Hidd el Feri, jobb így neked! (publicisztika)

Emlékeznek, amikor Mario Van Peebles a Fenegyerekek című filmben lelövi az egyik gerinctelen, áruló, piti kis maffiózó ellenfelét, majd annak tíz év körüli kislányát füstölgő fegyverrel a kezében magához szorítja? Lenyom neki egy puszit, és gyöngéden a fülébe suttogja: „Furcsa lesz amit mondok, de hidd el Kicsim, jobb így neked!”.
Hát Feri kimondta
Ferinek is jobb most egy picit. Kicsit magyarázkodik, kicsit kellemetlenül érzi magát, de legalább kiengedte a gőzt. Kinyílt a szelep, kiszabadult a szellem a palackból. Valaki előcsalogatta. „Ki kimondja a rettenetet, azzal föl is oldja" – csenghetnek fülünkbe Illyés Gyula szavai. Hát Feri kimondta.

Mint a delikvens a vádlottak padján. Bár a bizonyítékok rendelkezésre állnak, csak a beismerés adhatja a megnyugvást, az „Igen, én voltam!” mámoros, felszabadító ereje. Feri kipakolt, akárcsak a Bűn és Bűnhődés végén Raszkolnyikov, ki úgy érezte, rá nem érvényesek a köznapi erkölcsi törvények, a "nemközönséges" ember minden tette jogos, ha eszméjét más módon megvalósítani nem tudja.

A politikában nyugalmi helyzetben a választási eredmény a jogerős ítélet. Válsághelyzetben a tömeg ereje. Miközben e sorokat írom, a Parlament előtt és a Várban sokasodik a számon kérni vágyók tömege. Vezérük még nincsen. Vajon hol vagy, magyar Napóleon?

Lapot húzott a tizenkilencre
Gyurcsány eddig egy fogyaszthatóan másképpen gondolkodónak tűnt. Az ominózus beszéd átlépte az ingerküszöböt. Többek szerint akár ő szivárogtathatta ki a felvétel. "Itt az írás, olvassátok érett ésszel, józanon..."

Ha ez a teória igaz, akkor megkerült mindent és mindenkit, legfőképpen a belső ellenzéket, s lapot húzott a tizenkilencre. Nem a parlamenttől, a néptől kér bizalmi szavazást. Ha leveri a lécet, kiesik. Ha nem, nincs mi megállítsa.

Nem egyedi ez. Bush, Blair hazudtak. Iraknak nem voltak tömegpusztító fegyverei. Ők maradtak. Nixon, Jose Maria Aznar is hazudtak. Ők mentek.

Íme, mindenki láthatja, hallhatja, hogyan működik a politika
Politikatörténetben nagy dolog történt a hétvégén kis hazánkban. Szézám, tárulj! Íme, mindenki láthatja, hogyan működik a politika. Így. Nincs mellébeszélés. Amit eddig csak százezrek tudtak, most milliókhoz eljuthat. Mindenki szedje ki magának, mit tart belőle fontosnak. Mit is jelent az „eddig hazudtunk”?

A Gyurcsány-beszédnek nem az a lényege, hogy hazudott. Ezt a politikával foglalkozók eddig is tudták. Mások is hazudtak. A Gyurcsány-beszéd lényege a „game over”, a tabula rasa. Abszurdnak tűnhet, de lehet, hogy éppen ennek a botránynak köszönhetően indulhat el egy morális tisztulási folyamat a magyar közéletben. Térjünk már észhez! Eddig sem minket csaptak be. Mi csaptuk be magunkat. Elhittük, amit el akartunk hinni. Szépeket akartunk hallani, hát megkaptuk.

Gyakorlati értelemben nem történt semmi. Aki letöltötte az internetről a botrány forrásaként szolgáló hangfelvételt, ott lehetett egy MSZP frakcióülésen.

Beülhettünk a foglalkozásra, mint szüleink nyílt napon az iskolába. Kérdem én, meglepődött valaki? Volt valakinek kétsége afelől, hogy ilyenek a politikai zárt ajtók mögött elhangozhatnak?

„A felső tízezer közpénzen újratermeli önmagát”
Van, aki csak látja, van aki átlátja, milyen rettenetes strukturális válság van ebben az országban. Ahogy Gyurcsány mondja, „a felső tízezer közpénzen újratermeli önmagát”.

Az orvosok állami infrastruktúrával keresik meg az adómentes jövedelmüket. Az egyetemi tanárok politikai megrendelésre gyártják a szakvéleményeket, a jogszabályt írók „úri szabóként” aposztrofálják magukat.

A közgazdászok azt szokták mondani, a legjobb termék a hit. Nincsen előállítási költsége, és a tömegek vevők rá. A politikában a hit nem a termék, hanem a csomagolás.

Most akarunk jobban élni!
Az emberek döntő része ma akar jobban élni, legfeljebb holnap. De semmiképp nem holnapután. Az állam akkor működik, ha a többséggel elhiteti: jobban fog élni. Akár van gazdasági alapja, akár nincs. Ha ez elveszne, nem működne az ország, szétesnének a családok, szétesne a gazdaság. Nem lenne motiváció. Hiányozna a motor, az embereknek a jövőbe vetett hite.

Ha nincsen gazdasági alap, a politikusok hazudnak. Az őszinteség felelősség. Ezért nem mondjuk meg a leukémiás kisfiúnak az igazat. Ezért nem mondjuk meg a kedvesünknek, mikor elhagyjuk, hogy van másik, van, akivel nálad sokkal jobb. Helyette hazudunk. A hazugság is felelősség. Mi a jobb? A kíméletlen őszinteség vagy a kegyes hazugság?

Gyurcsány irigylésre méltó helyzetbe került
Ha bukik, azt fogja élete végéig kommunikálni, hogy nem a hazugságba, hanem éppen a kíméletlen őszinteségébe bukott bele. Aztán majd gazdasági szereplőként vagy európai politikusként kamatoztathatja tapasztalatait és kapcsolatait.

Ha marad, nem kell többet hazudnia. Na jó, persze kell, de nagyságrendekkel kevesebbet. A hazugság sok energiát leköt. A tudomány szerint igazmondás esetén az agy legfeljebb négy, a hazugságnál legalább hét területe aktivizálódik. Ha ez így van, mi vagyunk a nettó nyertesek. Több energia marad a jogalkotásra, a diplomáciára vagy a fejlesztési koncepciók kidolgozására. Hidd el Feri, jobb így neked!

De vajon nekünk jobb lesz-e? Tény, többet költöttünk, mint amit megtermeltünk. Többet engedtek költeni. Százezreknek van állami támogatással részletre vett lakása. Százezreknek van részletre vett új autója. Előrerohantunk, de elhagytuk a pályát. Most eredhetünk újra a többiek nyomába. Fárasztó lesz, nem vitás.

Nem irigylem Orbán Viktort
Nem lennék most a Fidesz kampányszakértőinek helyében. Van két hét a választásokig.

A kormánytöbbséget demokratikus eszközökkel megbuktatni nehéz lesz. Ráadásul „csak” helyhatósági választás következik. Ami a Fidesz óriásplakátjain virít, annak mától nincs hírértéke. Gyurcsány a blogjában elismert mindent.

Hagyjuk az erkölcsöt. A hangfelvétel májusi. A kormány azóta nekiállt. Elmondta a költségvetés valódi helyzetét, elindította a strukturális reformokat.

Nem irigylem Orbán Viktort. Nincsen jó lépése. Nem mintha eddig lett volna.

A neves angol etnográfus, James G. Frazer szerint az ember az egyetlen élőlény, amely a jelenét képes beáldozni a jobb jövő érdekében. Kísérlet indul!

adó 1% nyugat.hu 2025

Segítsd a szabad újságírást helyben is! Támogasd a Nyugat.hu-t!

A szabad sajtót egyre több támadás éri, és a világot ellepik a hamis hírek. Támogassatok minket adótok 1 százalékával, hogy egy olyan országban élhessetek, ahol gyakorolhatjátok a jogaitokat.
Tovább a felajánláshoz!
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Választás 2006