgy véli, ha valaki elhatározza, hogy politikai szerepet vállal, azzal kötelezettségek is járnak, amelyek között vannak nemszeretem dolgok is. Egy politikusnak viszont felelőssége van a szavazópolgárok, pártja és pozíciója felé is.
A politikus, persze kimutathatja érzelmeit, csalódottságát, örömét is. A különbség ott van, hogy az érzelmek kimutatásával vét-e a politikai etika ellen. A negatív érzelmet úgy is ki lehet mutatni, hogy nem követ el vétséget. A politológus hozzáteszi: Sokat számít, hogy a politikus okos ember-e. Egy okos ember az érzelmeit is úgy tudja használni, hogy az számára hasznos legyen.
Megvonja magától a megnyilatkozás lehetőségét
Megkérjük, mondja el véleményét arról, hogy Hende Csaba nem volt hajlandó lapunknak nyilatkozni. Székely Klára szerint minden embernek személyes joga eldönteni, kinek nyilatkozik. Egy politikus esetében azonban elvárható, hogy mint a közjó szolgálója, erőt vegyen személyes érzelmein. Akkor érhető tetten a közjó érdekében végzett tevékenysége, ha senki elől nem zárja el a gondolatait. Nem okos a média képviselőit ezzel büntetni, mert akkor saját magától és pártjától vonja meg a megnyilatkozás lehetőségeit.
Fotó: Lovagi M.